3000-4000 TL günlük işler için laptop önerisi

Bütçe
3000-4000

volkan Y.

Decapat
Bir arkadaşım (oyunlarla hiç alakası olmayan biri) günlük kullanım, Office programları, dizi film vb. şeyler için 3000-4000 TL bandinda bir laptop arıyor. Bu bütçeyi aşmayacak ve uzun süre takılmadan kasmadan arkadaşımın işlerini görecek bir laptop arıyorum, tavsiyelerinizi bekliyorum. Direkt laptop tavsiyesi olmasa bile en azından şu işlemci olsun şu olmasın örnekleri bile benim işime yarayacaktır. Şimdiden teşekkürler.

Bu fiyat ile i3 ve Ryzen 3'ün üzerine çıkamazsın diye tahmin ediyorum.

i3 / Ryzen 3 ve 8 GB RAM iş görecektir diye düşünüyorum. Depolama sana ve arkadaşının kullanımına kalmış artık.

Hocam idare edecek bir şey arıyorsanız Ryzen 5 3. nesil minimum işlemci olarak, en az 8 GB RAM ve mutlaka SSD bulunan bir model seçmeniz daha iyi olur.

Ryzen aklıma daha çok yatıyor evdeki masaüstü sistemimde de ryzen kullanıyorum fakat laptopda ısınma sorunu yaşar mıyım? Bu konuda bilginiz var mı?
Bu fiyat ile i3 ve Ryzen 3'ün üzerine çıkamazsın diye tahmin ediyorum.

i3 / Ryzen 3 ve 8 GB RAM iş görecektir diye düşünüyorum. Depolama sana ve arkadaşının kullanımına kalmış artık.
Hocam idare edecek bir şey arıyorsanız Ryzen 5 3. nesil minimum işlemci olarak, en az 8 GB RAM ve mutlaka SSD bulunan bir model seçmeniz daha iyi olur.
Bu dediğinin 3bin-4bin örneği varsa görmek isterim doğrusu. Biraz gezdim siteleri ryzen 3 lu 4gb ramli sistemler ancak o paraya alınabiliyor.

Isınma sorunu işlemciyle ilgili bir durum değil, laptop üreticisinin soğutma sistemini nasıl tasarladığı, ne tür malzemeler kullandığıyla ilgilidir.

Mobil işlemcilerle masaüstü işlemciler bir değil, örneğin Ryzen 5 3500U (mobil), Ryzen 3 3200G (masaüstü)'nin ya altında kalıyor ya da neredeyse denk çeşitli testlerde. Bu nedenle laptop alırken benim PC de Ryzen 3 3200g var yani Ryzen 3 3. nesil bir laptop alırsam aynı performansı alırım şeklinde bir düşünce yanlış olur.

Bu işlemciler malum RAM'i ortak kullanıyor 4GB alırsan 1GB GPU yese geriye 3GB kaldı. Yani minimum 8GB RAM şart.

Benim önerim Ryzen 5 3500U, 250-256GB civarı SSD ve 8 GB RAM bulunan bir sistem almak. Evet bütçeyi 300-400₺ aşıyor muhtemelen ancak pişman olmamak için 300-400₺ hiçbir şey.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı