200 Mbps pakette Wi-Fi ile 100 Mbps hız

Barty

Hectopat
Selamlar, geçtiğimiz günlerde alt yapının çekilmesi ile Superonline'ye geçiş yaptık ve 100Mbps'lik paket aldık. İlk başta satıcı uyardı 100Mbps alırsan zaten 200 falan görecek hızın. Fazla değil mi, daha düşük bir paket al dedi. Ben de pek güvenmediğim için 100'lük aldım. Genelde pakette sözde verilen hızın altında olur alınan verim çünkü. Fakat kurulum yapıldı ve Speedtest'ten test ettiğimde internetin Max 240, en düşük 190 download verdiğini gördüm.
Bir şey indirirken MB/sn cinsinden maksimum 10 MB/sn de indirebiliyorum. 200Mbps'yi MB/sn'ye böldüğümüz zaman 22-24 MB/sn ile indirme yapması gerekmiyor mu? Tam verimi nasıl alabilirim? Kablosuz ve laptop kullanıyorum. Acaba laptoptaki Wi-Fi alıcısının sınırı 100Mbps falan mı, ondan mı 10 MB/sn indirmenin üstüne çıkamıyorum? Kablolu mu bağlanmam lazım? Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, geçtiğimiz günlerde alt yapının çekilmesi ile Superonline'ye geçiş yaptık ve 100Mbps'lik paket aldık. İlk başta satıcı uyardı 100Mbps alırsan zaten 200 falan görecek hızın. Fazla değil mi, daha düşük bir paket al dedi. Ben de pek güvenmediğim için 100'lük aldım. Genelde pakette sözde verilen hızın altında olur alınan verim çünkü. Fakat kurulum yapıldı ve Speedtest'ten test ettiğimde internetin Max 240, en düşük 190 download verdiğini gördüm.
Bir şey indirirken MB/sn cinsinden maksimum 10 MB/sn de indirebiliyorum. 200Mbps'yi MB/sn'ye böldüğümüz zaman 22-24 MB/sn ile indirme yapması gerekmiyor mu? Tam verimi nasıl alabilirim? Kablosuz ve laptop kullanıyorum. Acaba laptoptaki Wi-Fi alıcısının sınırı 100Mbps falan mı, ondan mı 10 MB/sn indirmenin üstüne çıkamıyorum? Kablolu mu bağlanmam lazım? Yardımcı olabilir misiniz?
Her türlü kablolu aktarım kablosuzdan hızlı olur. Modem kutusu içinde size kablo vermiş olmaları lazım. İndirmelerde sunucu farkları da etki edebilir. Kablo bağlayarak test edin. Bir de o hızlara çıkmak için 5Ghz bandındaki wifi ağına bağlanmanız gerekmektedir. 2.4Ghz her daim performanslı vermiyor.

Speedtest verilerine güvenmeyin. İnterneti kuran adamın bile bilgisi sıfır olduğu size söylediği şeyden belli. Tahminimce Turkcell Speedtest Türkiye datalarında öne çıkmak için hız sınırını kaldırıyor ya da belli bir noktaya çekiyor. Bu sayede Speedtest tarafından açıklanan sene sonu verilerinde hileyle kendilerini yukarıda gösteriyorlar. Örneğin evimizde 35'lik paket 95, öğrenci evimde 100'lük paket ise 200 çıkıyor. İndirme yaptığımda ise hiçbir zaman bu değerleri görmedim. Ana paketiniz kaç ise onla indirir. Test yapmak isterseniz nperf sitesi üzerinden test yapın.

SOL ağı içinde hızınız daha yüksek, Superonline böyle birşey yapıyor, Speedtestte Superonline ile alakası olmayan bir sunucu seçerseniz hızınız 100Mbps olacaktır.

100Mbps pakette 12-12.5Mb/sn arası indirme beklenir ancak o an internet kullanımı mevcutsa 10Mb/sn makul.

Yeni konular

Geri
Yukarı