2 tane 1 TB HDD'ye RAID 1 yapmak

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Hiç RAID 1 yapmadım.

İki tane 1TB HDD'ye RAID 1 yapmak istiyorum. Yani ikisinde de aynı şeylerin olmasını istiyorum eğer birisi bozulursa diye.

1 önce her iki harddiskide formatlamak gerekiyor değil mi? Böyle yapmadan olmuyor mu?
2 ışletim sistemimin olduğu SSD disk bozuldu diyelim. Ben bu iki diski başka cihaza takarsam eskisi gibi kullanmaya devam edebilir miyim?
3 Windows sürümü fark ediyor mu? Şu an Windows 11 de yapacağım ama ileride Windows 7 veya 10 olan bir cihaza da takabilirim.
4 USB adaptör ile HDD'leri takmamda sakınca olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç RAID 1 yapmadım.

İki tane 1TB HDD'ye RAID 1 yapmak istiyorum. Yani ikisinde de aynı şeylerin olmasını istiyorum eğer birisi bozulursa diye.

1 önce her iki harddiskide formatlamak gerekiyor değil mi? Böyle yapmadan olmuyor mu?
2 ışletim sistemimin olduğu SSD disk bozuldu diyelim. Ben bu iki diski başka cihaza takarsam eskisi gibi kullanmaya devam edebilir miyim?
3 Windows sürümü fark ediyor mu? Şu an Windows 11 de yapacağım ama ileride Windows 7 veya 10 olan bir cihaza da takabilirim.
4 USB adaptör ile HDD'leri takmamda sakınca olur mu?

RAID 1 senkronize olarak dosyaları aynalar (mirror) o yüzden biri giderse diğerinden devam edebilirsin.

1. İkisini de formatlayıp sıfırdan birine sistem kurup, sistemi kurduğuna RAID 1 yapacaksın, diğerini tanımlayacaksın. Veya işletim sistemi olan 3. hdd/ssd'ye bu arkadaşları RAID 1 kullan diyeceksin.
  2. Şifrelemediysen evet, ancak programlar sisteme tanımlı olmadığı için çalışmaz. Görsel, işitsel dosyaların, kişisel dosyalarına erişebilirsin.
  3. Evet fark eder üstteki sebepten dolayı.
  4. Hız çok düşük olacaktır, sürekli çalışabileceği için ısınma HDD'lerin sevmediği bir şeydir. Mümkün olduğunca ve tabi masaüstüyse kasa içi tercih et.

Geri
Yukarı