Çözüldü 16 GB RAM kullanılabilir 7.93

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nytha

Centipat
Daha fazla  
Merhaba mavi ekran hatası alıyordum ve format attıktan sonra kullanılabilir RAM 7.93'e düştü.
Sistemim.
RX 570 4 GB.
Ryzen3 1300X.
MSI B450M Pro- M.2
G.Skill CL15 2400MHz CL16 3000 Hz diğeride( 2 yıldır kullanıyordum uyumsuzluk olduğunu düşünmüyorum)

Denediğim yöntemler:
MSConfig
RAM'leri tek tek test ettim 2400 MHz'i tek takınca görüntü alamıyorum diğer RAM sorunsuz.
Format 2-3 defa attım.
BIOS güncelledim.
RAM'ları silgiyle sildim.
BIOS fabrika ayarlarına çevirdim.
XMP açıp kapattım MHz değerini düşürdüm.

RAM'in bozuk olduğunu düşünüyorum emin değilim bu arada 2 ramida sistem algılıyor ama BIOS'da physical Memory 8 GB olarak gözüküyor. 2. rami taktıktan sonra pc kendini 2 kere kapatp açıyor bilgisayarı başlatınca
CPU-Z fotoğraflarını bırakıyım.
1654723600151.png

1654723609573.png

1654723619359.png

1654723632247.png

Çözüm
2400 MHz'e çekip denedim olmadı voltaj ayarıda yok BIOS'u güncelledikten sonra bulamadım.
Voltaj ayarı olması lazım. Peki 1066 gibi çok düşük bir frekansa alınca çalışıyor mu deneyin isterseniz. İngilizce biliyorsanız bu videodaki adımları izleyerek timing'leri elle girmeyi deneyebilirsiniz. RAM'leriniz farklı olduğu için uyum sorunu olabilir tabi.
Kullandığınız RAM'lerin aynı olduğuna emin misiniz? Part Number olarak birinde 3000 MHz, diğerinde 2400 MHz yazıyor. İki RAM'in de tamamen aynı olması gerek.
cl ve mhz farklı fakat 2yıldır çalışıyordu formattan sonra böyle oldu
Yardım edecek yok mu? 2 haftadır sabah akşam uğraşıyorum emin olmadan yeni RAM almak istemiyorum.

Son düzenleme:
Bilgisayarı kapatıp açma olayı bilgisayarın RAM’i istenilen frekansta çalıştıramamasından kaynaklı diye düşünüyorum. BIOS’tan XMP yerine değerleri elinizle girmeyi denediniz mi? Belki 2400’ü 3000’de çalıştırmaya çalıştığı için açılmıyordur. Elle 2400 MHz yapıp DRAM Voltajını 1.35V yapıp deneyebilirsiniz. Yakın zamanda bu şekilde yaptığımda çalışmadı, ama timing’leri de elle girdiğimde çalıştı. İngilizce biliyorsanız bir kaynak paylaşabilirim.

Bilgisayarı kapatıp açma olayı bilgisayarın RAM'i istenilen frekansta çalıştıramamasından kaynaklı diye düşünüyorum. BIOS'tan XMP yerine değerleri elinizle girmeyi denediniz mi? Belki 2400'ü 3000'de çalıştırmaya çalıştığı için açılmıyordur. Elle 2400 MHz yapıp dram voltajını 1.35v yapıp deneyebilirsiniz. Yakın zamanda bu şekilde yaptığımda çalışmadı, ama Timing'leri de elle girdiğimde çalıştı. İngilizce biliyorsanız bir kaynak paylaşabilirim.

2400 MHz'e çekip denedim olmadı voltaj ayarıda yok BIOS'u güncelledikten sonra bulamadım.

Voltaj ayarı olması lazım. Peki 1066 gibi çok düşük bir frekansa alınca çalışıyor mu deneyin isterseniz. İngilizce biliyorsanız bu videodaki adımları izleyerek timing'leri elle girmeyi deneyebilirsiniz. RAM'leriniz farklı olduğu için uyum sorunu olabilir tabi.

Çözüm
Voltaj ayarı olması lazım. Peki 1066 gibi çok düşük bir frekansa alınca çalışıyor mu deneyin isterseniz. İngilizce biliyorsanız bu videodaki adımları izleyerek Timing'leri elle girmeyi deneyebilirsiniz. RAM'leriniz farklı olduğu için uyum sorunu olabilir tabii.

Kral sen adamın dibisin BIOS güncellemeden sonra voltajı Auto çekmiş senin dediğin gibi ayarını bulup voltajı 1.360v yaptım 16 GB oldu var ya Allah senden razı olsun çok teşekkür ederim <3

Geri
Yukarı