3 Pinli Fanları Voltaj Vererek Ayarlamak

suiti

Decapat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar. Anakartıma bağlı 3 adet 3 pinli fan var. Bu fanları DC ile voltaj vererek Smart Mod olarak ayarladım. Fanlara bu şekilde voltaj verirsem OC yaparken herhangi bir zararı olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
@Sylveon

Hocam bildirim gelmedi. Mesajınızı biraz geç gördüm. Bir konu hakkında danışmak istiyorum. Maksimum 120 TL bütçem var, kasama fan alacağım. Linkini attığım Arctic P12 fanlardan almayı düşünüyorum. (Başka bir öneriniz varsa yazarsanız sevinirim.) Ben bu fanların PWM olmayanlarını alsam, yani 3 pinli modelini alsam daha ucuza gelecek ve 2 adet 4 pinli yerine 3 adet 3 pinli modelinden alabileceğim. İşlemcimi de OC yapılı bir şekilde kullanıyorum. Anakarta fazla voltaj verme gibi herhangi bir problem olmaz değil mi? Ya da işlemciye fazla voltaj verme gibi bir sorun olur mu? Sizce ne yapmalıyım?
4 Pinli
3 Pinli
@Jang Geum'un Danji Yemeği @Sylveon

Son düzenleme:
VRM'lere güç yukarıdaki EPS pinlerinden geliyor, eğer PSU'n iki fanı kaldıramayacak kadar dandik ve yetersizse ki hiçbiri değil, sorun olabilir. Yeterliyse sıkıntı olmaz.
Kasam Cooler Master K500L. İçerisinde Cooler Master 600W 80+ güç kaynağı var. Sanırım yeterli, o halde sizce 3 adet 3 pinli almak mantıklı mı?

İstersen 10 tane al, tanesi 5W falandı sanırım. Çok sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
3 pinlilerde hassas hız kontrolü yok, o yüzden yerinde olsam 4 pinli alırdım. Mümkünse PST modeli ki tek bir pin üzerinden birden fazla fan bağlayabil.
O zaman 2 tane PWM PST alacağım. Zaten soğutmaya yeterli olur. Yalnız tek bir pin üzerinden nasıl birden fazla fan bağlayacağım?

Bir 4 pin gerekli, PST modellerinde bir de şöyle bir giriş çıkış var. Birisi 4 pinli anakarta geliyor, diğeri ise diğer fana gidiyor.
images (2).jpeg

Geri
Yukarı