165 TL Aliexpress siparişine ne kadar vergi ödenir?

Bazı ürünlerde ödeme sırasında vergi ödemesi çıkmıyor ve almak istediğim 165 liralık ürün için de durum böyle. Google'dan bulduğum sayfalarda 62 liralık vergi hesaplanıyor ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Çok uzun zamandır alışveriş yapıyorum AliExpress'den 40 liralık ürüne 100 lira vergi çıkardıkları da oldu, 500 liralık ürüne 54 lira vergi çıkardıkları da oldu. Dolayısıyla rulet oyunu benzetmesini yapabiliriz sanırım. Siz aldığınız satıcıya ürünün fiyatını düşük yazmasını ve ürünü "gift" olarak işaretlemesini söyleyin. Böylelikle verginin az çıkma şansı artacaktır. Yine de hesaplamak isterseniz Gümrük Vergisi Hesaplama 2022 - HESAPLAMA.NET

Çok uzun zamandır alışveriş yapıyorum AliExpress'den 40 liralık ürüne 100 lira vergi çıkardıkları da oldu, 500 liralık ürüne 54 lira vergi çıkardıkları da oldu. Dolayısıyla rulet oyunu benzetmesini yapabiliriz sanırım. Siz aldığınız satıcıya ürünün fiyatını düşük yazmasını ve ürünü "gift" olarak işaretlemesini söyleyin. Böylelikle verginin az çıkma şansı artacaktır.
Herhangi bir şey sorar mı ne kadar yazayım diye ya da gümrüğün çakacağı şekilde düşük bir şey yazabilir mi?
Link verir bilgi vereyim.
Screenshot_2022-04-14-18-38-43-092_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Aliexpress sizin adınıza vergi ödemesi yapıyor ve sepette o tutarı yansıtıyor. Hatta direkt olarak ürün sayfasında dahi ekliyor olabilir.

Eğer o 162₺ fiyatın matrah olduğuna eminseniz eklenecek üç kalem vergi var. Bunlardan birisi oransal diğer ikisi sabittir.
Devlet-i Aliyyemiz ve onun üstün yönetimi(!) 2022'de gümrük vergisini AB üyesi olmayan ülkelerden gelen ürünler için %20 oranından %30'a çıkarttı. Sabit kalemler de enflasyona bağlı olarak arttı. Yanlış hatırlamıyorsam gümrüğe gösterme bedeli olarak 12₺, damga vergisi olarak 1,80₺ alınmaktadır. Bu anlamda Google vasıtasıyla gördüğünüz 62₺ vergi tutarı doğrudur. Eğer kanunlara göre ÖTV uygulanması gereken bir ürün ise %30'luk vergiden hemen sonra o da eklenir. Fiyat daha da artar.

Yeni konular

Geri
Yukarı