25 yaşında mühendislik okunur mu?

Arkadaşlar maddi imkansızlıklardan dolayı liseyi okuyamadım daha doğrusu açık öğretimden şıkları atıp tutturarak bitirdim. Yaşım 22 ve 1 yıl daha bir işte çalışıp askere gideceğim. Askerden geldikten sonra sınavlara hazırlanmak istiyorum 25 yaşında mühendislik bölümünde okursam iş bulmada sıkıntı çeker miyim yaştan dolayı? Not: Üniversiteyi layloylom geçirmeyeceğim stajlarımı vs. iyi bir şekilde yapacağım. Merak ettiğim ise iş dünyasında yaştan dolayı dışlanma işe alınmama vs. olur mu?

Okumayı planladığın bölümü iyi bir araştır, o bölümde okuyanlarla (akraba olur, tanıdık olur) iletişime geç.Üniversite eğer adam gibi ciddiyetle okunmayacaksa tamamen zaman kaybı oluyor.Yaş ile ilgili de ort. 5 senede bitirdim diyelim 30 yaşında yeni mezun olarak işe başlamak problem olabilir.30 yaş için "işi biliyor 3-4 sene deneyimli olması lazım" diye bir beklenti olur.

Tavsiyem üniversite okurken yarı zamanı kendi bölümün ile ilgili bir yerde çalışmak, üni bittiğinde de oradan devam etmek, aksi halde üni bitsin işe bakayım mantığında sıkıntı yaşarsın.

Okumayı planladığın bölümü iyi bir araştır, o bölümde okuyanlarla (akraba olur, tanıdık olur) iletişime geç.Üniversite eğer adam gibi ciddiyetle okunmayacaksa tamamen zaman kaybı oluyor.Yaş ile ilgili de ort. 5 senede bitirdim diyelim 30 yaşında yeni mezun olarak işe başlamak problem olabilir.30 yaş için "işi biliyor 3-4 sene deneyimli olması lazım" diye bir beklenti olur.

Tavsiyem üniversite okurken yarı zamanı kendi bölümün ile ilgili bir yerde çalışmak, üni bittiğinde de oradan devam etmek, aksi halde üni bitsin işe bakayım mantığında sıkıntı yaşarsın.
Dediklerinizi aynen yapacağım teşekkür ederim.

Merhaba hocam. Konuyu açmanızın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmiş, ben de şu sıralar benzer bir süreçten geçiyorum ve ne yaptığınızı merak ettim. Hazırlanıyor musunuz şu anda?

Dershaneye gideceğim, askere gidiyorum birkaç aya. Askerden gelince doğruca dershaneye gideceğim yaşım 23 şu an.

Hayırlı tezkereler hocam şimdiden. Ben de bu yıl bir işe girip askerlik için para biriktirirken boş zamanlarımda ders çalışarak gelecek seneki sınava hazırlanacağım gibi görünüyor. Askerlik için de 1. sınıfın yaz aylarını yazacağım ama dönem içlerine çıkarsa da yapacak bir şey yok, vize/finallere denk gelirse mazeret sınavına girebiliyormuşuz. Senin şehir neydi?

MESEM'e gidip meslek öğrenmek daha mantıklı o yaşlarda. Üniversite mezunu olduktan sonra yol bulmak baya sıkıntılı oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı