1400 TL'ye anakart, işlemci, RAM ve PSU önerisi

Kirigaya Kazuto

Hectopat
Merhabalar ben başarısız bir overclock deneyiminden sonra anakartın güç pinlerini erittim ve ankartım DDR3 AM3 soketti ve artık yeni bir soket ve yeni nesil RAM'li bir sisteme geçiş yapmak istiyorum. Sorum şudur; kendim şöyle bir şey düşündüm Ryzen 3 1200 alıp anakart olarak B450 veya da B350 anakartım olsun istiyorum. RAM'ın en az 8 GB DDR4 olacak güç kaynağı içinse 500 Watt'lık bir güç kaynağı düşündüm ekran kartım GTX 1050 Ti. Sizin önerileriniz var mıdır? Veya da mümkünse Ryzen 5 1600 uyguna denk getirip A 320 bir anakart da alabilirim. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pentium G6400 H410 anakart ve 8 GB RAM daha iyi olacaktır, ileride i3 10100F e geçebilirsiniz hem. Ama R3 1200 PassMark'a göre daha güçlü ancak Pentium'un tekli çekirdek performansı daha iyi.

Bütçe çok kısıtlı, R3 1200 + A320 ile bile toplanmıyor, bazı parçaları ikinci el tercih edebilir misiniz?

2. el de alacağım zaten sıfır alınmaz ama en azından güç kaynağını sıfır tercih etmeyi düşünüyorum.

Toplam 1400 TL mi tek tek mi?

Hepsini bu fiyata almam gerek bütçe kısıtlı.
Pentium G6400 H410 anakart ve 8 GB RAM daha iyi olacaktır, ileride i3 10100F e geçebilirsiniz hem. Ama R3 1200 PassMark'a göre daha güçlü ancak Pentium'un tekli çekirdek performansı daha iyi.

İleride başka bir parça alma şansım olmayaccak o yüzden çarpan kilidi açık bir işlemci istiyorum bu sefer anakartı yakmadan az OC yapacağım.

Xigmatek Xcp-A500 500W 80+ Psu Power Supply Güç Kaynağı - Kasa ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Donanımları sahibinden.com'da - 938769490 bunları bulabildim

Xigmatek Xcp-A500 500W 80+ Psu Power Supply Güç Kaynağı - Kasa ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Donanımları sahibinden.com'da - 938769490 bunları bulabildim.

Evet çok güzel bir sistem olmuş ilan sahipleriyle konuşup güvenli satın almayı açmalarını isteyeceğim bakalım ama farklı bir önerisi olan arkadaşlar olabilir diye biraz bekleyeceğim.

@Kirigaya Kazuto

@Kirigaya Kazuto

Buradaki güç kaynağını daha önce görmüştüm fiyatı ucuz geldi ama sıkıntı olmaz değil mi?
Arkadaşlar bende biraz daha detaylı araştırdım ve bunları buldum fikirlerinizi merak ediyorum.

Buradaki 8+8 toplam 16 GB RAM'leri bu fiyata veriyor adam tek modülünü kullansam tek modülü kar kalır veya da 2'si birbiriyle uyum gösterirse 16 GB bir sistemim olur ASUS olanın chipleri Hynix'e ait Kingston'da zaten Kingston önceden kullanmışlığım var bu RAM'leri aynı anda sistemimde tabii DDR2ydi o sistem ama uyumluluk göstereceklerini düşünüyorum.

Anakart olarak A320 bir anakart kullandım kendimi 50 lira kadar zorlayabilseydim B350 ve B450 anakart alabiliyorum tabii bu fiyatlar pazarlıksız pazarlık olursa daha uyguna maal edebilirim veya da anakartlarda pazarlık yapabilirsem B350 bir anakart zar zor düşürürüm gibi düşünüyorum.
Ama bu şekilde 2 TL arttırmış oluyorum o 2 TL ile kendime bir BİM kolası alıp serinlerim :) .şu anlık bu sistemi düşündüm siz ne düşünüyorsunuz hem anakartların hepsinde M.2 SSD slotu var geleceğe dönük belki 7 yıl sonra M.2 SSD'ler bayağı ucuzlarsa takar geçerim. Anakartında en son desteklediği işlemciyide alabilirim o zaman DDR6 çıkmış olur tahminimce.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı