2 GB ekran kartı yeter mi?

norm_life

Hectopat
Ekran kartı almayı planlıyorum 1 ya da 1,5 ay sonra. Kullanacağım çözünürlük ise 1920*1080 yani bu değeri aşmayacağım. Zaten monitör maximum bu çözünürlüğü destekliyor. Ekran kartı olarak da 2 gb yeter mi yoksa yeni oyunlar çıktığı için 2 gb yetersiz olur mu ?

Ekran kartlarında ram çoklu monitör kullanacaksanız önem teşkil eder diye biliyorum. Ama almışken yine de 2gb almak mantıklı geliyor.

Çoklu monitör gibi bir imkanım şu an için yoktur. Tek monitör kullanacağım onun için yine de 2 gb yetersiz gelir mi diye tereddütteyim. Çoğu sitede oyunların artık 2 gb dan fazlasını istediğini görmüştüm ama bilmiyorum. :/

Recep abi görmesin :) Almışken 4 gb al. Şaka bir yana bütçeni söyle ona göre öneri yapalım. Ekran kartlarında RAM'in fazla önemi yok. Çoklu monitörde ihtiyaç oluyor. Ekran kartı satın alma rehberini izlemeni tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya dostum al o zaman gt630 4gb ooo her oyunu ultrada açar. Yok öyle bişey hd 7850 al 1gb gt630 yanında çöp deil kimyasal atık olur. Yani diğer forum üyelerininde diyeceği gibi gb değeri değil bit değeri bellek hızı ve çekirdek hızı değeri vardır. Örnek olarak bf3'ün ultra ayarladar yanlış hatırlamıyosam 940 mb hafıza istiyordu. A kişisi bu oyunu 2 gb 128 bit bir kartla oynuyor. B kişiside aynı oyunu 1gb 256 bit kartla oynuyor. (Ekran kartının gücünü belirleyen bir çok şey daha var ama girersem çıkamayız o konulara.) Neyse sonuç olarak diğer sistem parçaları aynı olan bu 2 karttan B kişisinin kartı daha çok fps alır. Ekran kartları hakkında geniş ve kaliteli bilgi istiyorsan. Youtube gir ve arama yerine " Recep Baltaştan ekran kartı yorumu" yaz. Recep bey en iyi bilgiyi verdi videoda. Ama şu anki güncel oyunlar için diğer özellikler hariç en az 2gb ekran kartı olsun. Biraz ileriye dönük istiyorsan 3gb al. Ama tekrar söylüyorum sadece gb değerine bakma. Çok uzun oldu. :D

Ekran kartı almayı planlıyorum 1 ya da 1,5 ay sonra. Kullanacağım çözünürlük ise 1920*1080 yani bu değeri aşmayacağım. Zaten monitör maximum bu çözünürlüğü destekliyor. Ekran kartı olarak da 2 gb yeter mi yoksa yeni oyunlar çıktığı için 2 gb yetersiz olur mu ?
GB değil chipset ve soldan 2. rakam önemlidir. Aynı zamanda güncel kart olmalı.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı