144Hz monitörde 120Hz alıyorum

sirchatai

Centipat
Arkadaşlar Merhaba,

Öncelikle aranıza yeni katıldım ancak üye olmadan da bu siteden epey faydalandım, hepinize teşekkürler. :)

Sorunum şu, çift ekran kartlı (Onboard Intel ve NVidia GTX 1050) bir laptop olan ASUS FX553VD-DM310 modeline sahibim.

Dün Viewsonic VX2458-C-MHD monitörünü satın aldım. Monitör 144hz ve 1ms destekliyor. Yine satın almadan önce yaptığım araştırmalarda gerek bu forumdan gerekse diğer kaynaklardan arkadaşlar, kutu ile birlikte gelen HDMI kablosu ile bağlantı kurarak 144hz görüntü alabilmiş.

Dün monitörün kutusundan çıkan HDMI kablosu ile monitörü laptop'a bağladığımda en fazla 120Hz'lik bir görüntü elde edebildim.

Hem Intel driver'ım, hem de Nvidia driver'ım güncel. Windows Intel ekran kartı (onboard) üzerinden çalıştığı için çözünürlük ve Hz ayarlarını Intel'in arayüzünden yapabiliyorum, Nvidia'da yalnızca 3D ayarları mevcut.

Sizce 144Hz alamamamın nedeni nedir? Nasıl 144Hz alabilirim?

Not : Laptopta Display Port çıkışı mevcut değil ancak monitörde Display Port girişi mevcut.

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim!

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoptaki HDMI sürümü monitördeki HDMI sürümünden eski olabilir, ama zaten 120 Hz de yeterli.

Laptop üzerinde bulunan HDMI çıkışının sürümü 1.3 ve altında bir sürüm ise ondan kaynaklanıyor olabilir.

1.4 veyahut 2.0 olsa idi alma şansınız yüksek olurdu.

Konuyla ilgili laptopumun HDMI çıkışı sürümünü öğrenmek amacıyla ASUS'u aradığımda "Laptopunuzda 1 adet HDMI çıkışı var görünüyor, başka bilgi mevcut değil" şeklinde saçma bir dönüş aldım, dolayısıyla laptopumun HDMI çıkışının sürümünü bilmiyorum. :)

Bazı mönitörler 144hz e 120 den boostlu şekilde çıkıyor sizinki de bu şekil olabilir monitörün ayarlar arayüzünden aktif etmeniz gerekebilir.

Maalesef monitörde böyle bir ayar bulunmuyor, epey kurcaladım.

HDMI'dan DP'ye dönüştürü alsam çözüm sağlar mı acaba?

Konuyla ilgili laptopumun HDMI çıkışı sürümünü öğrenmek amacıyla ASUS'u aradığımda "Laptopunuzda 1 adet HDMI çıkışı var görünüyor, başka bilgi mevcut değil" şeklinde saçma bir dönüş aldım, dolayısıyla laptopumun HDMI çıkışının sürümünü bilmiyorum. :)

Maalesef monitörde böyle bir ayar bulunmuyor, epey kurcaladım.

HDMI'dan DP'ye dönüştürü alsam çözüm sağlar mı acaba?
DP kablosu kullanarak Laptop'a taktığın dönüştürücü ile sorunu halledebileceğini düşünüyorum. Ben bu şekilde Monster laptop bağlamıştım.

Yabancı kanallardan video ya da yazılı incelemelerine bakın yazar büyük ihtimalle.

Laptop modeli ne?
Yabancı kaynaklarda sadece 1 sitede HDMI versiyonunun 1.4 olduğu yazıyor, onun dışında ASUS dahil hiçbir kaynakta bilgi yok.

1.4 yazan site : ASUS FX553VD (ROG Strix GL553VD) review – good value with a few hiccups

Laptop modeli : asus-fx553vd

HDMI çıkışım 1.4 ise, HDMI kablo ile 144hz almam gerekiyor. Başka bir nokta var sanırım kaçırdığım.
DP kablosu kullanarak Laptop'a taktığın dönüştürücü ile sorunu halledebileceğini düşünüyorum. Ben bu şekilde Monster laptop bağlamıştım.

Bu akşam deneyeceğim, çok teşekkürler.

Arkadaşlar Merhaba,

Öncelikle aranıza yeni katıldım ancak üye olmadan da bu siteden epey faydalandım, hepinize teşekkürler. :)

Sorunum şu, çift ekran kartlı (Onboard Intel ve NVIDIA GTX 1050) bir laptop olan ASUS FX553VD-DM310 modeline sahibim.

Dün ViewSonic VX2458-C-MHD monitörünü satın aldım. Monitör 144Hz ve 1ms destekliyor. Yine satın almadan önce yaptığım araştırmalarda gerek bu forumdan gerekse diğer kaynaklardan arkadaşlar, kutu ile birlikte gelen HDMI kablosu ile bağlantı kurarak 144Hz görüntü alabilmiş.

Dün monitörün kutusundan çıkan HDMI kablosu ile monitörü Laptop'a bağladığımda en fazla 120Hz'lik bir görüntü elde edebildim.

Hem Intel Driver'ım, hem de NVIDIA Driver'ım güncel. Windows Intel ekran kartı (onboard) üzerinden çalıştığı için çözünürlük ve HZ ayarlarını Intel'in arayüzünden yapabiliyorum, NVIDIA'da yalnızca 3D ayarları mevcut.

Sizce 144Hz alamamamın nedeni nedir? Nasıl 144Hz alabilirim?

Not: Laptopta Display Port çıkışı mevcut değil ancak monitörde Display Port girişi mevcut.

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim!

Display Port kablosu alman gerekıyor 144Hz elde edebilmek için
Bilgisayarın da gırıs yoksa donusturucu alabılırsın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı