144Hz TN vs. 144 Hz IPS

"ForR"

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorum başlıkta olduğu gibi. Soruyu sormamın sebebi IPS panellerde ghosting gibi problemler olur mu bunu merak ediyorum. Yani herkes gecikme süresi en az olan TN panel diyor ama 1ms 144Hz IPS ile 1ms 144Hz TN arasinda gecikme farkı veya renk dışında herhangi bir fark var mıdır?

Arada dağlar kadar renk kalitesi farkı var. IPS paneller'in eksisi ise TN panellere göre çok yavaş. İki panelin ortası olan ise VA panel. Hem görüntüde çok kayıp olmuyor hem de gecikme olarak düşük.

Bu soruyu sormamın sebebi benim IPS panel 75hz monitörüm var fakat ghosting yapıyor ve çok kötü duruyor eğer 1ms 144hz IPS panelde de bunu yapacak olursa kötü renk kalitesine katlanıp TN almak isterim ama yapmaz heralde değil mi. Ayrıca düşündüğüm 2 monitör var. Birisi Asus TUF Gaming VG249Q diğeri ise Viewsonic Xg2405 sizce hangisi?

Bu soruyu sormamın sebebi benim IPS panel 75hz monitörüm var fakat ghosting yapıyor ve çok kötü duruyor eğer 1ms 144hz IPS panelde de bunu yapacak olursa kötü renk kalitesine katlanıp TN almak isterim ama yapmaz heralde değil mi. Ayrıca düşündüğüm 2 monitör var. Birisi Asus TUF Gaming VG249Q diğeri ise Viewsonic Xg2405 sizce hangisi?

Panel teknolojisi yerinde durmuyor basmakalıp IPS yavaş demek artık pek doğru değil. Fast IPS panel kullanan monitörler şu an alabileceğiniz en iyi LCD panel türü olur.

Asus VG279QM 1080p 280 Hz Fast IPS (sizin bahsettiğiniz Asus modeli standart IPS kullanıyor.)

MSI OPTIX MAG274QRF-QD Fast IPS 1440P 165 Hz

Viewsonic-27-vx2758-2kp-mhd 1440p 144Hz

MSI OPTIX MAG251RX 1080p 240 Hz

AOC 24G2U 1080p 144 Hz

Önerebileceğim monitörler bunlar. Tabi fiyat da ona göre değişiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı