16 GB RAM oyunlarda 8 GB kullanılıyor

kvardar77

Femtopat
Yenisi olmadığı için 2.el 8 GB(2x4GB) RAM aldım. Hızı vs her şeyi aynı Windows özelliklerde gözükmüyor ama CPU-Z'de 16 GB gözüküyor. Oyunlarda 8 GB kullanıyor. Bu RAM bozuk mudur yoksa benim PC'ye uymuyor mu?

i7 950 3.07GHz.
ASUS Rampage 2 ekstreme anakart.

Gigabyte RX570 4 GB.

Resimde eski ve yeni RAM'in CPU-Z'deki bilgisini paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• rams.jpg
    rams.jpg
    111,4 KB · Görüntüleme: 111
Son düzenleyen: Moderatör:
Yenisi olmadığı için 2.el 8 GB(2x4GB) RAM aldım. Hızı vs her şeyi aynı Windows özelliklerde gözükmüyor ama CPU-Z'de 16 GB gözüküyor. Oyunlarda 8 GB kullanıyor. Bu RAM bozuk mudur yoksa benim PC'ye uymuyor mu?

i7 950 3.07GHz.

Gigabyte RX570 4 GB.

Sistem gerektiği kadar kullanıcaktır eğer parça bozuk olsaydı ya RAM'i görmezdi yada Mavi Ekran verirdi.

i7 950 3.07GHz.

Gigabyte RX570 4 GB.

Sistem istediği kadar kullanır veya oyunun istediği kadar kullanır atıyorum bir oyun var atıyorum Forza Horizon 4 8 GB RAM kullanıyor niye sistem 14 veya 12 GB RAM kullansın boşuna ihitiyacı kadar RAM kullanıyor yani.

'' Call Of Duty Modern Warfare 2019 '' oyunu en az 12 GB RAM istiyor.Oyunu açtığımızda RAM kullanımı 7800 MB 'ı aşamıyor. Demek ki 16GB RAM'i kullanmadığı anlaşılıyor.

CPU-Z ' de 16 GB görünüyorsa sistem kullanıyor mu demektir bu?

Eve gidince kasanın içini süpürge makinesiyla temizleyeceğim.Forumdan biri o şekilde çözüm bulmuş.
Eve gidince tüm RAMleri söktüm.Yeni aldığım xmp 1.3 versiyon single tipli RAMleri taktım.Windows sistemde 4GB gözüktü.Sonra diğer xmp 1.2 versiyon dual RAMleri taktım yine sistemde 8GB gözüküyor.

CPU-Z de RAMler gözüküyorsa RAMler sağlam fakat yazılımla sistemde 16gb göstermek gerek. Cod modern warefare 12GB RAM istiyor.Bende GPU-Z de 7800 mb üzerini aşamıyor.

Sonuç olarak sistem 8GB RAMi kullanıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı