2019'da Dil Bölümü Seçmek

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Selamlar, bu dönem sonunda veya diğer dönem bölüm seçeceğim. Lise 2 öğrencisiyim ve bugün rehberlik öğretmeni gelip bazı şeyler anlattı bölüm seçimi ile ilgili. Ben dil bölümünü seçeceğim. İngilizcem gayet iyi bir seviyede, hatta okuldaki öğretmenim ile aynı seviyedeyim diyebilirim. Almancam'da kötü değil, ama iyi de değil. Basit diyaloglar falan oluşturabilirim. Asıl meseleye gelelim, böyle bir zamanda dil bölümünün seçilmesi iyi midir? Dil bölümünde okuyan birisi tercümanlık ve öğretmenlik dışında hangi meslekleri yapabilir? (Tercüman olmak istiyorum bu arada) Ve en önemlisi, yurt dışında üniversite okumak istiyorum fakat pek okuyacağım gibi görünmüyor. 9. Sınıf ortalamam kötüydü. 10. sınıfta da kötü olacak muhtemelen çünkü sayısal dersleri falan yapamıyorum. Bu durumda nasıl gidebilirim yurt dışına? Bu arada bu soruları özellikle sizlere soruyorum çünkü aranızda benden büyük abilerim var. Onlara sormamın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Merhaba, öncelikle dil bölümünü tercüman olmak için mi yoksa diğer dersleri yapamadığın için mi seçmek istiyorsun onu kesinleştir ki sana daha rahat önerilerde bulunabileyim. Liselerde alan seçimi son düzenleme ile kalktı fakat o başka bir günün konusu (; . Dil seviyenin öğretmeninden daha iyi olması çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen öyle ise şaşırmam ki bu da başka bir günün konusu :) . Gelelim dil alanından sınava girecek şekilde mi lise hayatını devam ettirmelisin, BENCE, sade ve sadece bu alanda çalışmaktan fazlaca keyif alıyorsan öneririm onun dışında iyi seviyede İngilizce bilen bir tercüman yerine iyi seviyede İngilizce bilen bir satış danışmanı olmanın daha avantajlı olacaktır. Ancak ekonomik zorluklar, iş bulma kaygısı vs. yaşıyor ve kendini daha rahat hissedeceğin bir alanda çalışmak istiyorsan, bu işten keyif alma şartına bakmana gerek kalmaz ki bence bu da başka bir günün konusu (; . Tercümanlık ve öğretmenlik dışında sadece dil üzerine olan bir meslek sahibi olamazsın (bizim memlekette diye parantez açıyorum yoksa filolog olarak çalışma yapan insanlar da var ama o da başka bir günün konusu elbette :D)
Başka günün konusu diyerek geçiştirdiğimi düşünmezsin umarım çünkü önce ilk sorumdan başlayarak kendini kandırmadan (o şekilde hata yapan çook kişi var) hangi mesleği yapmak istediğini ve en iyi hangi mesleği yapabileceğini kesinleştirirsen sonuçlarını ve yollarını tekrar değerlendiririz.

Merhaba, öncelikle dil bölümünü tercüman olmak için mi yoksa diğer dersleri yapamadığın için mi seçmek istiyorsun onu kesinleştir ki sana daha rahat önerilerde bulunabileyim. Liselerde alan seçimi son düzenleme ile kalktı fakat o başka bir günün konusu (; . Dil seviyenin öğretmeninden daha iyi olması çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen öyle ise şaşırmam ki bu da başka bir günün konusu :) . Gelelim dil alanından sınava girecek şekilde mi lise hayatını devam ettirmelisin, BENCE, sade ve sadece bu alanda çalışmaktan fazlaca keyif alıyorsan öneririm onun dışında iyi seviyede İngilizce bilen bir tercüman yerine iyi seviyede İngilizce bilen bir satış danışmanı olmanın daha avantajlı olacaktır. Ancak ekonomik zorluklar, iş bulma kaygısı vs. yaşıyor ve kendini daha rahat hissedeceğin bir alanda çalışmak istiyorsan, bu işten keyif alma şartına bakmana gerek kalmaz ki bence bu da başka bir günün konusu (; . Tercümanlık ve öğretmenlik dışında sadece dil üzerine olan bir meslek sahibi olamazsın (bizim memlekette diye parantez açıyorum yoksa filolog olarak çalışma yapan insanlar da var ama o da başka bir günün konusu elbette :D)
Başka günün konusu diyerek geçiştirdiğimi düşünmezsin umarım çünkü önce ilk sorumdan başlayarak kendini kandırmadan (o şekilde hata yapan çook kişi var) hangi mesleği yapmak istediğini ve en iyi hangi mesleği yapabileceğini kesinleştirirsen sonuçlarını ve yollarını tekrar değerlendiririz.
Tercüman olmak istiyorum. Diğer dersleri zaten yapamıyorum sayısal, eşit ağırlık falan seçemem yabancı dil derslerim iyi sadece bu yüzden dil bölümünü seçeceğim. Lisede alan seçme konusu geçti diyorsunuz ama rehberlik hocası niye gelip konuşma yaptı ki? Ve cidden öğretmenden daha iyi veya eşit seviyede olduğumuza inanıyorum. Ha, bu sadece gramer ve kelimler için değil, İngilizce edebiyatı için de.

Kendinizi zaten dil alanında devam etmeye inandırmışsınız o halde bu alanda çalışmaya başlayın.
Alan konusu bugünün konusu olsun madem :) Alan seçimi olmadığından seçmeli dersler ile sizi istediğiniz alana hazırlayacaklar. Sen tek başında dil üzerine ders alamayacağın için siz sözde alan seçiyorsunuz, aynı seçimleri yapanları bir sınıfa toplayacaklar ve sınava girmek istediği alanın derslerini seçmeli olarak ortak seçecek öğrenciler. Eskiden bizim seçtiğimiz gibi değil tam olarak. Zaten bu nedenle örneğin sözde sayısal alanı mezunu biri dilden tercih yaptığında bir puan kısıtlaması olmadan önünüze geçebiliyor :)
Madem öğretmeninden dahi iyi İngilizce dil, kelime bilgisi hatta İngiliz edebiyatı (dilin edebiyatı olmuyordu eskiden) biliyorsun, başka bir alanda çalışıp İngilizceden de sınava girerek kendine iki seçenek sunabilirsin, aksi takdirde bu bilgiye sahip olmak hayatında fazla birşey değiştirir mi bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı