3000 ve 3200 MHz Frekans Hatası

EndlessHeaven

Decapat
Merhabalar arkadaşlar. XMP ile 2x8=16 GB 3200 MHz'de sorunsuz çalışıyor. Lakin yine XMP ile (2 Tane) 2x8=32 GB 3000-3200 MHz yaptığım zaman sistem açılmaması, mavi ekran ve sürekli olarak resetleme yapıyor. XMP'yi kapatığım zaman 2133 MHz'de sistem sorunsuz çalışıyor. Bütün parçaların güncellemesi yapılmış olmasına rağmen böyle bir sıkıntı neden oluyordur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• anakart.JPG
    anakart.JPG
    41,8 KB · Görüntüleme: 51
  • cpu.JPG
    cpu.JPG
    53,6 KB · Görüntüleme: 30
  • ram.JPG
    ram.JPG
    39,7 KB · Görüntüleme: 31
  • slot1.JPG
    slot1.JPG
    49,8 KB · Görüntüleme: 39
  • slot2.JPG
    slot2.JPG
    49,6 KB · Görüntüleme: 36
  • slot3.JPG
    slot3.JPG
    49,7 KB · Görüntüleme: 27
  • slot4.JPG
    slot4.JPG
    49,9 KB · Görüntüleme: 25
  • cmd.JPG
    cmd.JPG
    21,3 KB · Görüntüleme: 34
  • görev yöneticisi.JPG
    görev yöneticisi.JPG
    65,6 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Kesin nedenini bulamadım, ben de yaşadım. Olayın sebebini Daisy Chain bellek tasarımına bağlıyorum ben. Elindeki anakartın sadece A2 ve B2 soketleri işlemciye bağlanıyor doğrudan. A1 ve B1 soketleri yanlarındaki 2 numaralı soketlere bağlanıyor, onların üzerinden işlemciye gidiyor. Böyle olunca da bir veri yolunu 2 bellek kullanmış oluyor, yavaşlıyor.

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi oluyor. Arkadaşların dediklerini, forumlarda yazılanları ve kendim de değer, voltaj gibi şeyleri denemedim. Ama yine şekilde hatalar almaya devam ettim. Asus ile telefon görüşmesi yaptım; "Sistemi bize yollayın bakalım" dedi :)
İşin kısacası 32 GB kullanacaksak herşeyin otomatiğini kullanacağız.

Geri
Yukarı