1500-1700 TL Sistem Toplama

Vinsinity

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Yazılım
Merhaba arkadaşlar,

Şehir dışından yeğenim okul durumundan dolayı artık bende kalacağı için evde tek bilgisayar yetersiz gelmeye başladı. Kendim sizlerin yardımı ile topladığım bilgisayarı gayet memnun bir biçimde kullanıyorum fakat benim bütçem o zaman 3000 TL civarında idi. Şu an 1500 - 1700 TL civarında bir bütçemiz var ve 3-4 ay sonra upgrade yapabileceğimiz bir sistem veya şu anki oyunları ortalama iyi bir FPS ile çalıştırabilecek bir sistem olmasını istiyoruz. Şu an kendi topladığım bilgisayarın performansına göre aklımda 2 seçenek var.

1.Seçenek;
  • Intel i3 6100 - İşlemci
  • Asus H110M-C - Anakart
  • Asus R9 380 2GB DDR5 256 Bit - Ekran Kartı
  • Kingston HyperX Fury 8GB (2X4GB) DDR4 2666Mhz CL15 - RAM
2.Seçenek;
  • Intel i5 6600K - İşlemci
  • MSI Z170A Gaming M5 - Anakart
  • Kingston HyperX Fury 8GB (2X4GB) DDR4 2666Mhz CL15 - RAM
2. Seçeneğe ekran kartı koymamamın sebebi ikimiz de öğrenciyiz ve zaten bu seçenek şu hali ile bile 1700 TL bütçeyi bir miktar aşıyor. Fakat düşüncem yine kendi bilgisayarımda yaptığım gibi daha sonra upgrade yaparak gerçekten güçlü bir oyun bilgisayarı oluşturmak. Elimizdeki bütçe ile 1. Seçenekteki bilgisayarı toplayarak bir çok oyunu rahat oynayabiliriz fakat multiplayer oynadığımız oyunlar az ve bütçeyi sırf bunları ilk başta 10-20 FPS daha fazla oynayacağız diye 1. seçenek ile heba etmek istemiyorum. Intel HD Graphics 530 bir çok oyunda 3-4 ay idare edebilecek derecede muazzam bir performans veriyor. Fikirlerim arasında kararsız kaldım. İşin asıl kısmı ise bu toplanan bilgisayarı 1.5 sene sonra yeğenim okulunu bitirdikten sonra ben kullanmaya devam edeceğim. Şu anki bilgisayarım ile yeri geliyor iş yapıyorum yeri geliyor oyun oynuyorum. Aslında ikisini birbirinden ayırma fikrim vardı, bu vesile ile güzel bir şey toplamak istiyorum. Acaba sizin tavsiyeniz ne olurdu?

Düzeltme: İş ve oyun bilgisayarı olarak ileride iki kısıma ayıracağım için eğer 2. Seçenek üstünde yoğunlaşırsam, OC için uygun RAM seçimini şimdiden yapmak istiyorum.

Son düzenleme:
Upgrade yapacaksan 2. Seçenek daha mantıklı ama anakartı z170 gaming m5 yerine m3 alsan da olur performans olarak fazla fark yok aralarında. Ama fiyatı daha uygundur.

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@thegrksz Peki hocam hep içimden geçirip düşünüp de asla yapamadığım AMD sistemi toplasam sizce nasıl olur? Daha uygun bir fiyatı var ve sanırım daha performanslı olabilir gibi oyunlarda.

AMD FX X8 8300 - İşlemci
GIGABYTE GA-970A-Gaming - Anakart
Corsair Vengeance Pro 8GB (2x4GB) DDR3 2133Mhz - RAM

@thegrksz Peki hocam hep içimden geçirip düşünüp de asla yapamadığım AMD sistemi toplasam sizce nasıl olur? Daha uygun bir fiyatı var ve sanırım daha performanslı olabilir gibi oyunlarda.

AMD FX X8 8300 - İşlemci
GIGABYTE GA-970A-Gaming - Anakart
Corsair Vengeance Pro 8GB (2x4GB) DDR3 2133Mhz - RAM
Bu zamanda bu sistem kesinlikle yanlış. İlla amd toplayacaksan zen mimariyi bekle. Eğer beklemeyeceksen istersen sana intel skylake bir sistem toplayayım. 1700 tl ye ?

bf34591dcbead8a70d69f59c81ebd881.jpg

Buyrun 50 tl aştım ama size yetecektir. Böyle bir sistem.
Şu videoyuda şuraya bırakayım ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı