Çözüldü 3 Zayıf ile Sınıf Geçilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Sınıfı geçmen mümkün değil.
Ortalaman 50 altı, kalırsın. 50 üzerine çıkartabilirsen ortalamayı ve edebiyattan da geçtiysen, kalmazsın.
6 dersten kalmadığınız sürece geçersiniz demişti.
Ortalaman 45 altı olunca kalıyosun diye biliyorum.
Kalırsın kesinikle.

Bu üstünü çizdiğim bilgiler öncelikle yanlış. Sebebi ise alt sınıftan sorumlu dersi var mı yok mu diye soran bile olmamış. Ortalaması 50 altında olsa bile bu şartlar doğrultusunda geçebilir. Biri ortaokul yönetmeliğini atmış, birisi de kesin konuşmuş. Yahu yıl sonuna göre zayıf düşüyor mu diye soran bile olmamış? Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Bir de yanlış bir bilgiyi daha düzeltelim: Yıl sonuna göre ortalama 50 ve üzeri olduğu sürece zayıf sayısının bir önemi de yok. Edebiyat'tan kalmaması gerekiyor yıl sonuna göre ve eğer bir kişi meslek ya da imam hatip lisesiyse de bazı bölüm dersleri zorunlu olabiliyor.

Şimdi ben sorumu sormuş olayım, yıl sonuna göre 3 zayıfın varsa eğer sorumlu bir şekilde bir üst sınıfa geçersin. Onun için zaten gerekli yönetmelik maddelerini attım, okusan anlayacağını düşünüyorum. Aklına takılan bir soru varsa da tabii ki sorabilirsin.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması

MADDE 58- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Doğrudan sınıf geçme

MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan

öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
Bu üstünü çizdiğim bilgiler öncelikle yanlış. Sebebi ise alt sınıftan sorumlu dersi var mı yok mu diye soran bile olmamış. Ortalaması 50 altında olsa bile bu şartlar doğrultusunda geçebilir. Biri ortaokul yönetmeliğini atmış, birisi de kesin konuşmuş. Yahu yıl sonuna göre zayıf düşüyor mu diye soran bile olmamış? Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Bir de yanlış bir bilgiyi daha düzeltelim: Yıl sonuna göre ortalama 50 ve üzeri olduğu sürece zayıf sayısının bir önemi de yok. Edebiyat'tan kalmaması gerekiyor yıl sonuna göre ve eğer bir kişi meslek ya da imam hatip lisesiyse de bazı bölüm dersleri zorunlu olabiliyor.

Şimdi ben sorumu sormuş olayım, yıl sonuna göre 3 zayıfın varsa eğer sorumlu bir şekilde bir üst sınıfa geçersin. Onun için zaten gerekli yönetmelik maddelerini attım, okusan anlayacağını düşünüyorum. Aklına takılan bir soru varsa da tabii ki sorabilirsin.

Attıklarınızı okudum anladım ben lise 1'im ortalamam 50 altı ama şu an 6-7 zayıfım var. Onları da hoca ile konusup düzeltebilriim tek anlamadıgım husus ortalama 50 altı olsa bile 3 zayıf ile geçiliyordu değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
@uıop rica ederim. Aklına takılan farklı bir soru yoksa bu yorumumu çözüm olarak rapor etmen çok memnun eder. Alıntıya tıkla @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE olan kısma, sonrasında da yorumumda sol alt tarafta rapor olacak. Oradan çözüm raporu gönderebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı