1500-2000 TL akustik gitar önerisi

alp2

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, uzun araştırmalarım sonucu birkaç gitar buldum bazıları 2. el bazıları sıfır.

Takamine GD11m ns akustik gitar (2. el temiz) 1500 TL​

Ibanez PC12MH-OPN akustik gitar sıfır 1645 TL​

Yamaha F370 akustik gitar sıfır 1940 TL​

Epiphone PR-150 akustik gitar sıfır 1576 TL​

Cort AD810SSB sunburst akustik gitar 1363 TL​

İlk üçlü arasında gidip geliyorum. Eğer aradaki fiyat farkına değmezse Takamine alıp geçeceğim ama öbürleri çok daha iyiyse ona göre bakacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Takamine hepsinden iyidir. Temizliği, kondisyonu, kozmetiği sorunluysa YAMAHA dan vazgeçmeyin.
Diğerlerini unutun. Sadece Ephiphone çok üst serileri hariç o ve diğerleri akustik alanında uzman firmalar değiller.

Son düzenleme:
Takamine hepsinden iyidir. Temizliği, kondisyonu, kozmetiği sorunluysa yamahadan vazgeçmeyin.
Diğerlerini unutun. Sadece ephiPhone çok üst serileri hariç o ve diğerleri akustik alanında uzman firmalar değille.

Hocam öneriniz üzere gittim takamine gitarı detaylıca inceledim sapını, kozmetiğini vb. Kullanan kişi zaten solistmiş kendisinin Fender mexico stratı varmış güzel bakmış akustiğe aldım hocam ben de tek sıkıntı şu gitar 1 yıl önce alındığından teller paslanmış sordum 12 numara tel varmış üzerinde fakat ben elektro çaldığım için 10 numara tel ile bana bir tık sert geldi ama sanırım olması gereken o daha güçlü ses versin diye 12 numara kullanıyorlar herhalde ellerim alışır zamanla sanırım bazı gitaristler akustikte 12, elektroda 9 kullanıyormuş ben de 1 2 haftaya alışırım da bana önerebileceğiniz bu gitar için tel var mı hocam? :)

Hayırlı olsun.

Doğrudur, Akustikte 0.11 ya da 0.12 tercih edilir. Daha incelerde ağacın rezonansı düşer.
Elleriniz zamanla alışır. Çok sert olduğunu düşünüyorsanız 11 set de tercih edebilirsiniz.
Bunların dışında sap ayarına bakmak gerekebilir çünkü eğer teller perdelere çok uzaksa elinizi gereksiz yorar. Aynı zamanda üst eşik de fazla yüksekse aynı soruna sebep olur.

D'Dario ortalama kalitede bir marka. Uzun süreli kullanırsınız.

Hayırlı olsun.

Doğrudur, akustikte 0.11 ya da 0.12 tercih edilir. Daha incelerde ağacın rezonansı düşer.
Elleriniz zamanla alışır. Çok sert olduğunu düşünüyorsanız 11 set de tercih edebilirsiniz.
Bunların dışında sap ayarına bakmak gerekebilir çünkü eğer teller perdelere çok uzaksa elinizi gereksiz yorar. Aynı zamanda üst eşik de fazla yüksekse aynı soruna sebep olur.

D'dario ortalama kalitede bir marka. Uzun süreli kullanırsınız.

Hocam sap ayarına baktım dümdüz hiç yamukluk yok ve ölçtüm tellerin uzaklığını elektro gitarımla aynı teknik olarak herhangi bir sıkıntısı yok ilk defa 12 numara kullandığım için yorucu geldi 11'e geçsem sap ayarı falan yapmak gerekebilir mi eğer hiçbir ayar gerekmiyorsa 11'e geçmeyi planlıyorum.

Elektro gitarınla aynıysa sıkıntı var ama. Akustikte action daha yüksektir. Bu durumda ikisinden biri sorunlu.

Bu arada gitar ne olursa olsun teller değiştiğinde sap ayarı gerekebilir. Garanti gerekir diyemem ama tek bir telin kalınlığını değiştirmek gibi küçük değişiklikler değilse gerekebilir büyük ihtimalle.

Sapın içindeki truss rod'un (Türkçesi ne bilmiyorum) amacı köprüden gelip kafaya kadar giden tellerin yarattığı gerginliğe karşı durması. Gauge arttırmak gerginliği arttıracağından sap ayarının da tekrar yapılması gerekecektir. Aynı şekilde 11'e geçersen de gerginlik azalacağından ayar gerekecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı