3 RAM'in farklı MHz'lerde çalışması sorun olur mu?

Ahmet192892

Yoctopat
Daha fazla  
Anakart
Asus Tuf Gaming 570Plus (wifi)
İşlemci
Ryzen 7 3800x
4 soketli DDR4 destekleyen ve 32 GB RAM destekleyen anakartıma 3 adet tam taktım 1x16(3200MHz) 2x8(3600MHz) olmak üzere yerleştirdim ve bilgisayar açıldı sorunsuz şekilde ama komut satırından kontrolüme göre 2133MHz'de çalışıyordu BIOS'tan profile 1'i seçtim ve otomatik olarak 3600MHz seçildi fakat benim RAM'lerim. Arasında 3200MHz olan da var bu bir soruna yol açar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
4 soketli DDR4 destekleyen ve 32 GB RAM destekleyen anakartıma 3 adet tam taktım 1x16(3200MHz) 2x8(3600MHz) olmak üzere yerleştirdim ve bilgisayar açıldı sorunsuz şekilde ama komut satırından kontrolüme göre 2133MHz'de çalışıyordu BIOS'tan profile 1'i seçtim ve otomatik olarak 3600MHz seçildi fakat benim RAM'lerim. Arasında 3200MHz olan da var bu bir soruna yol açar mı?

Uyumsuzluktan dolayı performans düşüşü yaşarsınız.

Windows görev yöneticisinde Ram sekmesinde yada cpuZ de hızlarına bakın.

Orda kaç yazıyorsa bütün ramler o hızda çalışıyor demektir. XMP yada DOCP açtığınızda anakartlar ramleri ortak hıza ayarlıyor genelde. 3200 Mhz olan rami 3600'e overclock yapabiliyor. Sistem kararsız çalışmadığı sürece sorun olmaz.

Eğer Ramleriniz 3600 mhz de çalışıyor ise 3200 mhz olanın overclock edilmesinden kaynaklı stabilite sorunu olup olmadığını anlamak için Ram Testi yapmanız sağlıklı olacaktır. Önerim testmem5, memtest86 ve occt.

Windows görev yöneticisinde Ram sekmesinde yada cpuZ de hızlarına bakın.

Orda kaç yazıyorsa bütün ramler o hızda çalışıyor demektir. XMP yada DOCP açtığınızda anakartlar ramleri ortak hıza ayarlıyor genelde. 3200 Mhz olan rami 3600'e overclock yapabiliyor. Sistem kararsız çalışmadığı sürece sorun olmaz.

Eğer Ramleriniz 3600 mhz de çalışıyor ise 3200 mhz olanın overclock edilmesinden kaynaklı stabilite sorunu olup olmadığını anlamak için Ram Testi yapmanız sağlıklı olacaktır. Önerim testmem5, memtest86 ve occt.
Görev yöneticisinde 3600mhz gözüküyor ve memtest64 diye bişe yaptığımda sorun bulmadı

Görev yöneticisinde 3600MHz gözüküyor ve Memtest64 diye bir şey yaptığımda sorun bulmadı

Yazdığım araçların hepsi ile yapın testi Memtest86 4 Pass olması lazım. Testmem5 2-3 cycle. OCCT ise 2 saat test yapmakta fayda var.

RAM konusunda overclocklu kullandığınız için çok özen göstermelisiniz 1 tane bile hata olamamalı. Bellek overclock ile alakalı stress testler hakkında araştırma yapmanızı da tavsiye ederim.

Diğer seçenek ise anakart ayarlarından manuel olarak 3200 MHz'ye ayarlamak stabilite konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ve bu testleri yapmak zor geliyor ise.

Gelecekte de 16 GB olan RAM'i değiştirirseniz 2x8 3600 MHz almaya dikkat edin

Geri
Yukarı