2K 27" 144Hz veya 165Hz monitör tavsiyesi

Ahmet Oğuz

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, RTX 3080 ve i7 10700KF sistemim için bir monitör arıyorum. Son zamanlarda çok fazla seçenek var ve hangisini seçmem konusunda kararsızım.

İstediğim özellikler şöyle;

Flat ekran(Curved olmayan düz bildiğimiz :))
27" 2K çözünürlük ve minimum 144Hz 165Hz olursa daha iyi olur,
İnce çerçeve,
IPS panel,
G-Sync,

Benim gözüme çarpanlar şunlar;

LG 27GN800-B 27" 144Hz 1ms (HDMI+display) QHD IPS monitör.

ASUS 27" VG27aq TUF1ms 2K 165Hz wqhd.

LG 27" 27GL850-B nano IPS 1 ms QHD.

LG 27GN800-B 27" 1ms QHD G-Sync FreeSync.

Özellikle sonuncusu fiyat konusunda uygun görünüyor ancak hangi panele sahip olduğunu göremedim.

Bütçe yaklaşık 4K. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

İçlerinde en dikkatimi çeken 27GL850-B gibi duruyor. Geniş renk gamutuyla çok önde. GN800 de 10 BIT olup 1 milyar renk verebilirken renk gamutu 8 BIT panellerle aynı. Asus'a bu konuda hiç bakmıyorum bile. Gözüme çarpan husus bu oldu.
Ghosting, ışık dağılımı, ışık sızması gibi diğer hususlarda ise kullanıcı yorumları ve incelemelere bakmak lazım. Bu konuda @LaMorte daha bilgilidir.
Bu arada fiyatlara cimri ve akakçe üzerinden bakmalısın. İki siteye de bak derim. Birinin gördüğü ürünü diğeri görmüyor en uygun fiyatlarda. İtopya gibi sitelerden de aratmalısın. Bu sitelerdeki uygun fiyatlar aramalarda görünmüyor bazen.
GL850'nin 5000 TL olmaması lazım. Daha uygun diye biliyorum fiyatını.

Son düzenleme:
Aralarında en iyisi GL850-B ama 27GL850-B için o kadar yüksek fiyat yerine aynı paneli kullanan Acer VG272UP almanız daha mantıklı. Tabii ki GL850-B arka aydınlatma gibi etmenler sayesinde daha önde.

Ancak IPS paneller arasında gerçekten başarılı bir siyah tekdüzeliğe sahip olan VX2758-2K çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim @Teacher80 ve @LaMorte. Yukarıda 850 ve 800 için aynı linkleri kullanmışım, bi hata yapmışım.

Yorumlarınızdan sonra 2 monitör arasında kaldım.
Birisi sizin önermiş olduğunuz Viewsonic olan.
Diğeri de LG 27'' UltraGear 27GN800 QHD IPS 144 Hz

Sizin önerdiğiniz 3.299 TL,
27GN800 olan ise HB üzerinde 2.849 TL

Bu iki monitör arasında gördüğüm kadarıyla siyahları göstermede sanırım baya bir fark var, onun haricinde belirgin bir fark varsa anlayamadım.

Sizce aradaki 450TL farkı ViewSonic hakediyor mu?

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim @Teacher80 ve @LaMorte. Yukarıda 850 ve 800 için aynı linkleri kullanmışım, bi hata yapmışım.

Yorumlarınızdan sonra 2 monitör arasında kaldım.
Birisi sizin önermiş olduğunuz Viewsonic olan.
Diğeri de LG 27'' UltraGear 27GN800 QHD IPS 144 Hz

Sizin önerdiğiniz 3.299 TL,
27GN800 olan ise HB üzerinde 2.849 TL

Bu iki monitör arasında gördüğüm kadarıyla siyahları göstermede sanırım baya bir fark var, onun haricinde belirgin bir fark varsa anlayamadım.

Sizce aradaki 450TL farkı ViewSonic hakediyor mu?
Aydınlık bir ortamda aradaki farkı anlamazsınız ancak karanlık bir ortamda beni rahatsız ediyor. Bu yüzden kendi monitörümü düşük parlaklıkta kullanmaya çalışıyorum ancak o zamanda renklerin canlılığı gidiyor.
Aydınlık bir ortam için ucuz olan, karanlık bir ortam için kesinlikle VX2758-2K

Karanlık ortamda kullanmıyorum benim için sorun olmayacaktır o sebeple LG almaya karar verdim ancak 27GN800 modelini en uygun satan kişi HB üzerinde shopplus isimli bir firma. Güvenip almalı mıyım ona karar veremedim.
Trendyol mağazasından trendyol satıcılı Gigabyte 27" M27Q 170Hz 0.5ms aldım. Ürün geldi ancak üzerinde 3 tane ölü pixel var. İade talebiyle bugün tekrar gönderdim ancak benden garantiye göndermeniz ve rapor almanız o rapor ile bize göndermeniz gerekiyor dediler. Ben rapor filan almadan direk iade talebiyle gönderdim.

Bu konuda bilgisi olan var mı? Süreç nasıl işleyecek gibi.
Trendyol mağazasından trendyol satıcılı Gigabyte 27" M27Q 170Hz 0.5ms aldım. Ürün geldi ancak üzerinde 3 tane ölü pixel var. İade talebiyle bugün tekrar gönderdim ancak benden garantiye göndermeniz ve rapor almanız o rapor ile bize göndermeniz gerekiyor dediler. Ben rapor filan almadan direk iade talebiyle gönderdim.

Bu konuda bilgisi olan var mı? Süreç nasıl işleyecek gibi.

Son düzenleme:
Size illa servis raporu gerekli diye tuttururlar ise iade değil cayma hakkımı kullanıyorum diyebilirsiniz. Sonuç olarak internet üzerinden alişverişlerde ne olursa olsun 14 gün içerisinde cayma hakkınız bulunmakta.
Düzeltme: Kendim monitör ararken denk geldim. Tarihini gözden kaçırmışım. Kusura bakmayın.

Ücret iadesi yaptılar. Monitörü yenisi ile değiştirin dedim değiştirmediler. Böyle kötü bir firma olamaz ya, normalde tüketici kanunda iade edilen ürün için yenisi ile değişim hakkımız var ama bunlar uygulamıyor.

Bir sonraki sefere fazla verir amazondan alırım gene de Trendyol'dan almam.

Yeni konular

Geri
Yukarı