300 TL Yazıcı Önerisi

Berkay4154

Kilopat
Merhaba arkadaşlar yazıcılar konusunda neredeyse hiçbir fikrim yok. Elimde yıllar önce hediye gelen "Canon Pixma Mp160 " var kartuşu delindi yenisini almak 200 lira civarı tutuyor onun yerine bana benzer özellikli bir yazıcı önerebilir misiniz? Ya da onu restore etmem daha mı karlı olur? (Lazer, tank, kartuş hangisi daha verimli ve kullanışlı o konuda da bir fikrim yok yazarken belirterek yazarsanız sevinirim.)

Merhaba. Daha küçük çaplı kullanımlar için mürekkep püskürtmeli (inkjet) printer'leri, daha büyük çaplı ve daha kaliteli sayfa çıktısı için lazer, tank tipi kartuşlular genelde de tercih ediliyor, benim bildiğim kadarıyla.

Mürekkep kartuşluların avantajı daha ucuz olmaları, genellikle de daha az sayfada kullanımları açısından belki olabilir, ancak uzun zaman kullanılmadan bırakılan mürekkep kartuşlarında, mürekkep kurumasıyla mürekkep kanallarının tıkanması, vb. bazı dezavantajları mutlaka oluyor.

Lazerli yazıcılarda ise uzun zaman kullanılmadan bekletilmelerde böyle bir tıkanma sorunu hiç bir zaman söz konusu değil. Daha geniş çaplı (sayfa) kullanım yeri olan olan ofis, özel iş yerleri, vb. yerlerde bazen de evlerde baskı kalitesi farkı yüzünden, örneğin lazer renkli printer'lerin de dolum kartuşları cihazın kendi fiyatına bazen yakın olsa bile yine de tercih ediliyor. İlk PC kullanım yıllarımda sürekli mürekkepli (inkjet) yazıcılarını kullandım, yukarıda bahsettiğim dezavantajını çoğu zaman (Bir kere de kartış dolumu sırasında bir hatayla kartuşu dolduranlarca istemeden bozulmuştu) gördüm, lazer printer'lerde ise tamburlara kağıt sıkışması ve renkli olanın 4 ayrı kartuşunun biraz yüksek kartuş dolum ücreti dışında çok büyük dezavantajını bu geçen 10 yılda açıkçası görmedim, samimiyetle de bunu belirtiyorum.

HP markasını renkli ve renksiz printer'ler olarak yaklaşık 10 yıldır devamlı olarak evde kullanıyorum. Fiyat avantajı ilk önceliğimdir derseniz Pantum'u, ama bunu demezseniz HP'yi mutlaka tercih edip evde kullanın. Her ikisi de hemen hemen ayni teknik özellikleri size sunuyor. Bu seçim kararı sizindir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Daha küçük çaplı kullanımlar için mürekkep püskürtmeli (inkjet) printer'leri, daha büyük çaplı ve daha kaliteli sayfa çıktısı için lazer, tank tipi kartuşlular genelde de tercih ediliyor, benim bildiğim kadarıyla.

Mürekkep kartuşluların avantajı daha ucuz olmaları, genellikle de daha az sayfada kullanımları açısından belki olabilir, ancak uzun zaman kullanılmadan bırakılan mürekkep kartuşlarında, mürekkep kurumasıyla mürekkep kanallarının tıkanması, vb. bazı dezavantajları mutlaka oluyor.

Lazerli yazıcılarda ise uzun zaman kullanılmadan bekletilmelerde böyle bir tıkanma sorunu hiç bir zaman söz konusu değil. Daha geniş çaplı (sayfa) kullanım yeri olan olan ofis, özel iş yerleri, vb. yerlerde bazen de evlerde baskı kalitesi farkı yüzünden, örneğin lazer renkli printer'lerin de dolum kartuşları cihazın kendi fiyatına bazen yakın olsa bile yine de tercih ediliyor. İlk PC kullanım yıllarımda sürekli mürekkepli (inkjet) yazıcılarını kullandım, yukarıda bahsettiğim dezavantajını çoğu zaman (Bir kere de kartış dolumu sırasında bir hatayla kartuşu dolduranlarca istemeden bozulmuştu) gördüm, lazer printer'lerde ise tamburlara kağıt sıkışması ve renkli olanın 4 ayrı kartuşunun biraz yüksek kartuş dolum ücreti dışında çok büyük dezavantajını bu geçen 10 yılda açıkçası görmedim, samimiyetle de bunu belirtiyorum.

HP markasını renkli ve renksiz printer'ler olarak yaklaşık 10 yıldır devamlı olarak evde kullanıyorum. Fiyat avantajı ilk önceliğimdir derseniz Pantum'u, ama bunu demezseniz HP'yi mutlaka tercih edip evde kullanın. Her ikisi de hemen hemen ayni teknik özellikleri size sunuyor. Bu seçim kararı sizindir. Kolay gelsin.
Açıklama ve öneriniz için teşekkürler ama bu önerdiğiniz yazıcı anladığım kadarıyla sadece renksiz çıkarıyor yani bu fiyat olmasının makul bir sebebi var mı? Onun yerine daha fonksiyonel (tarayıcı +fotokopi vs.) tanklı yazıcı mantıksız mı olur? (bunlar da tıkanma olabiliyor yazmışsınız ama lazerde de toner sorunu olmuyor mu?

Merhaba. Fonksiyon olarak sadece HP lazer yazıcı olarak bu fiyat farkı iyi (güvenilir) bir marka olmasından dolayı fiyatı biraz yüksektir belittiğiniz gibi. Tarayıcı+yazıcı (fotokopi) özellikli, çok fonksiyonlu renkli veya renksiz yazıcıları tercihen satın alırsanız elbette evde tarayıcıya da ayrı bir yer ayrılmayacağından (Evde kullandığım HP tarayıcı HP yazıcılardan ayrıdır) bu seçim daha iyi bir seçim olur. Tanklı olarak seçmeniz elbette bunların başka + avantajlısı olur. Çok fonksiyonlu olarak renkli/renksiz yazıcı tiplerini seçecekseniz yine HP markasını özellikle tercih edin.

Tıkanma sorunu mürekkep püskürtücülü (ink-jet) olarak çalışan yazıcılarda oluyor, örneğin çok uzun zaman kullanılmadan (2-3 yıl gibi) bekletilen mürekkep kartuşlarında bu sıkıntı olabiliyor. Lazer yazıcıların toner kartuşlarında ise böyle bir sorun olmuyor, toner tozunun zamanla kartuşlarda tıkanması, vb. sorunundan tümüyle de muaflar. Lazer yazıcıların çıkış merdanelerine kağıt sıkışması olayı, birden fazla kağıdın hazneden ayni anda girmeye çalışmasıyla veya çok düzgün olamayan, buruşuk olan, kalınlığı (inceliği) uygun olamayan A4 kağıdının girişlerinde bazen oluyor. Bu sıkıntı makinenin arkasında, merdanelere ulaşımlı kapakları açılarak, ayni sıradan fotokopi makinelerinde de olduğu gibi, sıkışan bu kağıdın buradan çekilmesiyle (parçalanmışsa bu kağıt parçalarının tam temizlenmesiyle) giderilip normal çalışması yine sağlanmış oluyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı