Çözüldü 2 farklı RAM birlikte çalışır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Millfielld

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS TUF B450-PLUS
CPU: AMD R5 3600
GPU: MSI RTX 3060 GAMING Z TRIO
Ram: XPG D30 32 GB (4x8)

SSD: Samsung 250GB 860 EVO
HDD: SEAGATE Barracuda 1 TB 7200rpm
Kasa: Cooler Master MB511
PSU: Cooler Master Elite V3 600W

Monitör: Samsung LS24 Odyssey G3
Mouse: MSI Clutch GM11
Klavye: HyperX Alloy Core
Kulaklık: HyperX Cloud Core Wireless
Sistemimde kullandığım RAM "XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 single kit RAM" bunu yükseltmek için 1 tane daha 8 GB almayı düşünüyorum ama bu RAM'in aynısı yalnızca İtopya'da var ve fiyatı pahalı aynı Volt değerine ve aynı özelliklere sahip farklı bir RAM alırsam sorun çıkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben de öyle yapmayı düşünmüştüm ama aynı Rami itopya hariç hiç bir sitede bulamadım itopya da ise dolardan dolayı 290 lira fiyatı var daha ucuza aynı özelliklerde bulabilirsem çalışır mı acaba diye meraktan sordum.
Farklı RAM alsan da çalışır problem olmaz. Ama aynı RAM'den almak ve dual channel olarak kullanmak kesinlikle çok fark yaratır. RAM'lerin ortalama fiyatları zaten 200 TL'den başlıyor.
Sorun çıkmaz çalışır, 3200 MHz alsanız bile diğer değerler aynı olduğu müddetçe çalışacaktır. Ama düşük olan frekansta diğer raminize göre 3000 MHz'de çalışır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartının dual channel özelliği mevcut. Aynı RAM'den alıp dual channel olarak kullanmalısın.
Ben de öyle yapmayı düşünmüştüm ama aynı Rami itopya hariç hiç bir sitede bulamadım itopya da ise dolardan dolayı 290 lira fiyatı var daha ucuza aynı özelliklerde bulabilirsem çalışır mı acaba diye meraktan sordum.

Farklı RAM alsan da çalışır problem olmaz. Ama aynı RAM'den almak ve dual channel olarak kullanmak kesinlikle çok fark yaratır. RAM'lerin ortalama fiyatları zaten 200 TL'den başlıyor.

Çözüm
Dostum senin attığın 340 lira fiyatı, farklı Ram arayışında olmamın sebebi konuda da belirttiğim gibi fiyatının yüksek olması belki daha ucuza farklı bir Ram bulabilirsem diye düşünüyordum o sebeple sordum.
Yakın zaman da doların düşeceğini sanmıyorum firmalarda herhangi bir indirim olacak gibi de değil belki hafta sonu indirmlerin de yakalayabilirsem ucuza almaya çalışırım olmazsa vericem 290 lirayı kafam rahat olur en azından.

Birebir aynı olmasına gerek yok. Sorun çıkabiliyor ama bu nadir bir olay. Aynı marka aynı Cl değeri ve aynı MHz almaya özen gösterin.
Daha önce Hynix ile Samsung RAM beraber kullanıyordum laptobumda, GB ları da 4-4 idi. Sorun çıkmadı

Birebir aynı olmasına gerek yok. Sorun çıkabiliyor ama bu nadir bir olay. Aynı marka aynı Cl değeri ve aynı MHz almaya özen gösterin.
Daha önce Hynix ile Samsung RAM beraber kullanıyordum laptobumda, GB ları da 4-4 idi. Sorun çıkmadı
Riske atmasına gerek yok. Nadir de olsa bu problemler çıkabiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı