Çözüldü 3000 MHz RAM'lerim 2132 MHz'de çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Axii

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Freelancer Filmmaker
Selam, Corsair Vengeance 3000MHz RAM'lere sahipim. Fakat CPU-Z programı üzerinden baktığımda DDR4-2132 (1066MHz) olarak görüyorum. XMP açık 2933 MHz'de. Bu arada XMP'nin 2933 MHz'de olmasının sebebi işlemcimin maksimum 2933 MHz bellek desteklemesi. Fakat belleklerim 2132 MHz'de çalışıyor. Nasıl yükseltebilirim? (Not: MSI B450M-A PRO Max, XMP 1 ve 2'yi denedim yine olmadı. XMP'yi kapatım frekansı manuel olarak 2933 MHz yapmayı denedim, yine olmadı.)

Voltajı otomatikte kullanıyorum ben.

Çok fazla veriyor o zaman da voltaj. İşlemci ısınıyor. Ben stok soğutucuyla kullanıyorum ama kasamın hava akışı ve anakartım bayağı iyi o sebeple OC yapayım diyorum. Ama 1.3v da bile ısınıp stres testi kapanıyor çıldıracağım boşuna mı aldık o kasayı :D. İleride işlemci yükselteceğim diye o zaman soğutucu alırım şimdi stok soğutucu yeterlidir diye düşündüm ama yanlış düşünmüşüm galiba.

O zaman dokunmayın gecikme ile tam uyumlu.
Size bir soru soracağım konuyla alakasız ama :D. Şu an Ryzen 5 3600'ü OC ediyorum da sizce 1.3v da en falza kaç GHz vermeliyim. Bir türlü stabil olmuyor artık vazgeçeceğim biraz daha olmazsa.

Pardon kaç GHz diye sormuşsunuz, yanlış okudum. Ben Ryzen 3200G kullanıyorum, Ryzen 5'i bilmiyorum. Fakat MSI anakartınız varsa OC geineyi açabilirsiniz, en stabil ve performanslı ayarları yapıyor.

Konuyu Hortlatmış olacağım ama aynı sorun bende de var şu an 3200 mhz ram 3066 nın üzerine çıkamıyorum. Aynı şekilde mi kullanıyorsunuz çözebildiniz mi?

Geri
Yukarı