3 tane farklı priz kullanmak zarar verir mi?

Ball So Hard

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Lenovo IdeaPad 3 İşlemci: Intel Core i5-10210U Harici Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX130 Sistem: Windows 11 Home 22H2
Meslek
Freelancer
Merhabalar, evde bazı sebeplerden dolayı şu anda 2 farklı prizin birleşmesi ile PC'yi fişe takıyorum. Yani şöyle düşürseniz 1 adet 3'lü priz fişe bağlı. Bu 3'lü prize 1 adet daha 3'lü priz bağlı ve ben dizüstü bilgisayarı buna bağlayarak böyle kullanıyorum. Konu bayağı karıştı sanırım ama aslında çok basit. Şimdi bir sebepten dolayı 3 adet 3'lü priz birleşecek. Yani 3 adet 3'lü prizin uzantısına ben dizüstü bilgisayarı takacağım fişe. Bu bir sorun çıkartır mı yangın gibi mesela? Neden böyle oldu derseniz yanlışlıkla kısa alındı prizler ve uzun alana kadar 1 hafta böyle idare edeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 hafta içinde elektrik ani elektrik kesintisi olursa evi bile yakabilirsin ama olmazsa sorun olmaz ve gece bütün prizleri birbirinden ve fişten çek genelde gece elektrik kesintisi olur ama 1 hafta dayanır.

1 hafta içinde elektrik ani elektrik kesintisi olursa evi bile yakabilirsin ama olmazsa sorun olmaz ve gece bütün prizleri birbirinden ve fişten çek genelde gece elektrik kesintisi olur ama 1 hafta dayanır.
Konu yayınlanana kadar kararımdan vazgeçtim zaten. Dediğiniz gibi yangın çıkma ihtimali yüksek. Ben 4'lü prize, 3'lü priz bağlı şekilde devam edeceğim.

Son düzenleme:
Show haber de görmüştüm adam 8 li prize Allah ne verdiyse doldurmuş evi yakmış. Yangınlar hep bu gibi sorunlardan çıkıyor.

Dizüstü bilgisayarınızın bataryası sorunlu mu?
Benim kullandığım sorunlu değil fakat tek dizüstü bilgisayar yok. Kısacası vazgeçtim bu kadar fazla prizi bağlamaktan. Şimdilik yukarıda belirttiğim gibi 4'lü prize ek olarak 3'lü priz kullanıyorum sadece.

Priz üzerinde volt, amper değerleri maximum (en üst) sınırlarında kullanılacak şekliyle yazar. Üçlü, dörtlü prizlerden ayrı ayrı kullandıklarınızın watt toplamını 220'ye bölünce çıkan amper değeri prizlerin üzerinde yazan 10-16 A değerini geçmiyorsa, daha alt sınırlarda kalıyorsa bu bağlantıların aşırı ısınıp yangın çıkarma olasığı yoktur. Örneğin ayni sistemi iç içe geçmiş üçlü, dörtlü uzatmalı prizleri, uygun amper/volt değerli 250 volt/16 amper gibi çok fazla sayıdaki prizi tarayıcı, renkli/renksiz printer, masaüstü PC, monitör, vb. bağlantılarında zorunluluktan dolayı 10 yıldır sürekli olarak kullanıyorum, yıllardır bir yangın da çıkmadı çok şükür. Burada önemli olan akımın amper değerinin, bu uzatmalardaki anma etiket değerlerini (volt, amperi) aşmamış veya çok üzerinde olmamasıdır. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı