Çözüldü 25 gün özürlü 5 gün özürsüz devamsızlıkla belge alınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Takemura

Hectopat
Daha fazla  
Şimdi birkaç sorum var. Benim şu anki devamsızlığım 16 özürlü 7 özürsüz şeklinde ve ben okulun sonuna kadar gitmemeyi düşünüyorum. Yani bazı günler öğleden sonra bazı günler tam gün gitmeyeceğim ve bu şekilde devamsızlığım 16 özürlüye 14 özürsüz olacak. Babam bu özürsüz devamsızlığımı okulun son haftası perşembe günü gidip 9 gününü özürlüye geçirttiğinde 25 gün özürlü 5 gün özürsüz olmuş olacak.

Yani bu haliyle devamsızlıktan takdir teşekkür alabilir miyim? Çok yerde okudum ama herkes farklı farklı şeyler yazmış. Özürsüz devamsızlığım 5 gün olunca mı belge alınmıyor yoksa 5 günü geçince mi?

Bir de yukarıda dediğim gibi babam perşembe günü devamsızlığımı sildirecek diye. Peki perşembe günü bu olay yapılabilir mi yoksa geç mi olmuş olur? Çünkü e-Okul falan ne zaman kapanıyor ve müdür perşembe günü bu devamsızlık geçirme işlemini gerçekleştirebilir mi?

Son bir sorum daha olacaktı :D Ben okulun son günü yani Cuma günü de gitmemeyi düşünüyorum ama o günü hesaba katmadım çünkü devamsızlık girilmez diye düşünmüştüm. Haklı mıyım bu konuda? Haklı değilsem yani son gün yok yazılırsam söylerseniz çok iyi olur çünkü o günle birlikte toplam devamsızlığım 31 gün olmuş olacak ve sınıfta kalmış olacağım. Teşekkürler

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Çözüm
Okulun son gününe kadar yoklama alınır ancak karne günü alınmaz. Bunu hesaba katın ve özürsüz 10 gün, toplam 30 gün hakkınız bulunuyor. 30 günü de aşmadığın için sınıfta kalmamış olacaksın.

Teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi ile ödüllendirme
MADDE 160
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 160'a göre 5 gün özürsüz devamsızlık ile belge alınabilir.

(7) (Değişik:RG-1/7/2015-29403) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 36 7. fıkraya göre yapılan devamsızlığın üzerinden 5 iş günü geçmişse okul idareniz o devamsızlığı özürlüye çevirmeme hakkına sahip.

Aklınıza takılan başka bir soru var mı?
Yönetmelikte yazanı atıyorum sonuçta :D Devamsızlık silmeleri yasal değil zaten. Üzerinden 5 hadi bilemedin en fazla 20 iş günü geçmiş devamsızlığı da izinliye aktaramazlar zaten. MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine uymak zorunda MEB'e bağlı bir okul olduğu için.

Yönetmelikte yazanı atıyorum sonuçta :D Devamsızlık silmeleri yasal değil zaten. Üzerinden 5 hadi bilemedin en fazla 20 iş günü geçmiş devamsızlığı da izinliye aktaramazlar zaten. MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine uymak zorunda MEB'e bağlı bir okul olduğu için.

Valla bir şey diyemeyeceğim hocam sizde haklısınız :D Aynı cümleyi tekrarlarmış gibi oluyorum ama daha önceden yaşamıştım bu durumu ve özürlüye geçirmişlerdi. Bizim okul müdürümüz böyle biraz nazik tatlı adam o yüzden mi yapıyor bilmiyorum ama sonuç olarak yapıyor :D Sadece beni de değil sınıf arkadaşlarımdan başka bu durumu yaşayanlarda var onları da geçirtti.

Yeni konular

Geri
Yukarı