1900TL monitör tavsiyesi

Bütçe
1900TL
Arkadaşlar LG 24GN650-B bugün teslim aldım monitörün sağ tuşu çalışıyordu sonradan çalışmamaya başladı şu an çalışmıyor. İtopya'dan satın aldım.

Ne için kullanacağınız önemli. Sanırım rekabetçi oyunlar değil daha casual oyunlar için kullanacaksın. Aşağıda senin için karşılaştırdım.

+ Ve - olarak açıklayayım.

LG artıları: Ekranı biraz daha büyük. IPS panel olduğu için görüş açısı daha iyi. 350nit parlaklığı var.
AOC artıları: Srgb%120 var. Rengi LG'den daha doğru verir. Piksel yoğunluğu daha fazla. 1ms MPRT var.

Yani artıları karşılaştırdığımda AOC daha önde. Srgb%120 olması önemli. LG 5ms gözüküyor. Bu büyük handikap. MPRT'de olsa 1ms olması AOC'yi öne çıkarıyor.

Ayrıca not düşeyim; 2 panel markası yoktur. Arkadaş televizyoncu galiba. LG, Samsung, auo, Sony panelleri vardır dünyada en çok kullanılan. Oyun monitörü tarafında en çok kullanılan ve 144Hz monitörü ilk çıkaran panel firması auo'dur. Sony'de iyidir ama sadece kendine panel üretiyor. Samsung'da öyle ama Samsung iyi bir panel üreticisi değil monitör konusunda. Bu noktada LG ve auo tepeye oynar.

Bu arada LG HDR10 yazıyor ama 350nit o monitör. Gerçek anlamda HDR10 olması için monitörün 1000NIT olması gerekiyor öyle bir monitör de en azından Gaming tarafında yok şu an için. HDR muhabbeti biraz karışık. Yani HDR10 standardın adı ama aslen makbul olanı 1000NIT olandır. 350nit HDR400 bile değil.

AOC monitörlerin kasası berbat en ufak bastırmada içe batıyor. Yeni monitör firmaları kullanıcılara güven amaçlı Samsung panel kullanırlar örnek Gamepower. LG'ler dünyanın en sağlam montitörleridir. IPS ekranda bile Hz akışı TN panellere kapışırken sadece teknik verilere bakman en büyük yanlışın olur.
Arkadaşlar LG 24GN650-B bugün teslim aldım monitörün sağ tuşu çalışıyordu sonradan çalışmamaya başladı şu an çalışmıyor. İtopya'dan satın aldım.
Kardeşim şansın valla. Hemen yenisini al. Satıcıyla alakalı bir durum.

AOC monitörlerin kasası berbat en ufak bastırmada içe batıyor. Yeni monitör firmaları kullanıcılara güven amaçlı Samsung panel kullanırlar örnek Gamepower. LG'ler dünyanın en sağlam montitörleridir. IPS ekranda bile Hz akışı TN panellere kapışırken sadece teknik verilere bakman en büyük yanlışın olur.

Kardeşim şansın valla. Hemen yenisini al. Satıcıyla alakalı bir durum.

LG dünyanın en sağlam televizyonu olabilir ama monitörü? Çok iddialı oldu ya. Yani 10 15 senedir monitörlerle ilgileniyorum, LG monitör konusunda ilk 3'e bile sokmam sanırım. Ultra Gear bazı modelleri hariç.

Zaten monitörlerle alakalı bir konuşmada GamePower örneği veriyorsun, standart bu kadar düşükse LG muhteşem gözüküyor olabilir. Bir Eizo monitör, bir Zowie, bir Viewsonic Elite denedikten sonra tekrar LG konuşabilirsz.

IPS TN panelle HZ ve tepki süresi konusunda kapışamaz. Keza eşyanın tabiatına aykırı. IPS ve TN panelin en büyük farkı kristallerin fiziksel diziliminden kaynaklıdır. İsimleri de buradan gelir zaten. Bu dizilim metodu ile IPS'in TN panele attığı tek ve bariz fark ekran görünürlük açısıdır.

HZ konusunda zaten TN de IPS de VA'da fabrika üretiminde 60hz standart çıkar ve sonradan overclock ile 120, 144, 240 gibi hz'lere yükseltilir. PANELLERE ADINI VEREN dizilim sistemi yüzünden bu overclock işlemine en uzun süreli ve yüksek performans ile dayanabilen panel tipi TN'dir. TN ile 144+hz'de kapışacak panel üretilebilir ama adı IPS olmaz, başka bir şey olur. Çünkü o dizilimi değiştirmen lazım.

Sadece teknik verilere bakmazsın, keza LG de dahil olmak üzere bir çok monitör firması o teknik verileri, sırf ürün satabilmek üzere manipüle ediyorlar. O yüzden hangi teknik özelliğe bakacağını, hangi markaya bakacağını, hangi panele bakacağını ve bunlara hangi platformda bakacağını bilmen gerek. Yoksa gidip 144hz 1ms diye satılan IPS panelleri gerçekten 1ms sanıp satın alırsın, farkı da anlayamayacağın için paşa paşa hayatında kandırılarak devam edersin.

Monitörlerle uğraşan birinin bunu demesi hoş.

LG dünyanın en sağlam televizyonu olabilir ama monitörü? Çok iddialı oldu ya. Yani 10 15 senedir monitörlerle ilgileniyorum, LG monitör konusunda ilk 3'e bile sokmam sanırım. Ultra Gear bazı modelleri hariç.

Zaten monitörlerle alakalı bir konuşmada Gamepower örneği veriyorsun, standart bu kadar düşükse LG muhteşem gözüküyor olabilir. Bir eizo monitör, bir Zowie, bir ViewSonic Elite denedikten sonra tekrar LG konuşabilirsz.

IPS TN panelle Hz ve tepki süresi konusunda kapışamaz. Keza eşyanın tabiatına aykırı. IPS ve TN panelin en büyük farkı kristallerin fiziksel diziliminden kaynaklıdır. İsimleri de buradan gelir zaten. Bu dizilim metodu ile IPS'in TN panele attığı tek ve bariz fark ekran görünürlük açısıdır.

Hz konusunda zaten TN de IPS de VA'da fabrika üretiminde 60Hz standart çıkar ve sonradan overclock ile 120, 144, 240 gibi Hz'lere yükseltilir. Panellere adını veren dizilim sistemi yüzünden bu overclock işlemine en uzun süreli ve yüksek performans ile dayanabilen panel tipi Tn'dir. TN ile 144+hz'de kapışacak panel üretilebilir ama adı IPS olmaz, başka bir şey olur. Çünkü o dizilimi değiştirmen lazım.

Sadece teknik verilere bakmazsın, keza LG de dahil olmak üzere birçok monitör firması o teknik verileri, sırf ürün satabilmek üzere manipüle ediyorlar. O yüzden hangi teknik özelliğe bakacağını, hangi markaya bakacağını, hangi panele bakacağını ve bunlara hangi platformda bakacağını bilmen gerek. Yoksa gidip 144Hz 1ms diye satılan IPS panelleri gerçekten 1ms sanıp satın alırsın, farkı da anlayamayacağın için paşa paşa hayatında kandırılarak devam edersin.

Monitörlerle uğraşan birinin bunu demesi hoş olmadı. TN panelin verdiği 144 Hz le IPS panelin verdiği akıcılık farklıdır. Ama IPS panel daha canlıdır. Ben bu arkadaşın verdiği montörleri kıyaslıyoruz. Sizin dediklerinizi değil. Ayrıca Gamepower Samsung panelini güven amaçlı kullanıyor dedim. Siz LG ile karşılaştırdınız. Ne alaka? Ben şahsen şu an Zowie monitörden yazıyorum. Ama imkanım olsa baze LG modellerine bakardım.

Monitörlerle uğraşan birinin bunu demesi hoş.

Monitörlerle uğraşan birinin bunu demesi hoş olmadı. TN panelin verdiği 144 Hz le IPS panelin verdiği akıcılık farklıdır. Ama IPS panel daha canlıdır. Ben bu arkadaşın verdiği montörleri kıyaslıyoruz. Sizin dediklerinizi değil. Ayrıca Gamepower Samsung panelini güven amaçlı kullanıyor dedim. Siz LG ile karşılaştırdınız. Ne alaka? Ben şahsen şu an Zowie monitörden yazıyorum. Ama imkanım olsa baze LG modellerine bakardım.

Ben de TN panelin verdiği 144+hz ile IPS panelin verdiği 144+hz akıcılık açısından farklıdır dedim zaten. TN panel daha iyidir :) Keza IPS panelin uzmanlık alanı renk doğruluğu ve derinliğidir. TN panelin uzmanlığı ise tepki süresi ve yenileme hızı için yapılan overclock işlemleri ile uyumluluğu ve bu işlemin bindirdiği performans yüküne uzun süre stabil bir şekilde dayanabilmesidir.

"IPS panel daha canlıdır" diye bir şey yoktur. Neye göre daha canlı? Böyle ortaya düz bir argüman atacak kadar basit değil bu teknolojiler. Buraya 8bit bir 6+2FRC bir IPS panel koyarsınız yanına optimizasyonu iyi yapılmış 8bit bir TN panel koyarsınız, TN renkleri daha canlı verir. Bu işler potansiyel işi. IPS'in de kalitelisi ve çürüğü var, TN'in de aynı şekilde. Bu tip genellemeler hatalı bunu anlatmaya çalışıyorum.

Ayrıca kullanım amacına göre değişir. Eğer rekabetçi seviyede FPS, MOBA vb. espor oyunlarını oynuyorsanız ve Zowie yerine IPS LG'ye geçecekseniz büyük bir hata yaparsınız.

Lakin, FPS ve Moba oyunlarını keyfi oynuyor, asıl kullanım amacınız Video izleme (ki her ips iyi değildir, Video için DCI-P3 gamut standardı önemlidir, oyun için de sRGB standardında bakılır genelde) ve casual ya da AAA oyunlar oynamak için monitör aldıysanız ve zowie aldıysanız zaten baştan hata yapmışsınız. Bunun için TN panel uygun değil.

Zaten video izleme ve AAA oyunlar için TN panel gerekli değil, çünkü 144+hz gerekli değil. 240fps film mi var? 240fps AAA oyun mu var 4K'da ve 2K'da oynamak ve izlemek varken.

Aynı AUO'nun, Sony'nin ve Samsung'un da olduğu gibi LG'nin de tüm ürettiği paneller aynı değil. PAnel üretimi maliyetli bir iştir. Bir monitörün en pahalı parçası paneldir ve monitör fiyatına direkt etki eder. IPS en zor işlenen en pahalı panel tipidir. Markalar ve üreticiler her kesime ulaşabilmek için, talep olduğu için (ki bu çok yersiz bir talep) fiyat performans odaklı IPS panel üretiyor. Lakin bu IPS paneller gerçek IPS paneller değil. Tasarımcı ve Fotoğrafçıların kullandığı IPS paneller ile, markası LG olsun, AUO olsun, Panda olsun, farketmez, 1.500 TL'ye alınan GamePower monitörün paneli bir olabilir mi yapma allah aşkına. Bir monitör 20.000TL diğeri 1.500TL.

Lütfen insanlara IPS > VA > TN gibi genel bilgiler verip insanları hatalı ürün almaya yönlendirmeyin. Her IPS bir değildir, her TN bir değildir. 1.500TL'ye IPS OLMAZ! IPS olmasının manası yok yani 10.000TL'ye ferrari araba alır mısın? Aldığın şey 2 milyon TL'lik ferrari kadar performans verir sanar mısın?

Yapmayın gözünüzü seveyim.

Bütçesi 1.000 - 1.500TL olduğu için Gamepower James Donkey falan alana tabi ki kimse bir şey diyemez. Sonuçta bu işler hep bütçe meselesi. Lakin doğru ürünü alabilecek bütçeye sahipken, bu markaları önermeyin insanlara.

TN panel daha iyidir :) keza IPS panelin uzmanlık alanı renk doğruluğu ve derinliğidir. TN panelin uzmanlığı ise tepki süresi ve yenileme hızı için yapılan overclock işlemleri ile uyumluluğu ve bu işlemin bindirdiği performans yüküne uzun süre stabil bir şekilde dayanabilmesidir.

Dostum haklı olduğun noktalara haksıssın demedim. Arkadaşın bütçesi belli. Alıcakları belli.
Bu nedenle dediği fiyat farkında dediğiniz kadar farklar olmuyor. 10.000 tlik monitör markası var o markanın 1000 liralık ürünü diğer 1000 tlikten daha iyi olabilir. 8Bit bir 6+2frc hangi monitörlerde daha çok hangi tarihlerde çok üretilmiş gayet iyi biliyorum buradan avlamaya çalıştınız gibi :). Siz çok genelleme yapmışsınız. Konuyu kapatalım ikimizde farklı şeyleri yanlış anladık. Görüşmek üzere dostum.

Dostum haklı olduğun noktalara haksıssın demedim. Arkadaşın bütçesi belli. Alıcakları belli.
Bu nedenle dediği fiyat farkında dediğiniz kadar farklar olmuyor. 10.000 tlik monitör markası var o markanın 1000 liralık ürünü diğer 1000 tlikten daha iyi olabilir. 8Bit bir 6+2frc hangi monitörlerde daha çok hangi tarihlerde çok üretilmiş gayet iyi biliyorum buradan avlamaya çalıştınız gibi :). Siz çok genelleme yapmışsınız. Konuyu kapatalım ikimizde farklı şeyleri yanlış anladık. Görüşmek üzere dostum.
Evet bir şeyler yanlış anlaşılmış ya da karışmış olabilir. Bazen genel konuşmak zorunda kalınabiliyor keza her yorumda monitör teknolojisini sıfırdan anlatmak imkansız. Sohbet için teşekkürler, görüşmek üzere.

Yeni konular

Geri
Yukarı