3 katlı eve modem tavsiyesi

ÖZKAN ERGÜL

Hectopat
Herkese merhaba. Şu anda Telekom'dan TurkNet 100 Mbps VDSL hizmetine geçiş yaptım. Halihazırda 2 katlı bir teras dairesinde oturuyorum ve elimdeki modem Telekom'un aboneliklerde hediye ettiği basit cihazlardan biri. Bu cihazı Xiaomi dVB4235GL mi Wi-Fi Pro sinyal yakınlaştırıcı ile kullanıyorum. Kör topal bu ikili idare ediyordu ancak 100 Mbps hıza geçtikten sonra modemin yanında 70-80'lere çıktığımı ancak aşağıda PC'ye gelene kadar bu hızın 35 Mbps hızlara düştüğünü fark ettim. Modem üst katta sinyal yakınlaştırıcı ise alt katta. Sinyal yakınlaştırıcıdan bağlandığımda hız artıyor ancak bu sefer de ping değerleri tırmanışa geçiyor. FPS oyunlarında çok sıkıntı çıkıyor. Bu yaz 3 katlı müstakil, bahçeli büyük(300 M.2) bir eve geçeceğim. Sanıyorum mesh sistemi kurmam gerekecek.

Hem yeni evde ek cihazlar ile iyi bir mesh sisteminin parçası olabilecek, hem şu andaki modemim yerine hız kaybı yaşamadan internet hizmetini kullanabileceğim, Çin ROM'u atılarak sinyal gücü arttırılabilecek bir modem arayışı içindeyim. Modemde çok özellik, çok sayıda kablolu bağlantı portu, misafir ağı, kısıtlama, Torrent özelliği vs olması gerekmiyor. Aynı anda 10 kişiye kadar sıkıntısız kablosuz hizmeti verebilsin, ping ve çekim alanı sıkıntıları yaşamayayım yeterli. Yeni eve yakın zamanda fiber hizmeti gelmesi muhtemel olduğundan fibere uyumlu olması da iyi olur. Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Net bir harcama limitim yok ancak boşa harcanan paradan da hoşlanmam. O nedenle gereksiz özelliklerle dolu, uçuk kaçık modem veya sistemler önermezseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Herkese merhaba. Şu anda Telekom'dan TurkNet 100 Mbps VDSL hizmetine geçiş yaptım. Halihazırda 2 katlı bir teras dairesinde oturuyorum ve elimdeki modem Telekom'un aboneliklerde hediye ettiği basit cihazlardan biri. Bu cihazı Xiaomi dVB4235GL mi Wi-Fi Pro sinyal yakınlaştırıcı ile kullanıyorum. Kör topal bu ikili idare ediyordu ancak 100 Mbps hıza geçtikten sonra modemin yanında 70-80'lere çıktığımı ancak aşağıda PC'ye gelene kadar bu hızın 35 Mbps hızlara düştüğünü fark ettim. Modem üst katta sinyal yakınlaştırıcı ise alt katta. Sinyal yakınlaştırıcıdan bağlandığımda hız artıyor ancak bu sefer de ping değerleri tırmanışa geçiyor. FPS oyunlarında çok sıkıntı çıkıyor. Bu yaz 3 katlı müstakil, bahçeli büyük(300 M.2) bir eve geçeceğim. Sanıyorum mesh sistemi kurmam gerekecek.

Hem yeni evde ek cihazlar ile iyi bir mesh sisteminin parçası olabilecek, hem şu andaki modemim yerine hız kaybı yaşamadan internet hizmetini kullanabileceğim, Çin ROM'u atılarak sinyal gücü arttırılabilecek bir modem arayışı içindeyim. Modemde çok özellik, çok sayıda kablolu bağlantı portu, misafir ağı, kısıtlama, Torrent özelliği vs olması gerekmiyor. Aynı anda 10 kişiye kadar sıkıntısız kablosuz hizmeti verebilsin, ping ve çekim alanı sıkıntıları yaşamayayım yeterli. Yeni eve yakın zamanda fiber hizmeti gelmesi muhtemel olduğundan fibere uyumlu olması da iyi olur. Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Net bir harcama limitim yok ancak boşa harcanan paradan da hoşlanmam. O nedenle gereksiz özelliklerle dolu, uçuk kaçık modem veya sistemler önermezseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Modem olarak hem DSL hem fiber hatlarınızda kullanabileceğiniz Keenetic Hero modelini tercih edebilirsiniz.

Router olarak da diğer iki kata birer tane Keenetic speedster modelini alabilirsiniz.
Bu cihazlar birbiri ile kablosuz olarak haberleşebilirler.

Ancak her ne olursa olsun işin içine kablosuz haberleşme girince ister istemez veri kaybı olur.
Ana modemden bu cihazlara CAT6 çekme şansınız var ise birinci tercihiniz bu olmalı.

Modem olarak hem DSL hem fiber hatlarınızda kullanabileceğiniz Keenetic Hero modelini tercih edebilirsiniz.

Router olarak da diğer iki kata birer tane Keenetic speedster modelini alabilirsiniz.
Bu cihazlar birbiri ile kablosuz olarak haberleşebilirler.

Ancak her ne olursa olsun işin içine kablosuz haberleşme girince ister istemez veri kaybı olur.
Ana modemden bu cihazlara CAT6 çekme şansınız var ise birinci tercihiniz bu olmalı.

Öncelikle çok teşekkürler vakit ayırdığın ve cevap verdiğin için. Bu modeme Çin veya custom rom yüklenerek çekim kapasitesi arttırılabiliyor mu? Pc den anlarım ancak modem konusuna uzak biriyim. Araştırmalarım sonucu kendimce çıkarımlarda bulunarak yazdım yukardakileri. Daha iyi bir öneriniz varsa o sisteme de yönelebilirim. Evi bu kış kendim yapacağım. Yani dediklerinizi veya imalat aşamasında yapılabiliyorsa şu şekilde daha iyi olur dediğiniz şeyleri yapabilirim. Anladığım kadarıyla dağıtıcıların bulunacağı yerlere şimdiden karar verirsem ve bu noktalara ana modemin bulunacağı yerden CAT6 kablo çekersem( duvar içinden oluyordur sanırım) daha iyi bir performans alacağım. Umarım doğru anlamışımdır.

Öncelikle çok teşekkürler vakit ayırdığın ve cevap verdiğin için. Bu modeme Çin veya Custom ROM yüklenerek çekim kapasitesi arttırılabiliyor mu? PC'den anlarım ancak modem konusuna uzak biriyim. Araştırmalarım sonucu kendimce çıkarımlarda bulunarak yazdım yukarıdakileri. Daha iyi bir öneriniz varsa o sisteme de yönelebilirim. Evi bu kış kendim yapacağım. Yani dediklerinizi veya imalat aşamasında yapılabiliyorsa şu şekilde daha iyi olur dediğiniz şeyleri yapabilirim. Anladığım kadarıyla dağıtıcıların bulunacağı yerlere şimdiden karar verirsem ve bu noktalara ana modemin bulunacağı yerden CAT6 kablo çekersem( duvar içinden oluyordur sanırım) daha iyi bir performans alacağım. Umarım doğru anlamışımdır.

Custom ROM veya Çin ROM'u atmaya ihtiyacı yok bu cihazların.
Kendi yazılımı çok fazla ayar yapmanıza izin veriyor ve kapasitesi ve çekim gücü gayet yeterli.
Dediğimi doğru anlamışsınız.
Madem evi kendiniz yapacaksınız mutlaka kablo çekmek için şaft olsun.
Bu şaft mümkün ise evin enlemesine ve boylamasına dengeli bir konumda olsun.
Ana modemi evin girişine koyarsınız ve modemden routerlere CAT6 ile dağıtırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı