16+8GB bellekler Dual channel performansı verir mi?

anılDLL

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba aşırı şekilde kararsız kalmış durumdayım olay şöyle. Mevcut olarak kullandığım "MSI B450M-A Pro Max" anakartım da 2 RAM slotu var. Yakın arkadaşımdan çok uygun fiyata "Kingston HyperX Fury CL15 16 GB 3000MHz" bir RAM satın aldım. Eski RAM'ım olan "XPG Gammix D30 CL16 16 GB 3000MHz" model RAM'ım boşa çıkmış oldu. Dual channel olmayan modüllerde 5-6 değerinde bir FPS kaybı oluyormuş. "XPG" RAM'ı satıp onun yerine "Kingston HyperX Fury CL15 8 GB 3000MHz" bir RAM alsam bu performans kaybı gider mi acaba?
Özet olarak bir slota 16x,
Diğer bir slota 8x1 alsam performans kendini dengeler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dual Channel çalışması için 8+8 şeklinde olması gerek. Ayrıca arkadaşınızdan aldığınız Kingston RAM ile elinizdeki RAM'in (XPG) CL değerleri uyuşmuyor. Beraber kullanırsanız sorun yaratma ihtimali yüksek. Birden fazla RAM takılacağı durumlarda en kesin yöntem Aynı RAM'leri kullanmaktır. Satın aldığınız RAM'i imkanınız varsa geri iade edin. Eğer yoksa ve bütçeniz el veriyorsa ben aynı RAM'i (16 GB olanı) satın almanızdan yanayım. Zira farklı model RAM'lerde CL, MHz, V ve bellek boyutları dahi aynı olsa bile sorun çıkabiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz.

Performans konusuna gelecek olursak Dual Channel daha iyi performans verecektir. Ayrıca 16+8 24 GB Ram gereksiz. 16 GB günümüz oyunlarına yetiyor. Tabi RAM ile alakalı profesyonel bir işlem ile uğraşıyorsanız bilemem.

Son düzenleme:
Dual channel çalışması için 8+8 şeklinde olması gerek. Ayrıca arkadaşınızdan aldığınız Kingston RAM ile elinizdeki RAM'in (XPG) CL değerleri uyuşmuyor. Beraber kullanırsanız sorun yaratma ihtimali yüksek. Birden fazla RAM takılacağı durumlarda en kesin yöntem aynı RAM'leri kullanmaktır. Satın aldığınız RAM'i imkanınız varsa iade edin. Eğer yoksa ve bütçeniz el veriyorsa ben aynı RAM'i (16 GB olanı) satın almanızdan yanayım. Zira farklı model RAM'lerde CL, MHz, v ve bellek boyutları dahi aynı olsa bile sorun çıkabiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz.

Performans konusuna gelecek olursak Dual channel daha iyi performans verecektir. Ayrıca 16+8 24 GB RAM gereksiz. 16 GB günümüz oyunlarına yetiyor. Tabii RAM ile alakalı profesyonel bir işlem ile uğraşıyorsanız bilemem.

XPG olan model RAM'ı satıp üstüne koyup aynı model RAM'den almayı düşünüyorum hocam. Fakat arada kaldım gereği var mı? Diye, çünkü fazla RAM tüketen oyunlar oynamıyorum. PUBG, BF, CS, Valorant, FIFA, RDR2 kaldırsın yeter kafasındayım açıkçası. Dediğiniz gibi profesyonel bir işlem ile uğraşmıyorum. Anladığım kadarıyla 16x1 + 8x1 yapmamın hiçbir artısı olmayacak sanırım bana.

XPG olan model RAM'ı satıp üstüne koyup aynı model RAM'den almayı düşünüyorum hocam. Fakat arada kaldım gereği var mı? Diye, çünkü fazla RAM tüketen oyunlar oynamıyorum. PUBG, BF, CS, Valorant, FIFA, RDR2 kaldırsın yeter kafasındayım açıkçası. Dediğiniz gibi profesyonel bir işlem ile uğraşmıyorum. Anladığım kadarıyla 16x1 + 8x1 yapmamın hiçbir artısı olmayacak sanırım bana.
Evet. Zaten şu anki sisteminiz 16x1. Daha performanslı bir sistem istiyorsanız 8x2 veyahut 16x2 yapmanız gerek.

16+8 GB Ram ikilisi dual channel çalışıyor bu arada illa ki 8+8 olmasına gerek yok. Ama tabi ki en verimli çalışması için aynı boyutta aynı cl ve mhz değerlerinde olması daha iyi olur. Konuyu yeni biri görürse diye yazıyorum.
Bu arada Dual channel çalışacağı için her türlü faydası oluyor ben de bu şekilde kullanıyorım özellikle dropları engellemede baya yardımcı oldu bana.

16+8 GB RAM ikilisi Dual channel çalışıyor bu arada illaki 8+8 olmasına gerek yok. Ama tabii ki en verimli çalışması için aynı boyutta aynı CL ve MHz değerlerinde olması daha iyi olur. Konuyu yeni biri görürse diye yazıyorum.

Bu arada Dual channel çalışacağı için her türlü faydası oluyor ben de bu şekilde kullanıyorım özellikle dropları engellemede bayağı yardımcı oldu bana.

Dediğim gibi bende "Kingston HyperX Fury CL15 16 GB 3000MHz" var bunun aynı modelinin 8 GB olanını alsam Dual channel olur değil mi?

Geri
Yukarı