2 aynanın oluşturduğu yansımanın ismi nedir?

Yavuz Tunahan

Hectopat
Evet malum kelimeyi sabahtan beri arıyorum. Ansızın aklıma takıldı ve kafayı yiyeceğim. İnternette bakmadığım yer kalmadı. Aynalar hakkında saçma sapan makaleler bile okudum. Konuyu nasıl arayacağımı hatta burada hangi başlıkta açacağımı bile bulamadım. 2 aynayı birbirine tuttuğumuzda veya kamerayı tuttuğumuzda oluşan sonsuz yansımanın ismi ne arkadaşlar? Tek kelime İngilizce değil, muhtemelen Türkçe kökenli bir kelime de değil.

Dosya Ekleri

• images (5).jpeg
    images (5).jpeg
    25,7 KB · Görüntüleme: 59
Aradığınız tek kelimeyi bulamadı ama Infinite regression deniyormuş, belki oradan bulursunuz aradığınız kelimeyi. Türkçe denedim de öyle hiç bulamadı.

1673015062222.png

Reprodüksiyon olabilir mi?
Hayır. Bunun gibi uzun akla zor gelecek kelime değil. Daha çok bu durumu gördüğümüzde herkesin bilip söyleyebileceği bir kelimeymiş gibi anımsıyorum.

Inception kelimesine benziyor sanırım. Türkçeleşmiş hali -şın la bitiyor galiba.

Sonsuz yansıma dışında bir şey bulamadım. Bence yanlış hatırlıyorsun. Ayna Tune'li de deniyormuş.

Dilimin ucundaymış gibi bir his var yanlış hatırladığımı düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Hayır. Bunun gibi uzun akla zor gelecek kelime değil. Daha çok bu durumu gördüğümüzde herkesin bilip söyleyebileceği bir kelimeymiş gibi anımsıyorum.

Inception kelimesine benziyor sanırım. Türkçeleşmiş hali -şın la bitiyor galiba.

Dilimin ucundaymış gibi bir his var yanlış hatırladığımı düşünmüyorum.

Aksi-seda gibi "aksi" ile başlıyor olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı