16 GB RAM'de Kullanılabilir RAM 13,9 GB görünüyor

• Konuyu başlatan Axii
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 3B

Axii

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Freelancer Filmmaker
Selam, dün bilgisayarımda stabiliteyi arttırmak için RAM frekansını düşürmek istedim, manual olarak 3200MHz ayarlamıştım ve onu kapatıp XMP'yi açtım. Bilgisayara görüntü gelmeyince ve hiçbir şey yapamayınca BIOS'u sıfırlamak için BIOS pilini tak çıkar yaptım. Ondan sonra ekran kartı takılı olmasına rağmen ve BIOS üzerinde integrated Graphics kapalı olmasına rağmen kullanılabilir RAM mikratı 13, 9GB'a düştü. Ryzen Master üzerinde iGPU ayarlama kısmı açıldı fakat görev yöneticisine bakıldığında vs. GTX 1650 Super'den başka GPU gözükmüyor. APU grafik kartını nasıl tam olarak kapatabilirim?

Ekran kartı: GTX 1650 Super.
İşlemci: Ryzen 3 3200G.
RAM: Corsair 16 GB.
Anakart: MSI B450 M-A Pro Max.

Hocam, doğru anladıysam eğer; kullanılabilir ram miktarı zaten kullanılan miktarı çıkardıktan sonra kalan ram miktarı. 2gb ı windows kullanıyor geriye 14 kalması normal bir durum. Kullanılabilir hiç bir zaman tam 16 olmuyor. Görev yöneticisi görüntüsünden daha iyi anlaşılır.

Görev Yöneticisi'nden bir ekran görüntüsü rica etsem.
asdf.png

Hocam, doğru anladıysam eğer; kullanılabilir ram miktarı zaten kullanılan miktarı çıkardıktan sonra kalan ram miktarı. 2gb ı windows kullanıyor geriye 14 kalması normal bir durum. Kullanılabilir hiç bir zaman tam 16 olmuyor. Görev yöneticisi görüntüsünden daha iyi anlaşılır.
Normalde 16 gözüküyordu. neredeyse 2 yıldır kullanıyorum cihazı.
Bellek kısmı:
Sistem hakkında kısmı:

Dosya Ekleri

• adf.png
    adf.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 152
  • fgds.png
    fgds.png
    11,7 KB · Görüntüleme: 127

Yeni konular

Geri
Yukarı