3 formattan sonra veri kurtarılır mı?

MisentiMiSenti

Hectopat
Merhaba, 2 yıl önce fotoğraflarım attığım bir format nedeniyle silindi ve benim de aklıma silinen dosyaları geri getiren programlar kullanmak gelmedi. Bu formatın üzerinden 2 format daha geçti halen bu dosyaları kullanabilir miyim? 2 yıl dediğim 2021 yazı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 2 yıl önce fotoğraflarım attığım bir format nedeniyle silindi ve benim de aklıma silinen dosyaları geri getiren programlar kullanmak gelmedi. Bu formatın üzerinden 2 format daha geçti halen bu dosyaları kullanabilir miyim? 2 yıl dediğim 2021 yazı.

Diske ne kadar çok veri yaziyorsaniz kurtarmasi o kadar zor olur 2021 yilindan beri aktif olarak kullaniyorsan muhtemelen kurtaramazsin.

Normalde formatlayınca diskteki veriler direkt silinmez, sadece disk üzerinde "silinecek" diye işaretlenir, daha sonra yeni veri geldiğinde "silinecek" olanların üstüne yazılır. Formattan sonra yakın bir zamanda kurtarma yapsaydınız fotoğrafların çoğunu kurtarırdınız ama şimdi hepsi silinmiştir muhtemelen.

Veri kurtarmada önemli olan kurtarılacak verinin üstüne yeni veri yazılmaması. 3 formatın arasında diske başka veriler de yazılmıştır yani sizde baya bir veri yazılmış. Yine de çeşitli programlarla deneyebilirsiniz. Recuva tavsiye ederim. Bu arada eski verilere erişseniz bile dosyaların açılmama ihtimali var. Şansınızı deneyin.

Diske ne kadar çok veri yaziyorsaniz kurtarmasi o kadar zor olur 2021 yilindan beri aktif olarak kullaniyorsan muhtemelen kurtaramazsin.

Çok aktif kullanmadım.

Veri kurtarmada önemli olan kurtarılacak verinin üstüne yeni veri yazılmaması. 3 formatın arasında diske başka veriler de yazılmıştır yani sizde bayağı bir veri yazılmış. Yine de çeşitli programlarla deneyebilirsiniz. Recuva tavsiye ederim. Bu arada eski verilere erişseniz bile dosyaların açılmama ihtimali var. Şansınızı deneyin.

Bir denerim hocam Recuva'nın linkini atar mısınız?

Normalde formatlayınca diskteki veriler direkt silinmez, sadece disk üzerinde "silinecek" diye işaretlenir, daha sonra yeni veri geldiğinde "silinecek" olanların üstüne yazılır. Formattan sonra yakın bir zamanda kurtarma yapsaydınız fotoğrafların çoğunu kurtarırdınız ama şimdi hepsi silinmiştir muhtemelen.

Peki ya flashbelleck te ki aktarılmış dosyaları geri getimre ihtmilimiz var mı?

Çok aktif kullanmadım.

Bir denerim hocam Recuva'nın linkini atar mısınız?

Peki ya flashbelleck te ki aktarılmış dosyaları geri getimre ihtmilimiz var mı?
Söylendiği gibi, USB'de de Recuva'yı kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı