18 aydır internette dalgalanma problemi var

Zippov

Decapat
22 Mayıs 2018 gece saat 2 sularından itibaren internetimde bir dalgalanma var ve düzelmedi. O gece Online bir oyundaydım ve oyuna lag girdi, bir arkadaşa da aynısı oldu ve ondan sonra internet gidip 2-3 saat sonra geldi. O günden bu güne 18 ay oldu. Superonline abonesiydim o sıralar 1.5 sene kadar iyidi, bir sorun yoktu. Ne olduysa o gece oldu ve bir sürü yere şikayet etmeme rağmen düzeltilmedi.

Ardından NetSpeed'e başvurdum belki onlar ilgilenir diye ancak yine bir şey yapılmadı. Port değişildi falan denildi sürekli, bu arada internetim ADSL 16 Mbps tarife kullanıyorum. TTNET altyapısını kullanıyorlar burada fiber olmadığından. TTNET ekipleri ise 5 ay sonra geldi bakmaya sorun başladıktan sonra. Daha önceden de TTNET abonesiydim ancak bir kopuk kabloyu bağlamaya 8 günde geldiler ve ben arızayı söyledim kablo kopmuş yoldaki diye. Neyse geldiklerindeyse pek ilgilenmediler, ankastre kutusuna baktılar arılar petek yapmış, eleman kapağı kaldırınca içinden arılar fırladı. Sonra telefon kablosu 4 damarlı olduğundan diğer 2 kabloyu bağladı ve giderken arkasına bile bakmadan modem değişecek dediler. O akşam Superonline'ın modemi kaldırdım ve eski modemi taktım ve yine düzelme olmadı. Başka bir gün başka bir marka modem daha var onunla da denedim yine düzelmedi ve Superonline da 2 sefer modem değiştirdi düzelmedi.

Tekrar TTNET'e geçmeye karar verdim çünkü sürekli ekip istediğimden ve onların abonesi olmadığımdan gelmediklerini düşünmeye başladım. Çünkü 18 ayda bir 2018 Ekim ayında geldiler bir de 2019 Ekim ayında. Cimerden şikayet ettiğimdeyse müşterimiz değilsiniz diyorlardı sürekli mecburen tekrar abone olup ne olucağını merak ettim. Ancak şimdi de modem firmasına suç atıyorlar, kabloya suç atıyorlar. 18 aydır yapmadığım kalmadı. 2 tane bilgisayarım var ve birkaç defa format atıldı virüs varsa, interneti kullanıyorsa diye. Farklı ethernet kablolarını denedim, 4 sefer modem değiştirildi, splitter vardı arada o iptal edilip denendi, ek yeri vardı oksitlenme varsa diye çok sefer tekrar bağlandı. En son işte TTNET ekipleri interneti bağlamaya geldiklerinde bu Ekim ayında ankastre kutusundan eve gelen telefon kablosunu da değiştirmelerini söyledim ve zar zor değiştirler, o kadar dil dökünce.

Sorun ise bana kalırsa şundan kaynaklı bu internette dalgalanma problemi gece 3-4'te rastlamadım hiç. Geceleri 13 Mbps almam gereken hızı tam randıman alıyorum, internet stabil ve dalgalanma yok. Online oyunlarda da ping aynı çok oynama olmuyor 4-5 milisaniye kadar en fazla. Fakat gün içinde özellikle öğrenciler evlerine gelince, pazar günleri ve de yaz aylarında bu hepten çekilmez bir hâl alıyor. Tatil ve yaz günlerinde bu dalgalanma bazen sabah 9-10DA başlıyordu, bazense öğlen saatlerinde başlıyordu. Şu an okullar açıldığından akşam saatlerinde başlıyor bir de pazar günleri öğle vakitleri. Yoğunluktan olduğunu düşünüyorum fakat TTNET'ten gelen ekipler bu sorun tek sizde var diyorlar, anlamadım gitti. Sorduğumda ise kaç kişinin bu mahallede internet kullandığını 60-70 kişi anca olduğunu söylüyorlar.

Yapılmadık şey kalmadı ve modeme kadar 16 Mbps geldiğini söylüyorlar ve beni yalancı yerine koyuyorlar. Modeme kadar 16 Mbps geliyor da ben neden 160P'de bile Twitch'te yayın izlerken takılma oluyor bu yoğun saatlerde. YouTube'da sorun yok bu arada 720P her saatte video izleniyor. Gece ise 1080P video açıyorum ve 13 Mbps olan hız 11-12 Mbps civarına düşüyor. Online oyunlarda ise pingim alıp başını gidiyor, normalde geceleri 13 Mbps aldığım saatlerde ping 65MS civarında fakat gün içinde ise bu 150-200MS'lere kadar çıkıyor. Ne Online oyun oynayabiliyorum ne de yayın, video izleyebiliyorum. Dalgalanma nedeniyle hızımsa 13 Mbps değil de 1 Mbps, 3 Mbps'lere kadar düşüyor. Resimleri de atayım farklı günlere ait hız testlerini. Uzun bir yazı oldu hatta destan oldu farkındayım fakat 18 ay geçti ve bu sorunu çözemedim, şikayet etmediğim yer kalmadı. 250 sayfalık roman olurdu büyük ihtimal bu yazdıklarımı toplasam. Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.
Yazmayı unutmuşum başka bir forumda ise bu durumun aynısı başına gelen birisi şunu söylemiş: "T11 kutusunda kontrol kartı değişince her saatte full hız alıyorum artık."
Benimde sorunum buradan kaynaklı olabilir mi?Fakat gelen ekip bu sorun tek sizde var sadece sizden şikayet alıyoruz dedi, anlamadım gitti.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    33,9 KB · Görüntüleme: 263
  • 2.png
    2.png
    47,6 KB · Görüntüleme: 243
  • 3.png
    3.png
    47 KB · Görüntüleme: 197
  • 4.png
    4.png
    45,5 KB · Görüntüleme: 193
  • 5.png
    5.png
    50,6 KB · Görüntüleme: 193
  • 6.png
    6.png
    49,4 KB · Görüntüleme: 194
  • 7.png
    7.png
    51 KB · Görüntüleme: 172
  • 8.png
    8.png
    48,7 KB · Görüntüleme: 159
  • 9.png
    9.png
    49,1 KB · Görüntüleme: 144
  • 10.png
    10.png
    487 KB · Görüntüleme: 170
  • 11.png
    11.png
    571,3 KB · Görüntüleme: 167
  • 12.png
    12.png
    840,4 KB · Görüntüleme: 154
  • 13.png
    13.png
    49,3 KB · Görüntüleme: 139
  • 14.png
    14.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 130
  • 15.png
    15.png
    39,9 KB · Görüntüleme: 115
  • 16.png
    16.png
    36,7 KB · Görüntüleme: 106
  • 17.png
    17.png
    46,4 KB · Görüntüleme: 202
Modem Zyxel pardon TP-LINK demişim, şimdi TP-LINK wifisiz bir modem var onu takıp bitswap ve SRA'ya bakıcam.

Şikayetvar a çok şikayet yazdım fakat cevap vermiyor TTNET.Zaten bakarsanız 61bin şikayet konusu var memnuniyet %13 ve cevap 0.Statik ip'yi arayıp bir görüşeyim 1 ay denerim.Teşekkürler tekrar.
Bitswap ile SRA yazan yer TP-LINK modemde buldum ancak Zyxelde yoktu.Fakat bu modemi de denedim ben düzelme olmadı ve o seçenekler işaretliydi.ADSL2+ yı falan işaretledim bi de böyle deneyim, statik ip için görüşücem şimdi TTNET'le.
Şuan dalgalanma göremedim hızım 12.7mbps çıktı bir gün denemeye karar verdim.Yine bu modem ayarlarıyla da değişiklik olmazsa statik ip için görüşücem.Bu modemin değerleri de böyle ancak SNR değeri kötü ancak kopma olmuyor sadece dalgalanma.
Bridge modundan da bahsediyim. Bu kod herhangi bir yönlendirici olmadan doğrudan açık internete bağlanmak demek. Yalnız güvenlik açığı olabilir. PS için öneriliyor ama PC için pek önerilmez.

Bina içi kablodan olabilir. Yalnız bence bundan dolayı değil;

"Sorun ise bana kalırsa şundan kaynaklı bu internette dalgalanma problemi gece 3-4'te rastlamadım hiç. Geceleri 13 Mbps almam gereken hızı tam randıman alıyorum, internet stabil ve dalgalanma yok. Online oyunlarda da ping aynı çok oynama olmuyor 4-5 milisaniye kadar en fazla. Fakat gün içinde özellikle öğrenciler evlerine gelince, pazar günleri ve de yaz aylarında bu hepten çekilmez bir hâl alıyor."

Bu yazdığınız yazının ardından sorunun "CGN (Carrier Grade NAT)" olarak internet hizmeti aldığınızdan olduğunu düşünüyorum. ISS'niz ile iletişime geçip ek ücret karşılığında "Sabit IP" hizmeti alır mısınız?

"Interleave Depth: 1" yani Serpiştirici Derinliği ayarınız bir. Özet olarak "Interleaver Path" modunda hizmet alıyorsunuz. Eğer ki "Interleave Depth: 0" olsaydı "Fast Path" modunda hizmet aldığınızdan dolayı diye düşünecektim.

Ayrıca altta vereceğim linkten ADSL, ADSL2, ADSL2+ bağlantı teknolojilerine bakmanı öneririm. Üstelik modemde bulunan "Bitswap" ve "SRA" modüllerini etkinleştirmenizi öneririm.

Bkz: ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir? - Technopat Sosyal

Örnek;
Eki Görüntüle 468935
TP-LINK modemi takıp bitswap ile sra'yı buldum işaretledim başta düzelir gibi oldu 1080p'de izleyebiliyordum.Modem ayarlarını da adsl2+'ya ayarladım düzelir gibi oldu ancak şuan yine dalgalanma var hızım 7mbps-10mbps çıkıyor.Statik ip ücreti de 25tl olarak yazıyor ve bu baya yüksek, zaten 16mbps hıza 95tl istiyorlar bi de 25tl statik ip için verirsem 16mbps'ye 120tl vermem lazım onun yerine superbox alırım, tabi hat çekmeyen yerde superbox ne işe yarar bilmiyorum.Zaten şuan mümkün değil yeni taahhüt imzaladım 26 ay var daha.1 ay denenebilir ancak statik ip ile, o zaman düzelirse büyük ihtimal aynı ipyi bir çok kişiye veriyorlar ve hız bundan kaynaklı düşüyor.

TTNET'te ucuz bir şey yok zaten. 1 ay anca deneme amaçlı kullanılabilir, sorun devam ederse bilmiyorum artık.

Bina içi kablodan olabilir. Yalnız bence bundan dolayı değil;

"Sorun ise bana kalırsa şundan kaynaklı bu internette dalgalanma problemi gece 3-4'te rastlamadım hiç. Geceleri 13 Mbps almam gereken hızı tam randıman alıyorum, internet stabil ve dalgalanma yok. Online oyunlarda da ping aynı çok oynama olmuyor 4-5 milisaniye kadar en fazla. Fakat gün içinde özellikle öğrenciler evlerine gelince, pazar günleri ve de yaz aylarında bu hepten çekilmez bir hâl alıyor."

Bu yazdığınız yazının ardından sorunun "cgn (carrier grade NAT)" olarak internet hizmeti aldığınızdan olduğunu düşünüyorum. ISS'niz ile iletişime geçip ek ücret karşılığında "sabit IP" hizmeti alır mısınız?

"Interleave depth: 1" yani serpiştirici derinliği ayarınız bir. Özet olarak "ınterleaver path" modunda hizmet alıyorsunuz. Eğer ki "ınterleave depth: 0" olsaydı "Fast path" modunda hizmet aldığınızdan dolayı diye düşünecektim.

Ayrıca altta vereceğim linkten ADSL, ADSL2, ADSL2+ bağlantı teknolojilerine bakmanı öneririm. Üstelik modemde bulunan "bitswap" ve "sra" modüllerini etkinleştirmenizi öneririm.

Bkz: ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir? - Technopat Sosyal

Örnek;
Eki Görüntüle 468935

Statik IP satın aldım 1 ay deneme amaçlı ancak yine bir değişme olmadı, yine hız yoğun saatlerde vasat. Fakat söyledikleri saha dolabından, ankastre kutusuna kadar 16 Mbps hız geliyormuş. Ya ben yalancıyım ya da bunlar yalancı anlamadım bu işi. Modemden otomatik senkronazisyonu ADSL2+ falan olarak da denedim bir değişiklik olmadı.

*Cgn havuzunda olabilirsin eğer IP 195. veya 100. ıle başlıyorsa sıkıntı. IPv4 de olan bir IP alarak (statik IP) deneyebilirsin.
*Modemi bridge moduna alıp da deneyebilirsin.
*Ip bloğu değişmesini isteyerek deneyebilirsin.

Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi anlattıklarına göre kullanıcı sayısı azaldı mı sıkıntı azalıyor. Bu da cgn yi akla getiriyor. Cgn demek aynı IP'yi 10 kişiye kadar paylaşım yapılması demek bir bakıma. Sunuculardaki yoğunluk da azalınca tepkime süresi de kısalıyor.

Statik IP satın aldım 24.90'a deneme amaçlı da yine bir düzelme olmadı, yine dalgalanma mevcut. 16 Mbps hız nerede 3 Mbps hız nerede. Allah belalarını versin resmen insanı süründürüyorlar, saha dolabından, ankastre kutusuna kadar 16 Mbps hız geliyor, bir sorun yok diye yalan atıyorlar bir de.
22 Mayıs 2018'de gece 2 sularında 2-3 saat civarı kesinti olan internetim tam 19 ay sonra düzeldi. Şöyle düzeldi 25 Aralık 2019'da sabah tam saat 10'da internetim gitti fakat DSL, internet ışıkları hepsi yanıyordu ancak internet yoktu. Arıza kaydı açıldı ve ardından 12.30 gibi internetim geldi ve o akşamı oyundayken fark ettim pingim 19 aydır ilk kez sabitti, hız testi yaptım ve 13 Mbps küsurlerde geziyordu. Normalde bu hıza geceleri yoğun olmayan saatlerde ulaşıyordum. Ardından bugün tekrar kontrol ettim ve 1080p yayın izleyebildim neredeyse 2 sene olacaktı ve bu akşam yoğun saatlerde ilk defa 1080P'de donmadan yayın izleyebildim ve hızım 13.8 Mbps'lerde sabitti, pingte yoktu. Yani şükürler olsun ki 22 Mayıs 2018'de o gece 2 civarındaki kesinti 25 Aralık 2019'da tekrar oldu ve bir şeyler yapıldı, şu an internetim toplamda 12 yıldır evimde internet olduğundan, artık yine 10 yıldır kullandığım gibi. Bu arıza Superonline zamanı başladı, NetSpeed'e geçtim 6 ay kullandım ve BTK'ya bile müşterisi olmadığımdan cevap vermediklerinden mecburen tekrar TTNET abonesi oldum. Abone olduktan sonra yine yok modem değişecek, yok modem firmasıyla görüşün, yok santralden ankastre kutusuna kadar 16 Mbps geliyor gibi geçiştirmeler ve yalanlardan sonra abonelikten 2 ay sonra sorun giderildi. Umarım tekrar olmaz da ödediğimiz faturaların karşılığını alırız, daha da mağdur kalmayız. Yardımlarınız için teşekkürler.

Cidden bu TTNET gerçekten sorunlu bir firma. Adamlara 22 Mayıs 2018 gece saat 2'de 2-3 saat boyunca ne oldu da internette dalgalanma başladı, o gece naptınız diyorum cevap veremiyorlar. Yine BTK'dan düzeltildi sorun diye teşekkürler ediyorum fakat 25 Aralık 2019 sabah 10'dan öğlen 12.30'lara kadar ne oldu, ne yapıldı da internet düzeldi diyorum, sorun neredeymiş diyorum. Aynı kesinti 22 Mayıs'ta oldu ve internet dalgalanma problemi başladı ve 25 Aralıkta tam 19 ay sonra bir şey yapıldı yine ve internet düzeldi. Adamlara ne soruyorum bana ne cevap veriyorlar. Santralden, ankastre kutusuna kadar vaadettikleri hız geliyormuş, yok yüksek miktarda internet kullanımı varmış, sorun yokmuş. Hem yalancılar hem de masabaşında yatıyorlar belli, okumuyorlar şikayeti adam akıllı. BTK'da bunlara bir yaptırım uygulamıyor ancak çok şikayet olursaymış(!)

Dosya Ekleri

• 123.png
    123.png
    27,2 KB · Görüntüleme: 97
  • 123.png
    123.png
    27,2 KB · Görüntüleme: 89
  • 29.png
    29.png
    41,1 KB · Görüntüleme: 80
  • 30.png
    30.png
    45,4 KB · Görüntüleme: 62
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı