2TB Samsung 970 Evo Plus birincil disk yapilmali mi?

ARTofSIN

Decapat
Daha fazla  
Kullandigim dizustu bilgisayarimda 500GB'lik bir NVMe SSD bulunuyor ve sistem bunun uzerinde kurulu. Oyunlar vs derken bayağı hizli doldu ve bugun 2TB Samsung 970 Evo Plus siparisi verdim, muhtemelen yarin teslim edilecek ancak bu yeni SSD'yi ikincil harddisk olarak kullanmayi dusunurken birincil olarak kullanma konusu aklimi celdi. Sistemim gayet hizli, yaklasik 12 sn civarinda Windows acilmis oluyor, herhangi bir sorun yasamiyorum, fakat bildigim kadariyla 970 Evo Plus'in yazma okuma hizlari cok yuksek ve ileriyi dusunerek bunu birincil olarak kurmamda fayda var mi sizce?

Bu durumda 2 TB'lik diskte Windows ve oyunlar/programlar olacak, 500 GB'lik olani da yedek/arsiv gibi kullanmayi dusunuyorum.

Ikinci sorum da bu islemi yapmaya karar verirsem nasil bir yontem izlemeliyim? Bildigim kadariyla Samsung'un bir yazilimi var bu konu ile ilgili ancak laptop un bir Recovery bölümü var, 500GB'lik diski tamamen 2TB olana klonlasam, acilista cikan Recovery menusunde ya da daha sonra Windows'u etkinlestirmeme gerek kalirsa herhangi bir problem yasar miyim? Kullandigim laptop Razer marka, Recovery kismina hiç girmedim, bu yuzden bir problem cikartma olasiligi var mi bilmiyorum.

Yoksa iki disk de hizli nasil olsa, hiç kurcalama mi dersiniz?

Simdiden cok tesekkurler.

Yeni sipariş ettiğiniz diski birinci disk yapardım. Eskisini yedek olarak kullanırdım. 2TB'lık bir SSD'yi ikincil olarak kullanmak bana mantıksız geldi.
He şu yapılabilir eski SSD'de Windows durur yeni aldığınız SSD'de oyunlarınız durur ömrü ve sağlığı ilk günkü gibi kalır.

500 GB modelini kullanıyorum geçmenizi tavsiye ederim. 4-5 saniye içinde açılıyor, bu kadar pahalı bir parça alıp yedek olarak kullanmak çok mantıklı değil hocam. Format flaş belleği hazırlayıp Windows'u kurun. Sonra diğer diskten alırsınız dosyalarınızı. Anakartınızı değiştirmediğiniz sürece aynı KEY'i kullanabiliyorsunuz.

Yeni sipariş ettiğiniz diski birinci disk yapardım. Eskisini yedek olarak kullanırdım. 2TB'lık bir SSD'yi ikincil olarak kullanmak bana mantıksız geldi.
He şu yapılabilir eski SSD'de Windows durur yeni aldığınız SSD'de oyunlarınız durur ömrü ve sağlığı ilk günkü gibi kalır.
Anladigim kadariyla eski diski yeni diske klonlayip eskisinde windowsu silmemeyi tavsiye ediyorsunuz? Mantikli aslinda, windowsun kapladigi alana cok ihtiyacim olmayacak.

500 GB modelini kullanıyorum geçmenizi tavsiye ederim. 4-5 saniye içinde açılıyor, bu kadar pahalı bir parça alıp yedek olarak kullanmak çok mantıklı değil hocam. Format flaş belleği hazırlayıp Windows'u kurun. Sonra diğer diskten alırsınız dosyalarınızı. Anakartınızı değiştirmediğiniz sürece aynı KEY'i kullanabiliyorsunuz.

Bu konuda bir rehber var mi acaba bildiginiz? Disk klonlasam da bu format flash bellek kullanma islemini yapmam gerekiyor mu?

Ben olsam isletim sistemini eskisinde birakir yeni buyuk alani oyunlar ve diger progrtamlar icin kullanirdim. Format sirasinda isletim sisteminin ayri yerde olmasi hep isime gelmistir.

Yeni konular

Geri
Yukarı