22-23 bin TL Android veya iPhone telefon önerisi

Efe_Arslan81

Hectopat
Merhaba, yaza doğru artık telefonumu değiştirmek istiyorum. Uzun süredir Android kullanan birisiyim geçmişte iOS kullandığım bir dönem oldu.

iOS akıcılığına özlem çekiyorum fakat telefonun eski bir model olmasını da istemiyorum.

Alacağım telefon büyük ihtimalle ikince el bir model olacak, piyasayı biraz araştırdım.
iPhone 12 ve S23 arasında çok git gel yapıyorum. iOS ve iPhone tipi kameralarının renk doygunluğu hoşuma gidiyor fakat S23 testlerine baktığımda telefon iPhone 14 Pro ile aşık atan bir model.

Sorum şu ki S23 arayüz olarak kasar mı, donar mı?
One UI kullanıyordu galiba bu model iyi bir yazılım mı kendisi?

Ayrıca AnTuTu testlerinde Samsung hep daha önde götürüyor. Puan yükseltme gibi bir durum mu var?

Cevaplarınızı bekliyorum.

S21FE 2.nesil veya S22.

S23 iPhone 12'den daha iyi ve güçlü bir cihaz sorun olmaz.

AnTuTu puanları her zaman doğru olmaz.

Merhaba, yaza doğru artık telefonumu değiştirmek istiyorum. Uzun süredir Android kullanan birisiyim geçmişte iOS kullandığım bir dönem oldu.

iOS akıcılığına özlem çekiyorum fakat telefonun eski bir model olmasını da istemiyorum.

Alacağım telefon büyük ihtimalle ikince el bir model olacak, piyasayı biraz araştırdım.
iPhone 12 ve S23 arasında çok git gel yapıyorum. iOS ve iPhone tipi kameralarının renk doygunluğu hoşuma gidiyor fakat S23 testlerine baktığımda telefon iPhone 14 Pro ile aşık atan bir model.

Sorum şu ki S23 arayüz olarak kasar mı, donar mı?
One UI kullanıyordu galiba bu model iyi bir yazılım mı kendisi?

Ayrıca AnTuTu testlerinde Samsung hep daha önde götürüyor. Puan yükseltme gibi bir durum mu var?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Hocam ne olursa olsun i12'nin kronik bir cihaz olduğunu unutmayın.

S21FE 2.nesil veya S22.

S23 iPhone 12'den daha iyi ve güçlü bir cihaz sorun olmaz.

AnTuTu puanları her zaman doğru olmaz.

FE modellerine bakmıyorum normal modellere kıyasla çok kırpılıyorlar bence.

Ayrıca ikinci el piyasasında 22000-23000 bandında S23 bulunabiliyor distribütör garantili.

S23 ezer geçer. Asla kasma donma yapmaz amiral gemisi cihazlarda böyke bir sorun yok. Sıfır olarak S23 FE veya S22 bakabilirsiniz.
İkinci el temiz bir cihaz almayı düşünüyorum. S23 bakacağım büyük ihtimalle.

YD cihazlarına hiç bulaşmak istemiyorum.

AnTuTu test kriterlerinden dolayı iOS ve Android cihazları kıyaslamak için kullanmanızı önermem. Geekbench daha doğru olur. Apple seviyorsanız iPhone 12 tercih edilebilir ancak iPhone 13'ün altındaki modeller maalesef batarya konusunda bayağı zayıf. Benim tavsiyem S23FE veya S22.

FE modellerine bakmıyorum normal modellere kıyasla çok kırpılıyorlar bence.

Ayrıca ikinci el piyasasında 22000-23000 bandında S23 bulunabiliyor distribütör garantili.

Yurt dışı cihazlarına hiç bulaşmak istemiyorum.

2.el Android tavsiye etmiyorum.

İkinci el Android riskli olabilir. Android'lerde değişen parçaları anlayabileceğiniz bir şey yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Cihazda sıkıntı varsa anlayamazsınız çok sonra ortaya çıkabilir. Bir de genel olarak 2. el tecrübeniz yoksa haberini olsun riskli bir şey sadece telefonda sıkıntı çıkması açısından söylemiyorum.

İlk olarak AnTuTu testleri çapraz platform desteklemez, yani ios ile android bir cihazı puan olarak kıyaslayamazsınız. Geekbench, 3Dmark gibi testler cpu gpu gibi bileşenlerin saf gücü hakkında bilgi verebilir ve kıyaslanabilir ama bununla da tamamen bitti denemez.

Konumuza dönersek: iPhone 12 ve S23 arada kalınacak modeller değil. S23'ün birebir rakibi 14'tür direkt olarak. 12'den çok daha üstün telefon. One UI iyi bir arayüz ki kötü bile olsa S23 çok güçlü bir cihaz yine de kasmaz. Kamerada ise 14'ü bile nasıl ezdiğini özellikle düşük ışıkta testlerde görebilirsiniz. Sorunun net cevabı S23'tür, diğer türlüsü fanboyluktur :) Birisinin atıyorum S21'e 14 pro'dan iyi demesi kadar saçmadır. 2. el 0 konusuna karışmam. S22/23 FE'de 12'den iyi telefonlar ayrıca.

Geri
Yukarı