144 Hz Monitörde 120 FPS

FPS, monitörün yenileme hızından yüksek olunca yırtılma oluyor demişsiniz böyle birşey olduğunu bilmiyordum. Emin misiniz? Örneğin CS:GO'da birçok kişi 300 FPS oynuyor ama böyle bir şikayet hiç duymamıştım. Ama tam tersi olursa yırtılma başlayacaktır fakat arkadaşın dediği gibi 144 HZ bir monitörde 120 FPS'ye düşmesi sonucunda düşen akıcılık çok da rahatsız etmeyecektir.

Zaten FPS, HZ'nin altına düştüğü zaman oluşacak yırtılmalar G-Sync, Free-Sync gibi teknolojiye sahip monitörlerde önlenmekte.

Yanlış anlamadıysam G-sync 250 FPS 144 Hz yenileme hızını aştığı zaman devreye giriyor. Benim bahsettiğim olayla alakası yok.
Şunu eklemeyi unutmuşum, eğer 144 hz'de daha düşük FPS alıp akıcılığın bozulduğunu hissedersen bilgisayar ayarlarından hz değerini aldığın FPS'e göre ayarlayabilirsin. Seni ilgilendiren kısım yırtılmalar yani.

FPS, monitörün yenileme hızından yüksek olunca yırtılma oluyor demişsiniz böyle birşey olduğunu bilmiyordum. Emin misiniz? Örneğin CS:GO'da birçok kişi 300 FPS oynuyor ama böyle bir şikayet hiç duymamıştım. Ama tam tersi olursa yırtılma başlayacaktır fakat arkadaşın dediği gibi 144 HZ bir monitörde 120 FPS'ye düşmesi sonucunda düşen akıcılık çok da rahatsız etmeyecektir.
Hocam sen ben algılamıyoruzdur belki milletin gözü göz değil kartal resmen :)
Bahsettiğim g-sync özelliği yüksek FPS'te çalışıyor sanırım düşük FPS'te değil.

Ben de tam tersi şekilde çalıştığını biliyorum. Örneğin 144 Hz bir monitörde FPS 100'e düşerse Sync özelliği Hz ayarını da 100'e çekerek yırtılmayı hissettirmiyor diye biliyorum.
Ben de öyle biliyorum ki internette de bulduğum bilgiler o yönde. Çünkü hz değerinden fazla FPS benim bildiğim etki etmez, 144 hz monitörde 500 FPS de alsan 144 FPS akıcılığında olur diye biliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı