Çözüldü 230V şalterini 115V'a çekince bilgisayar açılmamaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ediz41

Hectopat
Makaleler
2
Deminden kasanın arkasında PSU kırmızı bir tuş vardı üstünde 230 yazıyordu onu ittirdim 115 yazdı ve ufak bir ses geldi. Ardından PSU'da anlık mavi ışık tekrar 115 yazan yeri 230'a getirdim ve güç tuşuna bastım 2 saniyelik bir tepki verdi. Ardından bir daha tepki vermedi ve açılmadı sorun ne ve ne yapabilirim?

Çözüm
Güç kaynağını elinize almışsınız maalesef :D.

Türkiye'de şebeke 220-250V arasıdır. Siz güç kaynağına 115V gelecek deyip 230V verirseniz tabii patlar. Dua edin parçalar sağlam olsun, yeni bir PSU ile sistemi çalıştırmayı deneyebilirsiniz.
Hocam %99 bir şeyleri yaktın. Geçmiş olsun. Güç kaynağı yanmıştır muhtemelen, yanmadı ise kesin diğer parçalardan birisinde kısa devre oluşmuştur. Sorunu tespit edip çözene kadar asla tekrar açmaya çalışma sağlam kalanları da yakarsın.

Güç kaynağını elinize almışsınız maalesef :D.

Türkiye'de şebeke 220-250V arasıdır. Siz güç kaynağına 115V gelecek deyip 230V verirseniz tabii patlar. Dua edin parçalar sağlam olsun, yeni bir PSU ile sistemi çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Hocam 115'e çektikten sonra güç tuşuna basmadım, tek çözüm yeni bir PSU mu ve diğer parçalara zarar gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim?

Hocam 115'e çektikten sonra güç tuşuna basmadım, tek çözüm yeni bir PSU mu ve diğer parçalara zarar gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim?
Basmanıza gerek yok, o an güç kablosunun bilgisayara takılı olması yeterli. Diğer parçalara zarar gelip gelmediğini yeni bir PSU takarak anlayabilirsiniz.

Hocam şu an PSU'nun içini açtım herhangi bir koku yanma durumu veya kararma gözükmüyor. PSU şu an çöp mü yoksa tamir edilebilir mi?
Aman dikkat, büyük kondansatörlere ve trafolara dokunmayın. Elektrik bağlı olmasa bile yüklü olurlar ve dokunduğunuz anda çarpılırsınız. Sorunuza gelecek olursak, büyük ihtimalle bir varistör ya da sigorta yanmıştır. Elektronikçiler halleder lakin o şalterin olduğu kalitesiz bir PSU için değmez bu işlem. Kaliteli bir PSU almaya bakın.

Aman dikkat, büyük kondansatörlere ve trafolara dokunmayın. Elektrik bağlı olmasa bile yüklü olurlar ve dokunduğunuz anda çarpılırsınız. Sorunuza gelecek olursak, büyük ihtimalle bir varistör ya da sigorta yanmıştır. Elektronikçiler halleder lakin o şalterin olduğu kalitesiz bir PSU için değmez bu işlem. Kaliteli bir PSU almaya bakın.
Tamamdır yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı