2.4 GHz ve 5 GHz aynı banttan mı sunulmalı?

Al_tGergin

Hectopat
Merhaba, yeni bir modem aldım. 2.4 ve 5GHz aynı Wi-Fi uzerinden sunuluyor. Ayri iki ağ olarak mı yapmam daha mantıklı yoksa tek ağ üzerinden baglanmam daha mı mantıklı? Evde modeme 6-7 cihaz aynı anda bağlanıyor genelde.

2 ayrı ağ olarak kullanıyorum ben.
Bence daha mantıklı.
Mesela aynı ağ olsa, bazen 5GHz yerine 2.4'e bağlanıyor ve düşük performans veriyor.

Merhaba, yeni bir modem aldım. 2.4 ve 5GHz aynı Wi-Fi uzerinden sunuluyor. Ayri iki ağ olarak mı yapmam daha mantıklı yoksa tek ağ üzerinden baglanmam daha mı mantıklı? Evde modeme 6-7 cihaz aynı anda bağlanıyor genelde.

Modeminiz türü ve teknolojisine göre değişir, Türk Telekom'un verdiği fiber modemlerde tek bant üzerinden bağlanan tüm cihazların verisini aktarmaya çalışıyor. Böyle olduğu için 5-6 cihaz bağlandığı zaman birkaçını atıyor. Ayrıca 5GHz, 2.4GHz'e göre daha hızlı bir bağlantı sunar lakin menzili kısadır. Modemin yakın olduğu cihazlarda 5GHz, uzak olan cihazlarsa 2.4GHz bağlantıyı kullanırsanız atma ve kopma olayları daha azalır. Modeminiz marka ve modelini yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirler, pek anlamıyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı