3060 Ti ve R5 7600X'li sistem oyunlarda crash veriyor

swinxy

Centipat
Daha fazla  
RAM
Apacer Panther 16Gb DDR5
Ekran kartı
PNY 3060 Ti
Anakart
Asus Prime b-650M-A II
İşlemci
Ryzen 5 7600x
Sistemimde CS:GO ve LoL dışında tüm oyunlar donuyor ve yaklaşık 20 sn sonra kapanıyor (oyunlar kapanıyor sistem değil). Yardımınızı bekliyorum.

Sorun bios güncellemesindedir, son sürüm bios yükleyince geçecek. Am5 sistemler geçtiğimiz ay çıkan bios update ile stabil hale geldi, bir de expo/xmp/doccp profili devre dışı bırakıp rami stock kullanarak deneyin. Ama dediğim gibi bios son sürüm olmalı.

Sorun BIOS güncellemesindedir, son sürüm BIOS yükleyince geçecek. AM5 sistemler geçtiğimiz ay çıkan BIOS Update ile stabil hale geldi, bir de expo/xmp/doccp profili devre dışı bırakıp RAM'i stock kullanarak deneyin. Ama dediğim gibi BIOS son sürüm olmalı.

Öncelikle teşekkür ederim. Ama BIOS'u İncehesap güncelleyerek gönderdiğini iddia ediyor. 6 Haziran tarihinde güncellendi en son. Bir daha gunceleyeyim mi?

Öncelikle teşekkür ederim. Ama BIOS'u İncehesap güncelleyerek gönderdiğini iddia ediyor. 6 Haziran tarihinde güncellendi en son. Bir daha gunceleyeyim mi?
Bence sürümü kontrol edin , o anakart için en güncel bios 16 mayısta yayınlanmış, eğer o yüklüyse bu durum expo/xmp/doccp profillerinden kaynaklanıyordur,. Bios güncellenmemiş olabilir, ben de aldığım zaman en son sürüm yüklü değildi

Bence sürümü kontrol edin , o anakart için en güncel bios 16 mayısta yayınlanmış, eğer o yüklüyse bu durum expo/xmp/doccp profillerinden kaynaklanıyordur,. Bios güncellenmemiş olabilir, ben de aldığım zaman en son sürüm yüklü değildi
Biosa giremiyorum siyah ekranda kalıyor.

Evet gerçektende bios güncel değilmiş ama biosa giremiyorum ki nasıl güncelleyeceğim

Biosa giremiyorum siyah ekranda kalıyor.

Evet gerçektende bios güncel değilmiş ama biosa giremiyorum ki nasıl güncelleyeceğim
Cmos jumperdan bios resetlemeyi deneyin, anakart manualinde cmos jumperın yeri gösterilir. eğer öyle dahi girmiyorsa sorun ya işlemcidir ya da ram, geri götürüp incehesaba yaptırmak da bi seçenek

CMOS jumperdan BIOS resetlemeyi deneyin, anakart manualinde CMOS jumperın yeri gösterilir. Eğer öyle dahi girmiyorsa sorun ya işlemcidir ya da RAM, geri götürüp incehesaba yaptırmak da bir seçenek.

Chipset driver yükledim şu anlık öyle bir crash gözükmüyor çok şükür (inşallah olmaz). Gidip yaptırma gibi bir durum soz konusu değil izmirdeyim.

Cmos jumperdan bios resetlemeyi deneyin, anakart manualinde cmos jumperın yeri gösterilir. eğer öyle dahi girmiyorsa sorun ya işlemcidir ya da ram, geri götürüp incehesaba yaptırmak da bi seçenek
Bios resetlemeye ne gerek var biosa ben giremiyorum. İnternet kafede format atılması için götürdüğümde açıldı.

Geri
Yukarı