3060 Ti & i5-12400F sistemde her oyunda FPS düşmesi yaşanıyor

Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D35 8GB 3200MHz CL16 DDR4 Ram
SSD veya HDD modeli
XPG GAMMIX S70 BLADE 1TB
Ekran kartı
ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti OC 8GB GDDR6X
Anakart
ASUS PRIME H610M-R D4 3200MHz
İşlemci
Intel Core i5-12400F 2.5GHz
3060tti & i5-12400F sistemim neredeyse her oyunda FPS droplar veriyor. Droplar genellikle %1 FPS dediğimiz FPS değerinde yaşanıyor ve büyük takılmalar olmuyor ama sık sık yaşanıyor. FPS değerlerim düşük de değil, gayet yüksek ama çok istikrarsız. Driverlarımı güncelledim, ekran kartının eski driverını yükleyip denedim ve en son olarak da Windows 11'den format yoluyla Windows 10'a geri dönüp denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Sizce bu FPS dropların sebepleri nelerdir? Ve nasıl düzeltilebilir? (ayrıca boştayken çok az ve yükteyken gayet fazla gelen bir cızırtı sesi var)

Hangi oyunlarını oynuyorsunuz? 8 GB RAM yetersiz artık.

Bannerlord, ilk ikisi dışında tüm Fallout oyunlarını ve Crusader Kings 3 oynadım en son. RAM'ler 2x8 GB

Hangi oyunlar hocam?.
Hocam genellikle açık dünya veya bol NPC'li ve işlemciye yük bindiren oyunlar oynuyorum. Grafik ayarlarını fulleyip ekran kartına da yük bindiriyorum ama sorun devam ediyor.

Cızırtı sesi coil whine olabilir yüksek ihtimalle ama FPS drobun sebebi çok fazla olabilir. Sıcaklık değerleri nasıl? MSI Afterburner'dan işlemcinin Single Core kullanım değerlerine baktın mı?

Cızırtı sesi coil whine olabilir yüksek ihtimalle ama FPS drobun sebebi çok fazla olabilir. Sıcaklık değerleri nasıl? MSI Afterburner'dan işlemcinin Single Core kullanım değerlerine baktın mı?
Hocam ekran kartı hem DUAL hem de yüksek performansı olması nedeniyle sıcak çalışıyor. Yazın 85'i görüyor, kışın ise fazla yük altında 70 derece civarlarında takılıyor. Ama maksimum 65 derece çalışacağı oyunlarda bile fps droplar yaşandığı için sıcaklıktan kaynaklı olmayabilir sorun. Onun dışında işlemci ise gayet soğuk çalışıyor, yük altında 50 derece civarları.

Bannerlord, ilk ikisi dışında tüm Fallout oyunlarını ve Crusader Kings 3 oynadım en son. RAM'ler 2x8 GB

Hocam genellikle açık dünya veya bol NPC'li ve işlemciye yük bindiren oyunlar oynuyorum. Grafik ayarlarını fulleyip ekran kartına da yük bindiriyorum ama sorun devam ediyor.
Cyberpunk oynuyormusunuz ve bu sorunu yaşıyormusunuz? Bende Rtx 3060 12GB var hiç öyle bir sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı