240MM Radyatör Yönü

Auspiece

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Bahsetmek istediğim konu 240mm radyatörün hava üfleme yönüyle alakalıdır. Benim kasamda şu anda 240mm radyatör üst kısımda takılı ve push pozisyondadır. Arkada 120mm egzoz fan ve önde 2 adet 140mm içeriye hava üfleyen fan bulunmaktadır. Sormak istediğim soru ise şudur. Radyatörü ön tarafa push pozisyonunda takıp, üstteki fanları içeriye hava verecek şekilde ve egzoz fanı ise dışarıya üfleyecek şekilde taksam performans artışı yaşar mıyım? Deneyimli arkadaşların yardımlarını bekliyorum :)

Radyatörün üzerindeki fanları, içerden dışarıya hava verecek şekilde radyatörün üzerine ayarlayabilirsin. Öndeki fanlar ve egzoz fanın sirkülasyonu tamamlıyor zaten. Dışardan içeriye hava alacak şekilde ayarlarsan, sirkülasyonu bozmuş olursun.

Radyatörün üzerindeki fanları, içerden dışarıya hava verecek şekilde radyatörün üzerine ayarlayabilirsin. Öndeki fanlar ve egzoz fanın sirkülasyonu tamamlıyor zaten. Dışardan içeriye hava alacak şekilde ayarlarsan, sirkülasyonu bozmuş olursun.

Radyatörü kasanın önüne içeriden dışarıya hava verecek şekilde taksam, üstteki fanları da yine içeriden dışarı hava vericek şekilde mi ayarlamalıyım?

Radyatörü kasanın önüne içeriden dışarıya hava verecek şekilde taksam, üstteki fanları da yine içeriden dışarı hava vericek şekilde mi ayarlamalıyım?
Hayır. Öyle olursa, üstteki fanları hava alacak şekilde ayarlamalısınız. Kasaya hava girişi olmalı. Eğer kasanızın üstü radyatör montajına izin veriyorsa, üste radyatör koymanızı tavsiye ederim. Radyatörün üzerine havayı dışarı verecek şekilde fanları takmanızı öneririm. Ön taraftan ise kasaya soğuk hava alacak şekilde fanları takmanızı şiddetle öneririm.

Anlatmaya çalıştığınız şekilde, içeriye hiçbir hava girişi bulunmuyor. Bu sebepten radyatöre de içerideki sıcak havayı üfletmiş olursunuz. Kazancı ve mantığı yok.

Hayır. Öyle olursa, üstteki fanları hava alacak şekilde ayarlamalısınız. Kasaya hava girişi olmalı. Eğer kasanızın üstü radyatör montajına izin veriyorsa, üste radyatör koymanızı tavsiye ederim. Radyatörün üzerine havayı dışarı verecek şekilde fanları takmanızı öneririm. Ön taraftan ise kasaya soğuk hava alacak şekilde fanları takmanızı şiddetle öneririm.

Anlatmaya çalıştığınız şekilde, içeriye hiçbir hava girişi bulunmuyor. Bu sebepten radyatöre de içerideki sıcak havayı üfletmiş olursunuz. Kazancı ve mantığı yok.

Şu an zaten sizin dediğiniz gibi takılı zaten. Benim merak ettiğim o şekilde takarsak performans artışı olur muydu. Çünkü bazıları öyle takılıyor ve bunu merak etmiştim. Teşekkürler :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı