2400 MHZ RAM vs 3000 MHZ RAM

Synura

Hectopat
Başlıktan da anlaşılacağı üzerine 2400 MHz ve 3000 MHz RAM arasındaki farkı merak ediyorum. Aralarındaki fark nedir ? 2400 MHz almak varken üstüne 100-200 TL daha fazla verip 3000 MHz almaya değer mi ? Konu hakkında bilgili olan arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim.

Dipnot: 16 GB RAM almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye göre çok fazla farkeder. Ryzen serisi işlemciniz varsa şiddetle 3000 mhz almanızı tavsiye ederim. FPS dropları azalır ve tam performansı stabil bir şekilde edersiniz ancak intelde bu kadar önemli değil.

Başlıktan da anlaşılacağı üzerine 2400 MHz ve 3000 MHz RAM arasındaki farkı merak ediyorum. Aralarındaki fark nedir ? 2400 MHz almak varken üstüne 100-200 TL daha fazla verip 3000 MHz almaya değer mi ? Konu hakkında bilgili olan arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim.

Dipnot: 16 GB RAM almayı düşünüyorum.
Öncelikle anakartının desteklediği hız nedir buna bakmak lazım. Sonra sistemin parçalarıyla uyumuna bakmak lazım ki daha açıklayıcı bir şeyler ortaya koyabilelim.
Ama Mhz değerleri sizin farkedeceğiniz kadar bir performans deneyimi sunmaz sadece burdaki olay sistemin isteğine cevap vermek adına uygun Mhz değerindeki Ram i seçmekten geçiyor.

Bizzat denedim. Yüksek FPS'lerde fark 10 FPS'lere kadar çıkıyor. Dirt Rally oyununda denendim. Low ayarlarda 10 FPS, ultra ayarlarda 2-3 FPS farketti. Passmark testinde RAM tek başına 200 puan daha fazla aldı.
Sistemimi yazmayı unuttum;
  • Ryzen 2200G
  • GTX 1050 2G

Son düzenleme:
Buradaki asıl seçim bence Mhz değerini sisteme göre belirleyip Cl değerini seçmek. 3000 Mhz Ram de Cl16 mı Cl15 mi kullanayım farkı nedir diye sormak gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı