2 RAM takınca sistem açılmıyor

whatsername21

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar sorunum biraz garip. Anakartım ASUS H510M, 2 tane RAM slotu mevcut. Bu slotlardan sağdakine RAM takınca sistem açılıyor ama iki slota birden takınca sistem açılmıyor. Sadece sol slota tek başına RAM takınca ise yine açılmıyor sistem. Anakarttan kaynaklı olabileceğini düşündüm fakat durduk yere böyle bir sorun çıkarması garibime gitti. Ayrıca soldaki slot bozuk olsaydı sistem açılır sadece tek slot görünür diye düşünüyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.

Dostlar sorunum biraz garip. Anakartım ASUS H510M, 2 tane RAM slotu mevcut. Bu slotlardan sağdakine RAM takınca sistem açılıyor ama iki slota birden takınca sistem açılmıyor. Sadece sol slota tek başına RAM takınca ise yine açılmıyor sistem. Anakarttan kaynaklı olabileceğini düşündüm fakat durduk yere böyle bir sorun çıkarması garibime gitti. Ayrıca soldaki slot bozuk olsaydı sistem açılır sadece tek slot görünür diye düşünüyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.
Soldaki slot bozuk ise sistem komple açılmaz şu anda yaşadığınız gibi. Açılırken "bip" diye ses geliyor mu? Geliyor ise kaç tane geliyor? Anakart mı arızalı, RAM mi arızalı onu öğrenmek için soruyorum.

Remlerin Frekans Mhz dediğimiz değerleri farklı ola bilir teker teker çalışıyorsa.
Öyle olmaz. Örn :

Ram 1 : 2667 MHZ
Ram 2 : 3200 MHZ
Ram 3 : 4299 MHZ

Burada en düşük hıza sahip olan Ram slot 1'deki ram olduğu için bütün ramler slot 1'deki ramin hızına göre çalışır. Ama o slot 1 deki ram slot 2'ye takılırsa yine aynı şekilde en düşük hıza sahip olanın hızında çalışırlar. Yoksa en yüksek olan ramin hızında çalıştırmaya çalışılırsa 1. ve 2. ramlerin yanma olasılığı aşırı yüksek.

Soldaki slot bozuk ise sistem komple açılmaz şu anda yaşadığınız gibi. Açılırken "bip" diye ses geliyor mu? Geliyor ise kaç tane geliyor? Anakart mı arızalı, RAM mi arızalı onu öğrenmek için soruyorum.
Hiçbir ses gelmiyor açılırken. Ayrıca sağ slota tek RAM taktığım zaman bazen yine açılmıyor sistem.

Sol slot bozuk.

Hiçbir ses gelmiyor açılırken. Ayrıca sağ slota tek RAM taktığım zaman bazen yine açılmıyor sistem.
Muhtemelen Anakart'ınız sıkıntılı. Bir Anakart'ı ödünç alıp test edin. Ya da RAM'lerinizi verip birisine test ettirin. Eğer ikisini de yapamam diyorsanız memtest 86 ile o çalışan slotta iki raminizi de ayrı ayrı test edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı