130.000 TL bütçe ile monitör dahil PC toplama tavsiyesi

Bütçe
130.000

525652

Decapat
RTX 4070 gibi iyi ekran kartlı ve işlemcili bir bilgisayar arıyorum. Bütçem gayet yüksek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Parçaların fiyatlarına Akakçe'den bakabilirsin, en ucuz olan yerlere bakarak çıkardım. Eğer biraz sabredebilirsen benden daha iyi tavsiyelerde bulunacak kişiler de çıkacaktır, uzman olduğumu iddia etmiyorum. Kullanıcı tecrübelerine göre bazı parçalar için olumsuz yorum gelebilir ya da daha iyi alternatifler önerilebilir. Başkası öneri yapmamış diye boş bırakmak istemedim konuyu, niye öneri yapılmamış onu da anlamadım.

Oyun oynayacaksan ya da CPU ile render almayacaksan Ryzen 7 7800X3D iyi işlemci. 14900K'dan daha iyi oyun performansı verir ama daha az ısınır ve çok daha az güç tüketir:

Anakart olarak Asrock X670E Pro RS bulabildim bütçeye sığacak şekilde. 9-10 bin TL civarına başka seçenekler de vardır X670E olarak, en ufak fikrim yok bu anakart hakkında ama yurt dışı inceleme puanları yüksek:

Bellekler 2 x 16 GB Corsair Vengeance 6000 MHz CL30 AMD EXPO. Amazon'dan yurt dışı ithalat olarak geliyor, daha düşük fiyata başka yerde bulamadım. Acelen yoksa bence 1-2 hafta beklemeye değer:

https://www.amazon.com.tr/CORSAIR-VENGEANCE-6000MHz-Bilgisayar-Belleği/dp/B0BPTKD797/ref=sr_1_1?keywords=ddr5%2B6000mhz%2Bcl30&qid=1702385171&sr=8-1&th=1

Ekran kartı MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio, kendi sistemimde kullanıyorum çok memnunum:

Bu SSD'yi de sırf 2 TB ve yüksek hızda yazma/okuma yapıyor diye ekledim. Kullanmadığım için ne kadar iyi olduğu konusunda fikrim yok ama Kingston olduğu için belli bir kalitenin üstündedir diye düşünüyorum:

Cooler Master Masterbox TD500 V2 kasanın önü mesh, hava akışının iyi olması lazım. Üst kısımda da 360mm ve radyatör+fan kalınlığı olarak 55mm'ye kadar desteği varmış.

Bu soğutucunun ne kadar iyi soğuttuğu konusunda fikrim yok. 360mm olması, AM5 soketle uyumlu olması ve kasa ile aynı marka olmasından dolayı buraya ekliyorum. Bu fiyata daha iyi soğutma performansı olan başka model varsa bilmiyorum ama bana ideal gibi geldi açıkçası:

DeepCool PX850-G 80+ Gold 850 Watt PSU'yu 12VHPWR çıkışından 600 Watt'a kadar güç verebilmesinden dolayı önerdim, forumda da başka üyeler tarafından daha önce önerildiğini gördüm. Bu sistem için 850 Watt gayet yeterli hatta gelecekte 5090/6090'a yükseltme yapacaksan da yeterli olur:

Monitör olarak da 4K 144 Hz 1ms MSI 27" MAG 274UPF modelini buldum bütçede kalan son limit dahilinde. Gigabyte'ın da başka modeli vardı bu fiyatlarda:

Parçalar için çok fazla farklı yerlerden link vermiş olabilirim ama bu modeller için bulabildiğim en ucuz fiyatlı siteler bunlar. Sistemin monitör dahil fiyatı toplamda 129,262 TL yapıyor. Eğer bütçeni biraz daha yükseltirsen SSD olarak Samsung 990 Pro'yu, anakart olarak da MSI ya da Asus'un X670E MAG MPG Carbon WiFi ya da TUF/ROG serisine bakılabilir.

Son düzenleme:
Parçaların fiyatlarına Akakçe'den bakabilirsin, en ucuz olan yerlere bakarak çıkardım. Eğer biraz sabredebilirsen benden daha iyi tavsiyelerde bulunacak kişiler de çıkacaktır, uzman olduğumu iddia etmiyorum. Kullanıcı tecrübelerine göre bazı parçalar için olumsuz yorum gelebilir ya da daha iyi alternatifler önerilebilir. Başkası öneri yapmamış diye boş bırakmak istemedim konuyu, niye öneri yapılmamış onu da anlamadım.

oyun oynayacaksan ya da CPU ile render almayacaksan Ryzen 7 7800x3D iyi işlemci. 14900K'den daha iyi oyun performansı verir ama daha az ısınır ve çok daha az güç tüketir:

anakart olarak ASRock X670e Pro RS bulabildim bütçeye sığacak şekilde. 9-10 bin TL civarına başka seçenekler de vardır X670e olarak, en ufak fikrim yok bu anakart hakkında ama yurt dışı inceleme puanları yüksek:

bellekler 2 X 16 GB Corsair Vengeance 6000 MHz CL30 AMD EXPO. Amazon'dan yurt dışı ithalat olarak geliyor, daha düşük fiyata başka yerde bulamadım. Acelen yoksa bence 1-2 hafta beklemeye değer:

https://www.amazon.com.tr/CORSAIR-VENGEANCE-6000MHz-Bilgisayar-Belleği/dp/B0BPTKD797/ref=sr_1_1?keywords=ddr5%2B6000mhz%2Bcl30&qid=1702385171&sr=8-1&th=1

ekran kartı MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio, kendi sistemimde kullanıyorum çok memnunum:

bu SSD'yi de sırf 2 TB ve yüksek hızda yazma/okuma yapıyor diye ekledim. Kullanmadığım için ne kadar iyi olduğu konusunda fikrim yok ama Kingston olduğu için belli bir kalitenin üstündedir diye düşünüyorum:

Cooler Master Masterbox TD500 V2 kasanın önü mesh, hava akışının iyi olması lazım. Üst kısımda da 360mm ve radyatör+fan kalınlığı olarak 55Mm'ye kadar desteği varmış.

bu soğutucunun ne kadar iyi soğuttuğu konusunda fikrim yok. 360mm olması, AM5 soketle uyumlu olması ve kasa ile aynı marka olmasından dolayı buraya ekliyorum. Bu fiyata daha iyi soğutma performansı olan başka model varsa bilmiyorum ama bana ideal gibi geldi açıkçası:

DeepCool PX850-G 80+ Gold 850 watt PSU'yu 12VHPWR çıkışından 600 Watt'a kadar güç verebilmesinden dolayı önerdim, forumda da başka üyeler tarafından daha önce önerildiğini gördüm. Bu sistem için 850 watt gayet yeterli hatta gelecekte 5090/6090'a yükseltme yapacaksan da yeterli olur:

monitör olarak da 4K 144 Hz 1ms MSI 27" MAG 274upf modelini buldum bütçede kalan son limit dahilinde. Gigabyte'ın da başka modeli vardı bu fiyatlarda:

Parçalar için çok fazla farklı yerlerden link vermiş olabilirim ama bu modeller için bulabildiğim en ucuz fiyatlı siteler bunlar. Sistemin monitör dahil fiyatı toplamda 129,262 TL yapıyor. Eğer bütçeni biraz daha yükseltirsen SSD olarak Samsung 990 Pro'yu, anakart olarak da MSI'ya da ASUS'un X670e MAG MPG Carbon Wi-Fi'ya da TUF/ROG serisine bakılabilir.

Merhaba hocam ASUS temelli bir sistem toplama şansınız var mı? Bir de ben İtopya üzerinden topladım 130k monitör dahil sizce iyi midir? ITOPYA | Gaming Ürünler ve Bilgisayar Bileşenlerinin Yeni Dünyası

Merhaba hocam ASUS temelli bir sistem toplama şansınız var mı? Bir de ben İtopya üzerinden topladım 130k monitör dahil sizce iyi midir? ITOPYA | Gaming Ürünler ve Bilgisayar Bileşenlerinin Yeni Dünyası
O bütçeyle RTX 4090 ekran kartlı sistem toplama şansın varken neden 4070 Ti alasın? Arada çok fark var. Tamam bütçen iyi ama her şeyi gönlünce sınırsız seçebileceğin kadar da yüksek değil, monitör de olduğu için mecbur bazı kriterlerinden vazgeçip 4090'a yönelmen lazım.

Seçtiğin belleklerin hızı düşük, gecikme süreleri çok fazla. Ayrıca kasa, soğutucu, güç kaynağı gibi parçalara o kadar yüksek fiyatlar vermenin de pek bir getirisi yok. Mesela benim sistemimdeki 7950X3D işlemciyi ben Thermaltake TH360 ile soğutuyorum, fiyat performansı yüksek bir soğutucu. 10,000+ TL fiyattaki bir soğutucu daha ne kadar serin çalıştırabilir? En fazla birkaç derece.

Son düzenleme:
O bütçeyle RTX 4090 ekran kartlı sistem toplama şansın varken neden 4070 Ti alasın? Arada çok fark var. Tamam bütçen iyi ama her şeyi gönlünce sınırsız seçebileceğin kadar da yüksek değil, monitör de olduğu için mecbur bazı kriterlerinden vazgeçip 4090'a yönelmen lazım.

Seçtiğin belleklerin hızı düşük, gecikme süreleri çok fazla. Ayrıca kasa, soğutucu, güç kaynağı gibi parçalara o kadar yüksek fiyatlar vermenin de pek bir getirisi yok. Mesela benim sistemimdeki 7950x3D işlemciyi ben Thermaltake TH360 ile soğutuyorum, fiyat performansı yüksek bir soğutucu. 10, 000+ TL fiyattaki bir soğutucu daha ne kadar serin çalıştırabilir? En fazla birkaç derece.

Sattığım bilgisayarda Ryzen 5 3600 vardı ve sıvı soğutucu olarak NZXT Z53 vardı ekranlı bir şeydi ama boşta 60 derece - 65 derecede çalıştırıyordu.

1702397115868.png

(2000TL civarıyken aldım)

Seçtiğin belleklerin hızı düşük, gecikme süreleri çok fazla. Ayrıca kasa, soğutucu, güç kaynağı gibi parçalara o kadar yüksek fiyatlar vermenin de pek bir getirisi yok. Mesela benim sistemimdeki 7950x3D işlemciyi ben Thermaltake TH360 ile soğutuyorum, fiyat performansı yüksek bir soğutucu. 10, 000+ TL fiyattaki bir soğutucu daha ne kadar serin çalıştırabilir? En fazla birkaç derece.

Ve ASUS temelli bir şey ve ışıklı mışıklı bir şeyler arıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı