27.000 TL'ye kadar laptop önerisi

Bütçe
25-27 bin
Arkadaşlar merhaba, başlıkta da bahsettiğim gibi yazılım alanında ofis ve kendi projelerimde kullanmak üzere laptop arayışı içerisindeyim. Bütçem 25-27 bin TL arası. MacBook Air 16 GB, MacBook Pro 8 GB veya Windows tabanlı bir laptop arasında kaldım. Örneğin Huawei D16. Aslında iOS üzerine bir geliştirme yapmıyorum genelde VS Code, Visual Studio DBeaver, ihtiyaç olduğunda ssms programlarını kullanıyorum. Yani MacBook kullanmam şart değil fakat almışken sağlam, uzun ömürlü, yıllarca beni rahatça götürebilecek, ileride sorun çıkartmayacak bir laptop almak istiyorum. Sadece iş amaçlı kullanacağım oyun, film vs. amacı ile kullanmayacağım. Donanım konusunda pek bir bilgim yok, forum üzerinden ilgili konuları inceledim fakat yine de kendim bir konu açmak istedim önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 AMD Ryzen 7 5800H 16GB 512GB SSD RTX3060 Freedos 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 82K200JUTX

Fan olayının beni çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü dediğim gibi sadece iş odaklı kullanacağım ve örneğin mühendislik uygulamaları, render, tasarım gibi aşırı performans isteyen uygulamalar kullanmayacağım. 16 RAM üzerinde hemfikiriz çünkü bende 8 RAM taraftarı değilim. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sanırım benim için en iyi seçim M2 Air 16 Ram olacak.

Attığım HP'ler daha iyi.

Fan olayının beni çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü dediğim gibi sadece iş odaklı kullanacağım ve örneğin mühendislik uygulamaları, render, tasarım gibi aşırı performans isteyen uygulamalar kullanmayacağım. 16 RAM üzerinde hemfikiriz çünkü bende 8 RAM taraftarı değilim. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sanırım benim için en iyi seçim M2 Air 16 RAM olacak.

Hocam Apple Store veya bakabileceğiniz başka bir yer varsa gidip gerçekte de bakın. 13 inç olduğu için küçük gelebilir. Dediğim gibi kalite konusunda Apple'ı tartışmaya gerek bile yok. Apple alacaksanız fan etkilemiyorsa Air çok daha iyi olur. Kullandığınız programlar falan da MacOS'ta stabil çalışıyorsa Mac en mantıklısı. Şu an ben bu bütçede alacak olsam oyun oynamıyorsam kesinlikle M2 Air alırım. Attığım Windows laptoplarda gayet sağlam ve uzun yıllar gidecek bilgisayarlar. Uzun süre de güncel kalacaktır. 4050 daha çok yeni bir ekran kartı ve RTX teknolojisi mükemmel bir teknoloji, hem oyunlarda hem günlük hayatta. Örnek vereyim, bilgisayar üzerinden görüşme yapıyorsunuz, arkada sesler var. Ekran kartı teknolojisi ile beraber arkadaki sesleri tamamen kesiyor ve sizin sesiniz karşı tarafa gidiyor. Mikrofonun dibinde süpürge bile açsanız karşı tarafa gitmiyor ses. Kamera için mesela, yine görüşme yapıyorsunuz, ekran kartı yapay zekayla arkanıza blur atabiliyor, bir manzara atabiliyor. Daha bir sürü teknolojisi var. İşlemci olarak da çok iyiler, HP'lerden 1 tanesi i7 son nesil diğeri i5 son nesil. Depolama olarak da çok iyiler ve upgrade edilebilir. Sıcaklık konusunda da üzmez, sadece tek dezavantajı Mac'lere göre pil süresi daha düşük. Yanınızda sürekli bir şarj aleti olması lazım yani. Benim tercihim attığım HP laptoplardan bir tanesi veya M2 Air 16 olurdu. İki tarafında sizin için avantajlarını göz önüne alıp ağır basan tarafı tercih edin. Attığım bilgisayarlar her şekilde sizi tatmin edecektir.

Bu arada eklemeyi unuttum, attığım laptoplar FreeDOS. İşletim sistemi yok yani. Windows anahtarı almanız gerekiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı