25.000 TL'ye R5 3500X sisteme yükseltme önerisi

Bütçe
25000

Eşref354

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Ryzen 5 3500X.
Gigabyte B450M S2H.
16 GB 3000MHz.
Gigabyte RX 570 Gaming 4 GB.
Sharkoon SS-cool Zero 650W 80+ Gold.
ID-Cooling SE 224 XT.
Phanteks Eclipse P400A.

Şu anki sistemimi 5-6 ay sonra yükselteceğim. Benim fikrim DDR5 yeni bir anakarta geçmek, i7 13700F veya Ryzen 7 7700X işlemci almak ve DDR5 RAM almak fakat pek emin olamıyorum, bu yüzden fikir almak istedim. Sizce bu bütçeyle şu anki sistemimde neleri değiştirmek en mantıklısı?

Neden zamanı geldiğinde yükseltme önerisi için konu açmıyorsunuz? Gelecekte ne olacağını hangimiz bilebiliriz? O zaman yeni çıkacak donanımlar, teknolojiler olacak, ekonomide değişiklikler meydana gelecek.

Ryzen 5 3500X.
Gigabyte B450M S2H.
16 GB 3000MHz.
ID-Cooling SE 224 XT.
Phanteks Eclipse P400A.

Şu anki sistemimi 5-6 ay sonra yükselteceğim. Benim fikrim DDR5 yeni bir anakarta geçmek, i7 13700F veya Ryzen 7 7700X işlemci almak ve DDR5 RAM almak fakat pek emin olamıyorum, bu yüzden fikir almak istedim. Sizce bu bütçeyle şu anki sistemimde neleri değiştirmek en mantıklısı?
30k'ya direkt 4070 sistem alabilirsin.

30K'ya direkt 4070 sistem alabilirsin.

Ryzen 5 5600'lü bir sisteme para vermek istemem. Tahminimce 1 yıl sonra da ekran kartını upgrade ederim diye düşünüyorum. 3A oyunlar oynamıyorum genelde rekabetçi tarzda oyunlar oynuyorum bu yüzden de idare edebilirim diye bunu mantıklı buldum.

Neden zamanı geldiğinde yükseltme önerisi için konu açmıyorsunuz? Gelecekte ne olacağını hangimiz bilebiliriz? O zaman yeni çıkacak donanımlar, teknolojiler olacak, ekonomide değişiklikler meydana gelecek.

Yani doğrudur da DDR6 çıkmaz sonuçta, belki yeni işlemciler çıkabilir o kadar ama benim burada bahsetmek istediğim böyle bir sistemin işlemci ve anakartına mı yatırım yapmak yoksa oradan kısıp ekran kartı almak mı daha mantıklı onu kavramak istemem.

Ryzen 5 5600'lü bir sisteme para vermek istemem. Tahminimce 1 yıl sonra da ekran kartını upgrade ederim diye düşünüyorum. 3A oyunlar oynamıyorum genelde rekabetçi tarzda oyunlar oynuyorum bu yüzden de idare edebilirim diye bunu mantıklı buldum.

Yani doğrudur da DDR6 çıkmaz sonuçta, belki yeni işlemciler çıkabilir o kadar ama benim burada bahsetmek istediğim böyle bir sistemin işlemci ve anakartına mı yatırım yapmak yoksa oradan kısıp ekran kartı almak mı daha mantıklı onu kavramak istemem.

Darboğaz falan idare edebilirim dersen önceliği ekran kartına ver, işlemciyi her türlü yükseltiriz sonradan. Bunlardan sonra anakarta, sonra da güç kaynağına bak.

Darboğaz falan idare edebilirim dersen önceliği ekran kartına ver, işlemciyi her türlü yükseltiriz sonradan. Bunlardan sonra anakarta, sonra da güç kaynağına bak.

Ekran kartını yükseltirsem sadece ekran kartına bütçem biter bu yüzden:

Anakart olarak

İşlemci olarak

RAM olarak

Böyle bir sistem düşünüyorum.
Ürünler değişebilir sadece aklımdaki sistemi belirtmek için örnek verdim.

Ekran kartını yükseltirsem sadece ekran kartına bütçem biter bu yüzden:

Anakart olarak

İşlemci olarak

RAM olarak

Böyle bir sistem düşünüyorum.
Ürünler değişebilir sadece aklımdaki sistemi belirtmek için örnek verdim.

R9 7900X3D ve B650 chipset anakartla toplasan daha mantıklı. Z790 için o kadar ödeme, overclock manyağı değilsen gereksiz.

Ryzen 5 3500X.
Gigabyte B450M S2H.
16 GB 3000MHz.
ID-Cooling SE 224 XT.
Phanteks Eclipse P400A.

DDR5'e geçmek istiyorsan, ben şahsen 32 GB DDR5 ve B650 ile Ryzen 5 7500F alırdım. 13.000 gibi bir fiyatı olur. Geriye kalan parayı da biraz daha biriktirip yeni çıkacak 7700/7800 XT'yi beklerdim.

R9 7900x3D ve B650 chipset anakartla toplasan daha mantıklı. Z790 için o kadar ödeme, overclock manyağı değilsen gereksiz.

Belki bütçeyi o civara yükseltirsem anakartı da düşürmeye gerek kalmaz.

DDR5'e geçmek istiyorsan, ben şahsen 32 GB DDR5 ve B650 ile Ryzen 5 7500F alırdım. 13.000 gibi bir fiyatı olur. Geriye kalan parayı da biraz daha biriktirip yeni çıkacak 7700/7800 XT'yi beklerdim.

Yukarıda da belirttiğim gibi orta seviye işlemciler beni düşük bir ekran kartından daha çok korkutuyor çünkü işlemci yüklü oyunlarda arkada bir browser, video falan açınca donma falan yapmasını da pek istemem bunun için de üst düzey bir işlemci gerekiyor diye düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi orta seviye işlemciler beni düşük bir ekran kartından daha çok korkutuyor çünkü işlemci yüklü oyunlarda arkada bir browser, video falan açınca donma falan yapmasını da pek istemem bunun için de üst düzey bir işlemci gerekiyor diye düşünüyorum.

Sadece oyun oynarken arkada browser ve video açınca kastıracak işlemciler değil onlar. i3'ler bile yapmıyor bunu. Ben arkada manyak gibi sekme açıyorum (arkada yaklaşık 90-120 arası sayfa açtığım oluyor, onun zorladığı tek şey RAM. Bende de 32 GB olduğundan sıkıntı yapmıyor). Ryzen 5 5600 ile ben oynarken bir sıkıntı yapmıyorlar. O üst düzey işlemciler daha çok iş için rendering için kullanılan işlemciler. 13700F yeya üstü bir işlemciye ihtiyacınız yok, onlar sizin için sadece para israfı olur. Zaten bu daha güncel işlemcilerin orta segmenti bile eski generasyonun üst segmenti işlemcilerini tokatlayabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı