Çözüldü 16 GB RAM sistemde kullanılabilir miktar 5 GB

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alpha Frozen

Hectopat
Sistemde 16 GB RAM var, normal mi acaba?

1604347252110.png

Hızı da BIOS'da 2933 mhz seçili ama 2133 gösteriyor, anlayamadım.

Çözüm
2.8 GB sistem kullanıyor sana kalan 5. Yani sisteminde 8 GB görünüyor. Diğer RAM'ı çıkarıp takın. Belki yerine oturmamıştır.
Öncelikle RAM’lerinizin düzgünce yerine oturduğundan emin olun, ardından 4 tane RAM slotunuz (2 tane 8 GB RAM kullandığınızı var sayıyorum) olduğu için anakartınızın önerilen DIMM slotlarına göre takın ki bu dizilim genelde DIMM A1 ve B1 şeklinde olur. Bütün bunlara rağmen eğer sistem hala RAM’lerden birini okumuyorsa RAM bozuk olabilir. Sırasıyla RAM’lerinizi tekli olarak takıp hangisinin bozuk olduğunu tespit edin ve imkanınız varsa değiştirin. Benim en çok garibime giden olay sistemininiz 4 slottan 2 tanesinin dolu olduğunu görüyor, kısaca RAM yerine oturmuş fakat muhtemelen bozuk olduğu için çalışmıyor.

Arkadaşlar RAM'leri çıkarıp taktım, sanırım sorun düzeldi. Yalnız çıkarırken bir sorun yaşamadım da takarken biraz zorlandım. Videolarda RAM'leri slotun üzerine getirip yavaşça bastırıp oturtuyorlardu ve tık diye ses geliyordu :D Ama ben yaparken oturması için fazla bastırmam gerekti. İlk bir taraf sonra diğer tarafı oturdu tık değil de tak diye ses geldi sanki, umarım kırmamışızdır🤣 Destekleriniz için çok teşekkür ederim, sorunum sanırım çözüldü. Mhz olayını anlamadım ama o da 2933 oldu. RAM'leri çıkarıp takmakla mhz ne ilgisi var anlayamadım. Herkese çok teşekkürler :)
1604348941504.png

Arkadaşlar RAM'leri çıkarıp taktım, sanırım sorun düzeldi. Yalnız çıkarırken bir sorun yaşamadım da takarken biraz zorlandım. Videolarda RAM'leri slotun üzerine getirip yavaşça bastırıp oturtuyorlardu ve tık diye ses geliyordu :D Ama ben yaparken oturması için fazla bastırmam gerekti. İlk bir taraf sonra diğer tarafı oturdu tık değil de tak diye ses geldi sanki, umarım kırmamışızdır🤣 Destekleriniz için çok teşekkür ederim, sorunum sanırım çözüldü. Mhz olayını anlamadım ama o da 2933 oldu. RAM'leri çıkarıp takmakla mhz ne ilgisi var anlayamadım. Herkese çok teşekkürler :)
Eki Görüntüle 724080
RAM'larin MHz değerleri farklı olduğu için olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Arkadaşlar RAM'leri çıkarıp taktım, sanırım sorun düzeldi. Yalnız çıkarırken bir sorun yaşamadım da takarken biraz zorlandım. Videolarda RAM'leri slotun üzerine getirip yavaşça bastırıp oturtuyorlardu ve tık diye ses geliyordu :D ama ben yaparken oturması için fazla bastırmam gerekti. İlk bir taraf sonra diğer tarafı oturdu tık değil de tak diye ses geldi sanki, umarım kırmamışızdır🤣 destekleriniz için çok teşekkür ederim, sorunum sanırım çözüldü. MHz olayını anlamadım ama o da 2933 oldu. RAM'leri çıkarıp takmakla MHz ne ilgisi var anlayamadım. Herkese çok teşekkürler :)
Eki Görüntüle 724080

Dediğim gibi takıp çıkarınca düzelmiş önemli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı