150-200 TL Router Önerisi

Taha Demirel

Kilopat
Arkadaşlar 100Mbps internet paketine sahibim. Kablo ile bağlantı da 95Mbps stabil bir hız alıyorum. Modem olarak TP-Link TD-W9970 300Mbps kablosuz n USB VDSL/ADSL modem router kullanıyorum fakat telefonu modemin antenlerinin arasına aldığım halde Speedtest'de birden farklı telefonda maksimum40 Mbps alıyorum. Kanal reytingim iyi hatta çoğu kanal bomboş, internet kullanan insan sayısı az burada. Mod 11gbn karışıkta. Evet 2.4GHz kullanıyorum belki maksimum 40Mbps alma sorunumun bundan kaynaklanıyor ama genel olarak bir problem var. Bilgisayarda yani kablolu bağlantı da 90 Mbps alırken telefonda bazen 5-6'lara düşüyor. Şimdi aklımda bazı sorular var. Şu anda ihtiyacım olan şey bir router. Direkt modemin yanına koyacağım ve ethernet kablosuyla bağlayacağım. Geniş bir menzil istediğim için 2.4GHz olması lazım peki 150-200₺ arası aldığım bir router da 2.4GHz ile maksimum 80Mbps hız alabilir miyim? Aslında bu soruyu emin olmak için soruyorum internetten baktığımda 2.4GHz routher yorumlarında insanlar yazmış normalde hızım 80Mbps modemimden 40Mbps alıyordum şimdi aldığım router ile 70Mbps hız alıyorum demişler. Azıcık araştırdığımda birkaç ürün gözüme çarpıyor. Sizden fikirlerinizi veya başka router tavsiyeleriniz varsa görüşlerinizi merak ediyorum.
1. ürün TP-Link TL-WR840N 300 Mbps Kablosuz 4 Portlu Menzil Fiyatı
Kendisi oldukça olumlu yorumlar almış. Ürün 3 moda sahip: Router-Access Point-menzil genişletici. Şimdi bu ürün 3 moda sahip fakat bana sadece router modu lazım. Yani diğer 2 moda sahip olduğu için fiyatının fazlalaştığını düşünüyorum. Halbuki sadece router modu olsaydı fiyatı 120 ₺ olacaktı. Amacım fiyatı düşürmek değil 150 ₺'ye 3 tane moda sahip bir ürün alacağıma sadece tek bir moda sahip 150₺'lik bir ürün olsam 3 modu sağlayan cihazda kullanacağım router modundan daha performanslı bir şey alırım diye düşünyorum.
2. ürün Everest EWR-F303 2.4GHz 300Mbps 1Wan + 3Lan Portlu Wireless Fiyatı

3. ürün Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A 1167Mbps 2.4G 5G Çift Bant 4 Fiyatı
Ağ hakkında derin bilgi sahibi olmadığım için 2. ve 3. ürün arasında kıyaslama yapamıyorum. Eğer konuya hakimseniz inceleyip fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Bir de son olarak mesh sistemi var.
Mercusys hale S3 ürünü diğer tüm mesh sistemlerine göre oldukça uygun fiyata sahip. Beni korkutan tarafı da bu. Şu anki modemim gibi 100Mbps hızı en yüksek noktada 40Mbps verecek ise çöp ama ürüne sahip olan varsa ve diğerleri gibi stabil bir şekilde çalışıyorsa ürün çok iyi duruyor.

Evet arkadaşlar, durum genel olarak böyle. Sizin fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden emeğinize sağlık.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı