2666 RAM ve 3200 RAM arasında çok fark olur mu?

MuzluCilek

Hectopat
AMD Ryzen 5 5600H işlemci kullanılan bir laptopta Samsung DDR4 3200MHz CL 22 RAM ile Kingston DDR4 2666MHz CL 19 RAM arasında çok fark olur mu sizce? İki RAM de 2x8 olarak takılacak. Kingston markayı arkadaşımdan alma ihtimalim var bu yüzden aralarında çok bir fark yoksa Kingston olanı takmayı düşünüyorum ama aralarında ne kadar fark olur pek kestiremedim.

Umarım bu video sorularını cevaplar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoları biraz araştırdım fakat CL değeri olarak çoğu video tutmuyordu. Videolarda genelde MHz değerleri farklıyken CL değerleri aynı veya çok yakın oluyor fakat benim sorduğum RAM modellerinde 3200 MHz olan RAM'in CL değeri büyükken 2666MHz olan RAM modelinin CL değeri daha düşük. Bu yüzden acaba aradaki fark daha az olabilir mi diye düşündüm.

Son düzenleme:

Burada Intel 9. nesil işlemci kullanılmış. Ryzen 5. nesilde kazanım daha yüksek.

Videoları biraz araştırdım fakat CL değeri oalrak çoğu video tutmuyordu. Videolarda genelde MHz değerleri farklıyken CL değerleri aynı veya çok yakın oluyor fakat benim sorduğum RAM modellerinde 3200 MHz olan RAM'in CL değeri büyükken 2666MHz olan RAM modelinin CL değeri daha düşük. Bu yüzden acaba aradaki fark daha az olabilir mi diye düşündüm.
Çok fazla gözle görülür bir fark olacağını sanmıyorum hocam. Mhz arttıkça CL değeri orantılı olarak artar. Eğer CL değeri düşük ve Mhz artarsa verim düşer. Dostum bunlar orantılı artar. Yukardaki videodaki gibi değerler alırsın. Paran varsa yüksek Mhz değeri olanı al.

Videoları biraz araştırdım fakat CL değeri oalrak çoğu video tutmuyordu. Videolarda genelde MHz değerleri farklıyken CL değerleri aynı veya çok yakın oluyor fakat benim sorduğum RAM modellerinde 3200 MHz olan RAM'in CL değeri büyükken 2666MHz olan RAM modelinin CL değeri daha düşük. Bu yüzden acaba aradaki fark daha az olabilir mi diye düşündüm.

CL22 de CL19 da yüksek gecikme değerleri. 3200Mhz'in avantajı 2666Mhz'den daha fazla olur bu koşulda da.

Yeni konular

Geri
Yukarı