3 fanlı ROG GTX 1070 vs tek fanlı Phoenix RTX 3050

Bütçe
6000 - 6500

KeyMoundd

Decapat
Merhabalar, elimde Sapphire RX 590 Pulse 8 GB çift fanlı model ekran kartı var. Bu kartı 2.el olarak satıyorum. Alıcısı ya da alıcıları hazır. Satmamın nedeni Valorant oynadığım için NVIDIA bir karta geçmek istiyorum. Hem performans olarak hem NVIDIA Reflex gibi yazılımlara ihtiyaç duyuyorum ve bir seçim yapmam gerekiyor. Bir yanım ASUS ROG GTX 1070 al, 3 fanlı güçlü cihazdır diyor. Diğer yanım ASUS Phoenix RTX 3050 al, günceli yakala diyor. Ama kartın ısınmasından korkuyorum. Bir de tahmini 2 yıl sonra yeni ekran kartı alacağım. Görünürde 3050 beni 2 yıl rahat götürebilir ama ROG 1070 de iyi kart ve FPS değerlerinde. Açıkçası fazla öğrenemedim. Standart yani Founders Edition olan hallerini gördüm. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1070 zaten kaç yıllık kart 2 yıl daha kullanmak biraz mantıksız gibi. RTX 3050 alabilirsin daha güncel, VALORANT harici oyun oynarsan DLSS destekli oyunlarda, DLSS'de kullanabilirsin.

Tek fanlı ama soğutma bloğu gayet iyi. Isınma sorunu olmaz ama bazı senaryolarda tek fandan dolayı sesli çalışma durumu olabilir. İmkan varsa iki fanlı modellere yönelmek daha iyi olur. Yoksa da Phoenix RTX 3050 her türlü iş görür.

RTX 3050 haddinden fazla yüke girmedikçe çok ısınan bir kart değil. Fan sayısı yeterli, bazı markalar gövde gösterisi yapmak için soğutma bloğunu şişirebilirler. 1070 için 2 fan yeterli olabilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı