2009 yılında ekonomi bugünkü gibi kötü müydü?

replihwan

Hectopat
Arkadaşlar, 2000 - 2009 yıllarında dolar düşüktü bildiğiniz gibi. Peki sormak istediğim şu. O zamanlarda ki şikayetlere bakıyorum, dolar 1,2 olmuş bu zamanda PC toplanmaz gibi yorumları görüyorum. O zamanlarda, bu zamandaki ekonomi gibi kötü müydü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiye gore kotu, tipki simdi oldugu gibi. Kaydirak gibi bir ekonomi grafigimiz var.

2006'dan baslaniyor.

Bu konu tartışmasızdır. Ekonomi o zamanlar daha iyiydi. Ancak biraz akıl karışıklığı yapalım o zamanlar dolar 1-2 lira arasındaydı. Ama aynı şekilde asgari ücret de 500TL idi? Peki nasıl oluyor da şu an ekonomi daha kötü?

Şuankine göre iyi diyebiliriz en azından paranın bir değeri vardı.

Asgari ücret o dönemlerde 600 liraydi, şimdi 4200.

O zamanlar 1KG Çay 5 liraydı, şimdi 28.

2010 yılında asgari maaş ile 120 paket çay alınıyordu, şimdi 150.

Ekonomi böyle ölçülmez fakat bu sadece küçük bir hesap.

Son düzenleme:
28 mi?

"caykur_official_2022"

35'e bolersen yine ayni oluyor, o zaman refah da hic ileri gitmemis cayda bile.

Ancak...

Bir ulkenin kendisini gelistirmesi icin olan teknolojik pazarda basit bir Arduino'ya bakarsan 2018 gibi 20TL idi. Hadi 40 diye hesaplayalim 2018'de:
1603 / 40 = ~40 Arduino.
Simdi ise 177TL.
4253/177 - ~24 Arduino.

Tabii ki ulkemizi 16MHz'lik Arduino kurtarmayacak ancak bu da "kucuk bir hesap" olsun. Ithal ediliyor cunku. Caykur'un dolarla satmadigini dusunuyorum.

Haklısınız, paramız cidden öldü.

2009’da bırak bilgisayarı araba almak bile çok kolaydı şuanki duruma göre. Karşılaştırmayı asgari ücrete göre yapmayın o zamanlar asgari ücrete çalışan adam yoktu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…