15000 TL Ryzen 5 1600X sistem yükseltme

Bütçe
15000

caner53

Kilopat
Herkese merhaba!
Öncelikle elimdeki sistemi belirteyim.

[*]MSI X370 Gaming Plus AMD Ryzen DDR4 3200Hz(OC) USB 3.1 anakart.
[*]AMD Ryzen 5 1600X + sıvı soğutma.
[*] G.Skill 16 GB flare X DDR4 2400MHz CL15 1.2v AMD Ryzen uyumlu tek modül RAM.
[*]Corsair 240 GB forcele 200 SSD disk.
[*]Toshiba 3.5" 1TB 7200RPM 32 MB SATA (hard disk)
[*]ASUS GTX1070 ROG STRIX 8 GB 256bit.
[*]Xigmatek frontlıner EN8811 600W 3x12 cm mavi LED fan USB 3.0 MidT ATX siyah kasa.
Sadece FPS oyunları oynayan bir kullanıcıyım, anlık olarak CS2'de ve Valorant'ta 100 FPS (bazen daha az) FPS almaktayım. 165 Hz monitöre sahibim. FPS perfonsaımı minimum 200'lere çıkartmak için yapabileceğim upgrade tavsiyelerini bekliyorum. Uzun zamandır donanımsal bilgilerden uzağım. Sadece işlemci ve RAM değiştirerek ciddi performans yükseltmesi yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1- İşlemci olarak oyun fiyat performans oranı yüksek DDR4 işlemcisi Ryzen 5 5600 var. İkinci elde 2-3 bin TL civarında bulursun diye tahmin ediyorum. İşlemcide ikinci el çok riskli değil çünkü pinleri sağlamsa ve görüntü veriyorsa %99 sıkıntı yaşamazsın. Ayrıca Cinebench vs. programlarla test yapıp alabilirsin. İlla sıfır almak istiyorsan da 4000 TL'ye var. Anakartını en son BIOS sürümüne güncellemen gerekiyor haberin olsun yoksa kullanamazsın.
2- Tek kanal RAM kullanıyor olman bir dezavantaj. Kullandığın RAM'in aynısından sıfır veya ikinci el bulabiliyorsan alıp ikisini de 3200 MHz'ye overclock yapmayı deneyebilirsin. Benim çok bilgim yok RAM OC konusunda onun için ayrı konu açarsan daha iyi olur. @deadfellow bana yardımcı olmuştu bu konuda sana da yardımcı olabilir. Veya elindekini satıp sıfır şu RAM'den iki tane alabilirsin:

Sadece işlemci ve RAM değiştirerek ciddi performans yükseltmesi yapabilir miyim?

3- Eskiden olsa CS ve Valorant için bu sorunun cevabı evet olurdu ama CS2 geldi ve artık yüksek ekran kartı kullanıyor. Dolayısıyla yine ikinci elden RX 6700 XT veya RTX 3070 bakabilirsin. Sıfır istiyorsan biraz bütçen zorlanacaktır çünkü RTX 4000 serisi 10.000'den başlıyor:

Ben senin yerinde olsam;

-Önce ikinci el Ryzen 5 5600 alırdım.
-Performans tatmin edici seviyelere çıkmazsa elimdeki RAM'i satar ve linkini attığım RAM'den iki adet alırdım.
-Yine performanstan memnun kalmazsam kalan bütçeye (muhtemelen 10k kalır) ikinci elden RTX 3070 veya RX 6700 XT alırdım. Yoksa yukarıda attığım ekran kartı da fazlasıyla yeterli olacaktır.

Ortalama 200 FPS'e çıkarmak istiyorsun anladığım kadarı ile yukarıda arkadaşlar da söylemiş R5 5600 performanslı bir işlemci işini fazlasıyla göreceğine eminim ben de 5600X modeli var orturduğun bölge sıcak bir bölge ise yazları soğutmada sıkıntı çekebilirsin bu tarz işlemcilere sıvı soğutma şart bence. Yine arkadaşların dediği gibi tek RAM kullanmak avantajlı değil 2x8 kullanman idealdir. Ekran kartı olarak da 3060 8 veya 12 GB versiyonu yetecektir.

1- işlemci olarak oyun fiyat performans oranı yüksek DDR4 işlemcisi Ryzen 5 5600 var. İkinci elde 2-3 bin TL civarında bulursun diye tahmin ediyorum. İşlemcide ikinci el çok riskli değil çünkü pinleri sağlamsa ve görüntü veriyorsa %99 sıkıntı yaşamazsın. Ayrıca Cinebench vs. programlarla test yapıp alabilirsin. İlla sıfır almak istiyorsan da 4000 TL'ye var. Anakartını en son BIOS sürümüne güncellemen gerekiyor haberin olsun yoksa kullanamazsın.
2- tek kanal RAM kullanıyor olman bir dezavantaj. Kullandığın RAM'in aynısından sıfır veya ikinci el bulabiliyorsan alıp ikisini de 3200 MHz'ye overclock yapmayı deneyebilirsin. Benim çok bilgim yok RAM OC konusunda onun için ayrı konu açarsan daha iyi olur. @deadfellow bana yardımcı olmuştu bu konuda sana da yardımcı olabilir. Veya elindekini satıp sıfır şu RAM'den iki tane alabilirsin:

3- eskiden olsa CS ve Valorant için bu sorunun cevabı evet olurdu ama CS2 geldi ve artık yüksek ekran kartı kullanıyor. Dolayısıyla yine ikinci elden RX 6700 XT veya RTX 3070 bakabilirsin. Sıfır istiyorsan biraz bütçen zorlanacaktır çünkü RTX 4000 serisi 10.000'den başlıyor:

Ben senin yerinde olsam;

-Önce ikinci el Ryzen 5 5600 alırdım.
-Performans tatmin edici seviyelere çıkmazsa elimdeki RAM'i satar ve linkini attığım RAM'den iki adet alırdım.
-Yine performanstan memnun kalmazsam kalan bütçeye (muhtemelen 10k kalır) ikinci elden RTX 3070 veya RX 6700 XT alırdım. Yoksa yukarıda attığım ekran kartı da fazlasıyla yeterli olacaktır.

Cevap için teşekkürler, iki soru sormak istiyorum.
İşlemciyi 5600X alsam hatırı sayılır fark yaratır mı?
BIOS güncelleyince kullanıp kullanamayacağımdan emin miyiz modele bakıp söylediniz değil mi?

5600 ve 5600X arasında çok az fark var.

Evet, güncellemen gerekiyor.

Dediğiniz gibi yapacağım, öncelikle işlemci ve RAM alıp deneyeceğim memnun kalmazsam mecburen ekran kartını da alacağız artık :D son olarak şeyi sormak istiyorum Ryzen 7 serisi bir işlemci alsam çok daha etkili olmaz mı? Bütçeden dolayı mı tavsiye etmediniz yoksa anakartım uyumsuz mu olur o yüzden mi?

Geri
Yukarı